استخراج مقاله از رساله دکتری

استخراج مقاله از رساله دکتری

استخراج مقاله از رساله دکتری

استخراج مقاله از رساله دکتری بعد از به تمام شدن و نگارش رساله اصلی دانشجویان انجام می‌ شود. باید بگوییم که مقاله استخراج شده از رساله دکتری چکیده‌ ای از کل رساله دانشجویان می باشد. نگارش مقاله از رساله دکتری در بسیاری از موارد به همان اندازه در فرایند های پذیرش و مهاجرت نیز اهمیت دارد. این مقاله برای آنها دارای امتیازاتی نیز می باشد. و باتوجه به استخراج این مقاله و چاپ آن در مجلات خارجی و داخلی معتبر دانشجویان می توانند از موفقیت های کاری و علمی بسیاری برخوردار شوند. همچنین مزایای زیادی برای آن ها به همراه خواهد داشت.  این مقاله استخراج شده برای دانشجویان و پژوهشگران بسیار مهم است. و در مصاحبه دکتری نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

باید بگوییم که یکی از معیارهای با ارزش برای ارزیابی رساله دکتری توسط اساتید در جلسه دفاعیه، نمره پایان نامه، دو نمره پایان نامه، و یا تسویه حساب دانشگاه ها به شمار می روند. دانشجوی مقطع دکتری باید بتواند مقاله یا مقاله هایی از رساله دکتری خود استخراج کند و آنها را در قالب مقاله در مجلات معتبر ISI thomson تامسون با نمایه WOS و JCR, اسکوپوس scopus, پابمد pubmed، علمی و پژوهشی داخلی و یا کنفرانس و یا همایش های داخلی و بین المللی پذیرش اکسپت Accept گرفته و به چاپ برساند. اما استخراج مقاله کار ساده ای نمی باشد و نیاز به آموزش و مشاوره باافراد با تجربه دارد. در این مقاله با گروه محققین پزشکی MRG همراه باشید که ما به بیان نحوه استخراج مقاله از رساله دکتری می پردازیم و نگارش آن را بررسی می کنیم:

اهمیت استخراج مقاله

شما دانشجویان عزیز در مقطع دکتری باید بدانید که بسیاری از دانشگاه ها بخشی از نمره پایان نامه را به استخراج مقاله از رساله دکتری و پذیرش و چاپ مقاله از رساله دکتری در مجلات ISI، ISC ، اسکوپوس Scopus و پابمد Pubmed و مدلاین medline و حتی مقالات علمی و پژوهشی داخلی و یا ارائه در کنفرانس های علمی اختصاص داده اند و همچنین جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، اپلای (Apply) دانشگاه های خارج از کشور اولین سوالی که در مصاحبه دکتری یا بررسی پرونده های مصاحبه دکتری مطرح می شود این است که از متقاضی از پایان نامه خود مقاله ای استخراج کرده است یا خیر و اگر استخراج مقاله از رساله انجام شده است، چندتا مقاله از رساله استخراج شده است.

آموزش گام به گام استخراج مقاله

استخراج مقاله از رساله دکتری دارای گام های مشابه و مشخصی است که هر دانشجو و پژوهشگر باید به ترتیب همه ی آن ها را انجام دهد. این گام ها شامل موارد زیر می باشد:

 • نوشتن عنوان مقاله
 • نوشتن چکیده مقاله
 • تعریف کلمات کلیدی (کلید واژه ها)
 • نوشتن مقدمه مقاله
 • نگارش و تدوین پیشینه تحقیق (مرور ادبیات)
 • پیشینه پژوهشی مقاله (مرور پیشینه پژوهش) و بیان نوآوری و شکاف های تحقیق
 • نحوه نوشتن فرضیه ها یا سوالات پژوهش
 • نحوه نوشتن مدل مفهومی
 • روش شناسی تحقیق، تحلیل داده ها
 • نحوه نگارش بیان نتایج تحقیق (یافته های پژوهش)
 • بحث و نتیجه گیری

چگونگی استخراج مقاله از رساله دکتری

بد نیست بدانید که دانشجویان در مقطع دکتری باید ۲ مقاله را استخراج کنند و به چاپ برسانند. در مقطع دکتری دانشجویان باید پیش از گرفتن مجوز دفاع از رساله دکتری یک مقاله در مجلات isi و یا علمی پژوهشی چاپ کنند. چاپ مقاله برای گرفتن مجوز دفاع در مقطع دکتری ضروری و الزامی است. دانشجویان مقطع دکتری همچنین به منظور فارغ التحصیلی و دریافت دانش نامه و آزادسازی مدارک تحصیلی خود موظف به چاپ مقاله دوم خود نیز هستند.از همین رو استخراج مقاله برای دانشجویان این مقطع آدمکیک دانشگاهی بسیار مهم می باشد. و باید روش استخراج و نحوه نگارش و و تبدیل رساله به مقاله را بلد باشند. در این قسمت از مقاله به بیان روش های استخراج مقاله از رساله دکتری که شامل موارد زیر می باشد پرداخته ایم:

ساختار مشابه

۱٫ مقاله استخراجی دارای ساختاری مشابه رساله دکتری باشد. و در این مقاله دانشجو باید بتواند رساله دکتری خود را طبق اصول مقاله نویسی در حداکثر ۱۰ تا ۱۵ صفحه خلاصه کند.

عنوان مقاله

۲٫ عنوان مقالات استخراجی نباید یکسان بوده و همچنین با مقالات پیشین تفاوت داشته باشد. با یک جستجوی ساده به فارسی و انگلیسی در گوگل یا گوگل اسکولار (Google Scholar) می توانید از این مورد مطمئن شوید زیرا انتخاب بهترین عنوان تاثیر زیادی در پذیرش مقاله در آینده خواهد داشت.

موضوع مقاله

۳٫ موضوع مقالات باید بگونه ای طراحی شود که بروز بوده تا شانس پذیرش مقاله در مجلات ISI، مجلات ISC، مجلات اسکوپوس Scopus و یا پابمد pubmed و مدلاین medline (مخصوص دانشجویان و اساتید پزشکی) بالا رود.

چکیده

۴٫ چکیده رساله دکتری باید شامل موضوع تحقیق، هدف تحقیق، مراحل انجام کار، نوآوری های مدنظر، نتایج کلیدی مقاله در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلمه نوشته شود.

نقل قول

۵٫ به نقل و قول از مقاله های دیگر توجه نکنید و به مقالات اصلی جهت ارجاع دهی مراجعه کنید. برای این کار می توانید از نرم افرار zotero، Endnote و یا سایت https://scholar.google.com/ استفاده کنید.

قالب ساختار

۶٫ دانشجویان مقطع دکتری می توانند قبل از تدوین مقاله استخراج شده از رساله دکتری با شیوه های نگارش مقالات فارسی از نمونه های مشابه در حیطه تخصصی خود به پایگاه مقالات جهاد دانشگاهی www.sid.ir و یا مجلات الزویر، تیلور، اشپرینگر و … مراجعه نمایند و مقاله خود را در قالب ساختار مورد نظر نگارش نمایند.

مجله مناسب

۷٫ انتخاب مجله مناسب مورد نظر بر اساس اصول انتخاب مجله و سطح بندی مقاله استخراج شده

داوری

۸٫ از آنجایی که فرآیند داوری مقالات در مجلات داخلی و یا خارجی در پایگاه های الزویر، اشپرینگر، و …طولانی بوده بهتر است دانشجو با توجه به زمان خود مجله را انتخاب کند.

جعلی نبودن

۹٫ در مواردی که دانشجو وقت زیادی برای پذیرش مقاله خود نداشته باشد، مجلاتی که با اخذ هزینه فرآیند داوری را  سرعت می دهند، باید مجله انتخاب شده جزو مجلات معتبر بوده و در لیست سیاه وزارت علوم و دانشگاه آزاد قرار نداشته و همچنین جعلی نباشد.

چاپ مقاله در کنفرانس

۱۰٫ از آنجایی که چاپ مقاله در همایش یا کنفرانس های ملی و بین المللی یکی از شیوه های آسان پذیرش و چاپ مقاله است دانشجویان می توانند با مراجعه به سایت های معتبر معرفی کنفرانس ها مراجعه کنند.

ارسال دیدگاه