خانه / آموزش برتر / مجلات فیک، جعلی، نامعتبر چیست و چگونه تشخیص دهیم؟
مجلات جعلی-سینوهه
محققین پزشکی سینوهه

مجلات فیک، جعلی، نامعتبر چیست و چگونه تشخیص دهیم؟

اطلاعات

کانال تلگرامی: آموزش پروپزال نویسی، مقاله نویسی، ساختاربندی پایان نامه، سابمیت مقاله و معرفی مجلات، اخلاق در پژوهش جهت عضویت کلیک کنید.

دسته بندی: آموزش برتر

برچسب ها:

مجلات جعلی-سینوهه
محققین پزشکی سینوهه

سوالی که اکثر محققین و دانشجویان پزشکی از ما می پرسند: چگونه مجلات جعلی و فیک یا نامعتبر یا کم اعتبار را بشناسیم؟

۱- مجلات غیر معتبر داوری سریع و غیر علمی دارند بطوری که نویسنده از پذیرش چند روزه مقاله خود مطمئن است. این مجلات معمولا چند روز پس از دریافت مقاله یا حتی همان روز، اکسپتنس مقاله را همراه با یک شماره حساب جهت دریافت هزینه برای نویسنده میفرستند. این مجلات در هر شماره تعداد زیادی مقاله چاپ می کنند (ممکن است از ۱۰۰ مقاله هم بیشتر شود). در صورتیکه برخی مجلات معتبر سالانه حدود ۳۵ مقاله چاپ می کنند. با مشاهده ی سایت و حتی مقالات و نحوه صفحه آرایی این مجلات هم می توان این مجلات را تشخیص داد.

۲- مجلات جعلی سیستم پیچیده تری دارند. این مجلات وب سایت مجلات معتبر را جعل و نویسنده با تصور سابقه بالای این مجله و عدم آگاهی از واقعی نبودن سایت، هزینه را برای جاعلان واریز می کند.

بطور کلی هم مجلات جعلی هم مجلات نامعتبر با ارسال ایمیل های مکرر به نویسندگان و وعده چاپ سریع و یا چاپ افتخاری اقدام به دریافت هزینه از نویسندگان می کنند.

دیده شده برخی موسسات با دریافت هزینه از نویسندگان وعده اکسپت قطعی در مجله با نمایه خاص داده، اما بعد از چاپ نویسنده متوجه بی اعتبار بودن آن مجله می شود. توجه به تعدد مجلات نامعتبر و افزوده شدن روزانه تعداد این مجلات در دنیا، فهرست ارائه شده توسط وزارت بهداشت (که در سمت راست سایت ما مشاهده می فرمائید) نمی‌تواند دربرگیرنده تمامی‌مجلات نامعتبر جهان باشد. لذا عزیزان دقت کنند برخی از این مجلات شاید تا الان شناسایی نشدند اما در اینده ای نزدیک به بلک لیست اضافه می شوند. پس بهتر است حتی در صورت شک به یک مجله نیز، از ارسال مقاله به آن خودداری کنیم.

لینک سامانه تشخیص لیست سیاه (بلک لیست) وزارت بهداشت جهت یافتن مجلات جعلی و نامعتبر:

 

باکس دانلود

2 دیدگاه

  1. دکتر آرشا هدایت

    مطالب سایت بسیار مفید بود از خواندن آنها لذت بردم. ممنون که اینقدر زیبا نگارش کردید.
    خدمات موسسه ی شما تنها موسسه ای بود که کیفیتی فوقوالعاده داشت و استاد سخت گیرم بدون ایراد آن را پذیرفت. ممنون که در این راه (تز دکترا) مرا همراهی کردید. نام موسسه ی شما جزو خاطرات به یاد ماندنی من است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *