انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت از اقداماتی است که به دلیل حساس بودن مراحل آن باید بسیار دقیق و زمان بندی شده انجام گیرد. داوطلبانی که پس از مشاهده اعلام نتایج ارشد علوم پزشکی، حد نصاب لازم برای شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1402 را کسب کرده و مجاز به انتخاب رشته شده اند، می بایست از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش پزشکی اولویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود را انجام دهند.

داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را دارند، می بایست پس از برگزاری آزمون ارشد علوم پزشکی، کارنامه علمی خود را که از طریق سایت سازمان سنجش آموزش پزشکی منتشر می شود، بررسی کرده و براساس وضعیت علمی خود فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت را تکمیل نمایند.

داوطلبان با اطلاعات مندرج در کارنامه ارشد علوم پزشکی که شامل نمره کل (تراز)، رتبه و وضعیت مجاز بودن داوطلب بوده می توانند با آگاهی از وضعیت علمی خود انتخاب دقیق تری انجام دهند.

زمان و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

نحوه انتخاب رشته

هر ساله مرکز سنجش آموزش پزشکی در جدول زمان بندی مندرج در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد وزارت بهداشت بازه زمانی اختصاص یافته به مرحله انتخاب رشته را اعلام می کند. بر اساس اعلام سازمان سنجش علوم پزشکی، زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت احتمالا مانند سال گذشته در بازه زمانی تیر ماه انجام بگیرد.

کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می بایست در این زمان به سایت وزارت بهداشت مراجعه کرده و با وارد نمودن کد رهگیری خود نسبت به انتخاب رشته محل های مورد نظر اقدام نمایند. حداکثر تعداد انتخاب رشته محل در این مرحله بر اساس تعداد دانشگاه و مراکز پذیرنده رشته امتحانی داوطلب می باشد.

به طور مثال اگر رشته ای حداکثر 6 دانشگاه پذیرنده داشته باشد (6 رشته محل ظرفیت عادی و 2 رشته محل دوره شهریه پرداز) داوطلب این رشته مجاز به انتخاب حداکثر 8 رشته محل خواهد بود. پس از انتخاب رشته محل ها با فشردن گزینه ثبت نهایی این مرحله به اتمام رسیده. سپس داوطلبان می بایست منتظر اعلام نتایج نهایی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت باشند.

مشاوره انتخاب رشته

آنچه در وهله اول می بایست در مرحله انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت مورد توجه قرار گیرد، اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه ارشد علوم پزشکی می باشد.

به منظور حفظ کیفیت پذیرش، مرکز سنجش آموزش پزشکی در کلیه رشته ها حد نصاب مربوطه را اعمال کرده و بر این اساس افرادی که نمره کل آن ها کمتر از حد نصاب باشد مجاز به انتخاب رشته محل نمی باشند. از این رو داوطلبان باید این نکته را در نظر داشته و در صورت مجاز بودن، رشته محل های مورد نظر را انتخاب نمایند.

با توجه به این که گزینش نهایی در هر یک از رشته ها یا مجموعه های امتحانی بر اساس نمره کل (تراز)، سهمیه و اولویت های انتخابی داوطلب صورت می گیرد داوطلب می بایست به تراز اکتسابی و ظرفیت رشته محل انتخابی توجه کند، اما آنچه در اولویت همه این موارد قرار دارد، علاقه شخصی وی می باشد.

نکته قابل توجه دیگر، دوره های اعلام شده توسط دانشگاه های پذیرنده می باشد. از آن جایی که تحصیل در دوره های مجازی، دوره های شهریه پرداز دانشگاه علوم پزشکی و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان مشهد با پرداخت شهریه امکان پذیر می باشد، داوطلبان در انتخاب این رشته محل ها باید دقت لازم را داشته باشند.

هر ساله نام دانشگاه های پذیرنده هر رشته به همراه ظرفیت پذیرش و دوره های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته ارشد وزارت بهداشت درج می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتخاب رشته مناسب و انجام پروسه آن به بهترین شیوه با کارشناسان گروه محققین پزشکی MRG تماس بگیرید.

نکات مورد توجه در انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

انتخاب رشته

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می باشند، باید رشته هایی را انتخاب کنند که مدرک فارغ التحصیلی مقطع قبلی آن ها مطابق با مدارک مورد پذیرش رشته امتحانی مورد نظر باشد. در کارنامه اولیه کارشناسی ارشد وزارت بهداشت نمرات کلیه رشته های یک مجموعه برای داوطلب درج شده است ولی داوطلب باید به شرایط مرتبط با رشته مورد نظر خود در آن مجموعه امتحانی توجه نموده و واجد آن شرایط باشد.

با توجه به این که بر اساس آیین نامه آموزشی کارشناسی ارشد علوم پزشکی هر گونه انتقال، تغییر رشته و یا جابجایی محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ممنوع می باشد، توصیه می کنیم داوطلبان با آگاهی کامل و بر اساس شرایط شخصی انتخاب رشته خود را انجام دهند.

در رشته هایی که دانشجو به صورت مشترک بین دو دانشگاه پذیرفته می شود، فرد پذیرفته شده دانشجوی دانشگاه مبدا (اول) بوده و باید آمادگی گذراندن تمام یا قسمتی از دوره آموزشی یا پژوهشی خود را در هر محل مورد تفاهم دانشگاه ها داشته باشد.

عدم تکمیل فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت به منزله انصراف بوده و داوطلب از ادامه روند آزمون حذف می گردد. اعلام نتایج اولیه کارشناسی ارشد وزارت بهداشت هم در تاریخ معینی مشخص شده و داوطلبان می بایست منتظر نتایج این آزمون باشند.

متقاضیانی که موفق به انجام انتخاب رشته نشده اند یا از نتیجه آن راضی نبوده اند، می توانند دفترچه تکمیل ظرفیت را مطالعه کرده تا در صورت خالی بودن کد رشته های مورد علاقه خود بتوانند انتخاب رشته خود را انجام دهند.

شرایط و ضوابط دانشگاه های پذیرنده

انتخاب رشته کارشناسی ارشد وزارت بهداشت سال جاری به منظور پذیرش دانشجو در کلیه دوره های عادی، شهریه پرداز و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می گیرد. هر ساله شرایط و ضوابط پذیرش هر دوره به صورت جداگانه در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد علوم پزشکی در اختیار متقاضیان قرار داده می شود.

با توجه به اینکه ذکر تمامی موارد مربوطه در این مقاله نمی گنجد متقاضیان باید حتما بندهای مربوط به دانشگاه انتخابی خود را در دفترچه انتخاب رشته به صورت کامل مطالعه نمایند.

ارسال دیدگاه