تاثیر مقاله بر اپلای

مقاله نویسی

تاثیر مقاله بر اپلای

تاثیر مقاله بر اپلای از آنجا اهمیت زیادی دارد که مقاله شما برای هر فرایند پذیرشی که بخواهید انجام دهید هیچ تغییری لازم نیست بر روش اعمال بشه و به راحتی برای همه جا قابل ارساله. فرایند اپلای یا پذیرش شدن در دانشگاه‌های خارجی به عوامل بسیاری بستگی دارد و نمی‌توان یک نسخه یکسان را برای همه متقاضیان تحصیل در خارج از کشور تجویز کرد ولی عوامل تاثیرگذاری وجود دارند که در پذیرش شدن در بیشتر دانشگاه‌ها مشترک هستند.

داشتن یک مقاله در یک ژورنال معتبر می‌تواند وزن رزومه شما را سنگین‌تر کند و مهر تاییدی باشد بر ویژگی‌های تحقیق‌گر بودن شما. تاثیر مقاله بر اپلای غیر قابل انکار است ولی این که قصد تحصیل در کدام مقطع تحصیلی را در خارج از کشور دارید یا این که چه نوع ژورنالی را برای چاپ مقاله‌تان انتخاب می‌کنید و بسیاری از عوامل دیگر، میزان این تاثیر را مشخص می‌کند.

در این متن در مورد تاثیر مقاله در اپلای دانشگاه‌های مختلف نکاتی ارائه می‌شود. تا پس از پی بردن به میزان اهمیت مقاله جهت پذیرش شدن شما در یک دانشگاه خوب خارجی، بتوانید تصمیم درستی بگیرید که وقتتان را صرف نوشتن مقاله بکنید یا نه.

تاثیر مقاله بر اپلای در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد

تاثیر مقاله بر اپلای

اگر متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در خارج از کشور هستید، باید بدانید که برای پذیرش شدن در این مقاطع کسی از شما انتظار نوشتن مقاله ندارد. اگر بتوانید ثابت کنید که در دوره دبیرستان یا دوره کارشناسی، دانش‌آموز یا دانشجوی خوبی بوده‌اید و درس‌هایتان را با نمره خوب پشت سر گذاشته‌اید، بخش زیادی از مسیر پذیرش گرفتن را با موفقیت طی کرده‌اید. در صورتی که بتوانید مقاله‌ای در یک ژورنال ISI چاپ کنید، از خیلی از متقاضیان اپلای در این مقاطع جلو می‌افتید. شما می‌توانید شایستگی‌های تحقیقاتی خود را ثابت کنید ولی نداشتن مقاله هم به معنای نقطه ضعف شما نیست!

اگر می‌خواهید برای مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در یک دانشگاه خارجی اپلای کنید، با توجه به این که شاید زمان زیادی برای آماده‌سازی خود برای پذیرش نداشته باشید، ابتدا سعی کنید نمرات عالی در دروس خود کسب کنید و معدلتان را بالا ببرید و هم‌چنین در آزمون‌های زبان آیلتس یا تافل نمره بالا کسب کنید. پس از رسیدن به این اهداف، به عنوان اولویت بعدی می‌توانید به نوشتن مقاله فکر کنید.

تاثیر مقاله بر اپلای در دوره دکتری

در مقطع تحصیلی دکتری است که اهمیت مقاله بیشتر جلوه می‌کند. با این که در این مقطع تحصیلی الزام قانونی برای داشتن مقاله جهت پذیرش متقاضیان مقطع دکتری وجود ندارد و معمولا دانشگاهی نمی‌تواند صرفا به دلیل نداشتن مقاله پژوهشی، شما را از تحصیل در دانشگاه منع کند، ولی داشتن یک مقاله در یک ژورنال معتبر کمک بزرگی می‌کند. که بتوانید در رقابت با متقاضیان دیگر برای به دست آوردن موقعیت دکتری پیروز شوید.

همان‌طور که اشاره شد هیچ قاعده مشخص و الزامی وجود ندارد که استادی شما را با داشتن چند مقاله در ژورنال‌های معتبر به عنوان دانشجوی خود انتخاب کند و به دانشجویی که مقاله‌ای ندارد، توجهی نکند! عوامل زیادی در انتخاب شدن شما تاثیر دارند که داشتن مقاله یکی از آن‌هاست. تاثیر مقاله بر اپلای معادله پیچیده‌ای دارد که هنوز جواب مشخصی برای آن وجود ندارد.

شاید بتوانید با نوشتن یک یا چند مقاله خوب در مجلات معتبر و با ایمپکت یا تعداد رفرنس‌های بالا، ضعف‌هایی مانند معدل پایین یا نمره زبان نه چندان بالای خود را کمرنگ کنید. حتی اگر بتوانید فقط یک مقاله جذاب در یک ژورنال مطرح چاپ کنید که مرتبط با زمینه تحقیقاتی استاد مورد نظرتان در دانشگاه خارجی مقصدتان باشد، می‌توانید تمرکز استاد را روی این نقطه قوت رزومه‌تان قرار دهید و باعث شوید نقاط ضعف رزومه‌تان به چشم او نیاید.

نقش تعداد مقالات بر تاثیر مقاله بر اپلای

نقش مقاله در اپلای

اگر بخواهید بین چاپ ۴ مقاله در ۴ ژورنال‌ ضعیف و چاپ یک مقاله در یک ژورنال متوسط یا بالا یکی را انتخاب کنید، کدام برایتان جذاب‌تر خواهد بود؟ نوشتن ۴ مقاله وقت و انرژی زیادی از شما می‌گیرد و علاوه بر زمانی که روی مطالعه و تحقیق برای نوشتن مقاله صرف می‌کنید، باید چند ماه هم برای فرایند چاپ مقالات در ژورنال‌ها منتظر بمانید. اگر صرفا می‌خواهید تعداد مقالاتتان را بالا ببرید و هر طور که شده مقاله‌ای در یک ژورنال چاپ کنید که تعداد مقاله‌هایتان بالا برود، وقت خودتان را هدر ندهید.

اگر قصد نوشتن مقاله دارید، بهتر است تمرکز خود را روی نگارش یک مقاله قوی بگذارید که بتوانید آن را در یک ژورنال معتبر و با رتبه خوب به چاپ برسانید. برای چاپ یک مقاله فقط یک بار منتظر فرایند چاپ مقاله‌تان می‌مانید.

شاید آوردن اسم چند مقاله در رزومه شما در نگاه اول برای اساتید کنجکاوی برانگیز باشد. ولی پس از مشاهده مقالاتتان و دیدن اسم ژورنال ضعیف آن، احتمالا خیلی جذب کارتان نمی‌شوند ولی حتی اگر یک مقاله قوی در یک ژورنال مطرح و پر اعتبار در رزومه‌تان باشد، اساتید دید خیلی خوبی نسبت به شما پیدا خواهند کرد.

نقش زمان‌ چاپ مقالات و تاثیر آن در اپلای

چاپ مقاله

همان طور که اشاره شد، زمانی که صرف پذیرش شدن مقاله در ژورنال‌ها می‌شود، اهمیت زیادی دارد. فرایند چاپ شدن مقاله در ژورنال‌های مختلف زمان مشخصی ندارد. ممکن است از ۲ ماه تا ۸ ماه طول بکشد؛ البته این بازه زمانی نیز تقریبی است. پس وقت گذاشتن روی نوشتن مقالات مختلف و منتظر ماندن برای پذیرش شدن مقالات در ژورنال‌ها زمان زیادی از شما می‌گیرد و زمان گذاشتن صرفا برای انجام این کار، منطقی و عاقلانه نیست.

اگر بخواهید زمانتان را صرف نگارش و چاپ مقالات مختلف برای پذیرش شدن در یک دانشگاه‌ خارجی کنید، بسیاری از فرصت‌هایتان را از دست می‌دهید. و سنتان بالا می‌رود که این می‌تواند روی پذیرشتان تاثیرگذار باشد. باید حواستان به زمان باشد که دچار وضعیتی نشوید که به خودتان بیایید و ببینید بسیاری از فرصت‌هایتان را از دست داده‌اید و تلاش‌هایتان ارزشش را نداشته است.

بسیاری از دانشجویان هر ساله بدون این که حتی یک مقاله پژوهشی داشته باشند، در دانشگاه‌های خارجی خوبی پذیرش می‌شوند. حتی فاند تحصیلی می‌گیرند. و بسیاری از دانشجویان با دارا بودن مقاله، هنوز نتوانستند در یک دانشگاه خارجی پذیرش شوند. پس فکر این که نوشتن مقاله پژوهشی، تضمین ورود شما به یک دانشگاه خارجی است، کاملا اشتباه است. ولی می‌تواند در صورتی که مقاله با کیفیت باشد تاثیر بسزایی داشته باشد.

ارسال دیدگاه