انتخاب آزمون زبان مناسب برای مهاجرت تحصیلی

آزمون زبان مناسب

کدام آزمون زبان برای مهاجرت مناسب تر است؟

آزمون زبان مناسب برای مهاجرت تحصیلی چیست؟ این پرسش جزو اولین سوالاتی است که برای هر فردی که قصد مهاجرت تحصیلی را داشته باشد پیش می‌آید. مهاجرت اگر با شناخت و مشاوره افراد با تجربه همراه نباشد، قطعاً مسیر سخت و نفسگیری خواهد بود. آنچه که مهاجرت را به مسیری سخت تبدیل می‌کند، چالش‌های پر تعدادی است که در این مسیر وجود دارد؛ یکی از این چالش‌ها مبحث یادگیری زبان خارجه است. شما بسته به کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید باید زبان خاصی را آموخته و تست‌های آن را پشت سر بگذارید. متقاضیان مهاجرت در بخش زبان معمولاً با دو مشکل عدیده روبرو هستند؛ اولی یادگیری خود زبان است و دومی انتخاب صحیح آزمون زبان.

در مورد اولی، حل مسئله در گرو یادگیری اصولی و آموزش‌های صحیح است ولی انتخاب صحیح آزمون زبان بدون تجربه و دانش کافی در امور مهاجرتی ممکن نیست. گروه محققین پزشکی MRG در این مقاله قصد دارد تا بهترین آزمون زبان را برای مهاجرت به شما معرفی کند. پس از بررسی پرآوازه‌ترین آزمون‌های زبان و مقایسه آن‌ها، سراغ پرسش معروف این حیطه یعنی تافل یا آیلتس خواهیم رفت و پاسخ مناسبی برای آن ارائه می‌کنیم. شما پس از مطالعه کامل این یادداشت می‌توانید با آزمون‌های تافل، آیلتس، سلپیپ به آشنایی برسید و در این مورد که کدام یک از چه جهاتی برتری دارد به یک دید کلی دست پیدا کنید.

دریافت مدرک آزمون زبان مناسب برای مهاجرت جزو اولین کار هایی است که برای دریافت ویزای تحصیلی باید انجام شود و انتخاب بهترین آزمون از اولویت های این مسئله است.

 آزمون زبان تافل (TOEFL)

آزمون زبان تافل

احتمالاً این مشهورترین آزمون زبانی است که تابحال در امور مهاجرتی با آن مواجه شده‌اید. آزمون تافل که نام از سرواژه عبارت انگلیسی (Test Of English as a Foreign Language) یک انتخاب مطمئن برای امور مهاجرتی است. در انتخاب آزمون زبان تافل باید بدانید که این آزمون در چهار مهارت متفاوت برگزار می‌شود؛ گوش دادن، نوشتن، خواندن و سخن گفتن. حد نمره آزمون زبان تافل از 0 تا 120 است به طوری که مجموع صد و بیست امتیاز موجود به تساوی بین چهار حیطه تقسیم شده و هر یک از حیطه‌ها سی نمره دارد. آزمون زبان تافل پیش‌تر در دو فرمت PBT و IBT برگزار می‌شد اما امروزه با انقراض نوع اول، آزمون زبان IBT جامعیت یافته و بر همین اساس فرمت نمرات آن را تشخیص می‌دهند.

سطح های آزمون تافل

این که شما برای پذیرش، دقیقاً به چه نمراتی نیاز دارید، وابسته به نوع برنامه مهاجرتی شماست اما به طور معمول می‌توان شرکت‌کنندگان در آزمون زبان تافل را به سه دسته عالی، متوسط و ضعیف تقسیم کرد. سطح عالی که بیست و پنج درصد بالای جامعه هدف را تشکیل می‌دهند کف نمره نود و هشت از صد و بیست را گرفته، سطح متوسط برای کف نمرات بین هشتاد و چهار تا نود و هشت و سطح ضعیف نیز نمراتی بین شصت و نه تا هشتاد و چهار دریافت کرده‌اند. با نمراتی کمتر از شصت و نه نمی‌توان انتظار پذیرش در مراجع خوبی را داشت هرچند ممکن است برخی مدارس خارجی، نمره چهل را برای کف پذیرش تعیین کنند.

بدیهی است که هر قدر نمره بالاتری کسب کنید، شانس شما برای پذیرش در برنامه‌های مهاجرتی مختلف بیشتر خواهد بود اما حد بین بالاتر از شصت و نه تا هشتاد و چهار، مقدار مناسبی برای پذیرش در مراجع معمول مهاجرتی است. اعتبار آزمون زبان تافل بسیار بالاست؛ این آزمون در بالغ بر ده هزار کالج مختلف در سراسر جهان مورد پذیرش بوده و به طور مثال در دانشگاه‌های کشور انگلستان، آمریکا، نیوزلند، کانادا، استرالیا، فرانسه و آلمان مورد پذیرش هستند.

 آزمون زبان آیلتس (IELTS)

آزمون زبان آیلتس

 آزمون زبان آیلتس نیز یکی دیگر از آزمون‌های رایج در زبان انگلیسی است که برای انتخاب صحیح آزمون زبان باید با آن آشنایی داشته باشید. در این آزمون فرمت نمره‌دهی به صورت میانگین‌گیری است. روال کار به این شکل است که در چهار حیطه خواندن، نوشتن، شنیدن و سخن گفتن آزمایش شده و برای هر یک از این حیطه‌ها نمره‌ای بین صفر تا نه دریافت می‌کنید. در نهایت شما چهار نمره بین صفر تا نه دارید و نمره نهایی شما در آزمون زبان آیلتس برابر با میانگین این چهار نمره خواهد بود. اصولا پرطرفدارترین رشته های تحصیلی جهان خواهان مدرک آیلتس برای ادامه تحصیل در آنها هستند.

بسیاری افراد در مورد سطح‌بندی آزمون زبان آیلتس سوال دارند و در پاسخ باید گفت که معیار همسانی برای سطح بندی دقیق نیست اما در مجموع معمولاً نمرات بین هشت تا نه سطح عالی، شش تا هشت سطح متوسط و زیر شش ضعیف محسوب می‌شوند. اینکه شما دقیقاً به چه نمره‌ای نیاز دارید، باز هم به برنامه مهاجرتی شما بستگی دارد. آزمون زبان آیلتس در دو تیپ متفاوت برگزار می‌شوند: آکادمیک و عمومی.

تفاوت آیلتس آکادمیک و عمومی

تفاوت اصلی این دو تیپ از آیلتس در دو حیطه نوشتن و خواندن است و در بخش گوش دادن و سخن گفتن تفاوت چندانی ندارند. اما از نظر کاربرد، آیلتس آکادمیک برای افرادی مناسب است که قصد پذیرش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی را دارند ولی آیلتس عمومی در اصل برای افرادی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان به عنوان کارگر ماهر یا سایر شرایط عادی را دارند. آیلتس عمومی در اکثر برنامه‌های مهاجرتی کشورهای کانادا، استرالیا، نیوزلند و بریتانیا مورد نیاز است.

آزمون زبان سلپیپ (CELPIP)

آزمون زبان سلپیپ

 آزمون زبان سلپیپ نیز یکی دیگر از آزمون‌های زبان انگلیسی است که از اعتبار بالایی برخوردار است. اگر شما یکی از متقاضیان مهاجرت بدون سربازی به کانادا هستید، ما به شما آزمون سلپیپ را پیشنهاد می‌کنیم چون این آزمون در برنامه‌های مهاجرتی کانادا پذیرش خواهد شد. البته باید گفت که برای تصمیم‌گیری در این مورد حتماً لازم است تا با وکیل مهاجرت در کیس خود مشورت کنید تا از این موضوع که در کیس شما آزمون زبان سلپیپ قابل پذیرش هست یا نه مطمئن شوید. آزمون زبان سلپیپ نیز مانند اکثر آزمون‌های رایج در چهار مهارت خواندن، نوشتن، سخن گفتن و شنیدن برگزار شده و بازه نمرات کسب شده در آن بین صفر تا دوازده است.

معمولاً سلپیپ زیر پنج قابل پذیرش نیست و در هیچ یک از برنامه‌های مهاجرتی قبول نمی‌شود. نمره‌ای که به عنوان میانگین در آزمون زبان سلپیپ در نظر گرفته می‌شود، نمره هفت است. نمرات بین نه تا دوازده عالی، بین شش تا نه متوسط و زیر شش ضعیف محسوب می‌شوند. در نهایت در مورد این آزمون زبان باید گفت که تنها در کشور کانادا قابل پذیرش است و این یک نقطه ضعف اساسی است؛ هرچند اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا باشید این یک نقطه ضعف نیست. نقطه قوت بزرگ آن نیز سرعت بالا در بررسی و پاسخگویی نمرات شماست؛ معمولاً نتایج سلپیپ در سه الی پنج روز قابل دریافت هستند.

 برای متقاضیان مهاجرت؛ تافل یا آیلتس؟ سلپیپ چطور؟

اجازه دهید که خود ماهیت این سه آزمون را نادیده بگیریم و فقط بر مبنای دایره کاربردی که در امور مهاجرتی دارند آن‌ها را بررسی کنیم. سوای اینکه شما در کیس خاص خود باید حتماً بررسی کنید که کدام یک از مدارک ذکر شده برای برنامه مهاجرتی شما قابل پذیرش است، در یک نگاه عام می‌توان این سه را درجه‌بندی کرد. تقریباً می‌توان گفت که از نظر پذیرش در کشورهای مختلف، آیلتس و تافل شرایط برابری دارند. البته این مورد به معیار های رتبه بندی دانشگاه های جهان نیز بستگی دارد، به صورتی که هر دانشگاه و کشور بسته به نیاز و استاندارد های خود آزمون زبان مناسب از نظر خودشان را از داوطلبان درخواست می‌کنند.

دانشگاه‌هایی که هر یک را در برنامه پذیرش خود دارند، معمولاً دیگری را نیز در برنامه پذیرش خود جای می‌دهند. همانطور که گفته شد پاسخگویی به این پرسش مطلق نیست اما به صورت تجربی می‌توان گفت که اگر خواهان مهاجرت به کشورهایی با لهجه بریتانیایی هستید، مثل خود انگلستان، کانادا، استرالیا، نیوزلند یا کشورهای اروپایی هستید، آیلتس برای پذیرش انتخاب بهتری است چون به طرز نامحسوسی برتری دارد ولی اگر خواهان مهاجرت به ایالات متحده، ژاپن، کره جنوبی یا اکثر کشورهای آمریکای جنوبی هستید، تافل انتخاب بهتری است چون سبک آموزشی و دنیای کار در این نواحی، زبان انگلیسی آمریکایی را استفاده می‌کنند و برای آن برتری قائل هستند.

کدام آزمون زبان معتبر تره ؟

باز هم لازم به ذکر است که معتبر تر دانستن یکی به معنی بی‌اعتبار بودن دیگری در فرآیند پذیرش کشورها نیست. تأکید بیشتر نهادهای دولتی و آموزشی بر آزمون زبان آیلتس نسبت به آزمون زبان تافل در بریتانیا بیش از هر کشور دیگری محسوس است.

اما در مورد سلپیپ داستان کمی فرق دارد. اگر متقاضی مهاجرت به کشور کانادا هستید، قطعاً آزمون سلپیپ انتخاب بهتری نسبت به دو آزمون دیگر است چون عموماً آزمون زبان سلپیپ با تنوع بیشتری که در بخش نمره‌دهی و سطح آسان‌تر علمی که دارد با فاصله، انتخاب بهتری است. اما فراموش نکنید که آزمون زبان سلپیپ تنها در کشور کانادا به صورت گسترده قابل پذیرش است و عملاً مختص به کسانی است که مهاجرت به کانادا را در سر دارند.

ارسال دیدگاه