انتخاب موضوع پایان نامه

موضوع پایان نامه

8 اصل مهم برای انتخاب موضوع پایان نامه ارشد و دکتری

انتخاب موضوع پایان نامه و همچنین یافتنفقط یک روش ندارد که همه آن را انجام دهند اما اصولی هستند که با به کار بستن آن ها می توانید این کار را به خوبی انجام دهید.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چگونه پایان نامه بنویسیم ؟ اما قبل از نوشتن پایان نامه این انتخاب موضوع آن است که مسیر درست را مشخص می‌کند. در ادامه همراه باشید تا از 8 اصل مهم برای انتخاب موضوع پایان نامه ارشد بیشتر بدانید.

۱-انتخاب موضوعی که به آن علاقه دارید

انتخاب موضوع مورد علاقه پایان نامه

انتخاب موضوع اولین کاری است که در پروسه نگارش پایان نامه انجام می دهید. توجه داشته باشید موضوع شما باید طوری باشد که عطش جستجو و کشف هر چه بیشتر در رابطه با آن را در شما ایجاد کند.

اگر موضوعی این چنینی برگزینید مطمئن باشید پایان نامه شما در نوع خود بی نظیر می شود.

البته در مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه قطعا به شما گفته خواهد شد که موضوعی را انتخاب کنید که در جهت آرمان های شغلی تان نیز باشد و برای ادامه تحصیل نیز مفید واقع شود.

۲- انتخاب موضوعات متفاوت

انتخاب موضوع متفاوت پایان نامه

یکی از توصیه هایی که کارشناسان مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه به شما خواهند کرد انتخاب موضوعات متفاوت و غیر تکراری است.

برای اینکه موضوعات متفاوت و ناب را برگزینید باید مطالعه زیادی کرده و همچنین با نحوه سرچ موضوع پایان نامه آشنا باشید.

برای انتخاب موضوع متفاوت لازم نیست حتماً به سراغ مواردی بروید که هیچ کس در مورد آن ها تحقیقی انجام نداده بلکه می توانید با بررسی دقیق تحقیقات گذشته مواردی را که در آن ها بررسی نشده از زوایای دیگر مورد بررسی قرار دهید.

یکی از تکنیک هایی که به عنوان بهترین روش انتخاب موضوع پایان نامه مورد استفاده قرار می گیرد ، همین روش است.

 

بیشتر بخوانید : تحقیق کمی در نگارش پایان نامه

 

۳- انتخاب موضوعی شفاف

انتخاب موضوع شفاف پایان نامه

یکی از موارد مهمی که باید حتما در انتخاب موضوع مد نظر داشته باشید دوری کردن از موضوعات مبهم و غیر شفاف است.

تحویل دادن پروژه ای آکادمیک و فشرده هدف اصلی از نگارش پایان نامه است.

به صورتی که هدف آن و نتیجه آن کاملا مشخص و به دور از ابهام باشد. این نکته برای بسیاری از دانشجویان مشکل ساز می شود.

زیرا انتخاب زمینه ای که تکراری نباشد و همچنین کاملا مشخص و واضح باشد سخت است. پس حتماً از مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه برای رعایت این نکته بهره مند شوید. کارشناسان گروه محققین پزشکی MRG آماده هستند تا در نگارش پایان نامه، صفحه بندی پایان نامه، انتخاب موضوع و هرگونه موضوعی مربوط به پایان نامه به شما مشاوره دهند.  و همچنین در صورت نیاز پذیرش سفارش نگارش آن را از شما دریافت کنند.

۴- استفاده از موضوعات پیشنهادی مقالات

یکی راه های ساده ای که می توانید علاوه بر سایت های انتخاب موضوع پایان نامه از آن برای موضوع استفاده کنید، موضوعات پیشنهادی در انتهای دیگر مقالات است.

یکی از بهترین روش انتخاب موضوع پایان نامه همین مورد می تواند باشد. زیرا نویسندگان مقالات قبلی با اشراف کامل روی موضوع تحقیق خود به درستی می دانند که در کدام زمینه ها جای کار و مطالعه بیشتری وجود دارد.

۵- تحقیق کنید

تحقیق موضوع مقاله

برای اعلام موضوع پایان نامه خود اصلا عجله نداشته باشید. اگر تمامی نکته های فوق را برای موضوع رعایت کرده و زمینه تحقیقاتی خود را انتخاب کرده اید ، قبل از اعلام موضوع به اساتید حتماً درباره آن تحقیق کنید.

با بررسی سایت های انتخاب موضوع پایان نامه ، مطمئن شوید که در مورد موضوع شما منابع و مقاله های کافی وجود دارد. زیرا در غیر این صورت مشکلات بسیاری را جهت جمع آوری داده می شود.

۶- با خودتان روراست باشید

شاید پس از انتخاب موضوع ، به نظر خودتان از هر نظر بی نقص و عالی به نظر برسد ؛ اما صحیح این است که به عنوان یک فرد کاملا بی طرف به تجزیه و تحلیل موضوعی که انتخاب کرده اید بپردازید.

تا تمای نقاط ضعف آن بر شما آشکار گردد. در این مرحله استفاده از مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه به شما کمک بسیاری خواهد کرد. زیرا مشاور موضعی کاملا بی طرفانه دارد و نسبت به موضوع شما اظهار نظر خواهد کرد. این مورد در نگارش پایان نامه پزشکی وعلوم پایه پزشکی بسیار موثر است.

۷- درک وضعیت فعلی مقالات مرتبط

یکی از اصول در 8 اصل مهم برای موضوع پایان نامه ارشد و نگارش مقاله درک وضعیت فعالی مقالات و تحقیقات قبلی است.

اگر شما به درک عالی در این مرحله رسیده باشید نه تنها برای موضوع مشکلی ندارید بلکه به راحتی می توانید نقط ضعف تحقیقات قبلی را پوشش دهید.

در هنگام مرور مقالات قبلی ، حتماً از لیست مرجع انتهاب مقاله استفاده کرده و دوباره خودتان به بررسی کردن آن ها بپردازید.

۸- شروع ایده پردازی

شروع ایده پردازی

آنچه یک پایان نامه را خاص و منحصر به فرد می کند ، نحوه ایده پردازی در آن است. برای ایده پردازی باید از مقالات و تحقیقات قبلی نهایت استفاده را ببرید. البته باید هنگام ایده پردازی تفاوت پایان نامه و مقاله براتون مشخص باشه که بهترین ایده ها رو بتونید عملی کنید.

اگر با نحوه سرچ موضوع پایان نامه آشنا باشید قطعاً با نحوه سرچ موضوعات مرتبط و یافتن مقالات مرتبط نیز آشنایی کافی را خواهید داشت.

در هنگام مطالعه مقالات دیگران هر آنچه را که به ذهن تان خطور می کند یادداشت نمایید تا در زمان فراغت یکی پس از دیگری و با حوصله به بررسی کردن و کار کردن روی آن ها بپردازید.

۹- مزایای نگارش یک پایان نامه خوب شامل چه مواردی است؟

با نگارش یک پایان نامه خوب و کسب نمره عالی در دانشگاه می توانید از مزایای زیر بهره مند شوید البته نباید تبدیل پایان نامه به کتاب و مزایای آن را نیز نادیده گرفت.

  • پذیرش آسان تر در مقاطع بالاتر دانشگاهی
  • ساخت روزمه عالی
  • پذیرش از دانشگاه های بین المللی خارج از کشور
  • ثبت اختراع از طرح پایان نامه
  • استقبال شرکت های خصوصی و دولتی
  • استخراج مقالات معتبر از پایان نامه
  • صنعتی سازی طرح

ارسال دیدگاه