تبدیل پایان نامه به کتاب و مزایای آن

تبدیل پایان نامه به کتاب

تبدیل پایان نامه به کتاب

تبدیل پایان نامه به کتاب دارای مزایای بسیاری از جمله کسب امتیاز در مصاحبه دکتری ، تقویت رزومه نویسنده و دسترس پذیری بیشتر آن است.  برای تبدیل پایان نامه به کتاب ، افراد می بایست مراحل نگارش و ویرایش مطالب کتاب ، صفحه آرایی و طراحی جلد ، دریافت شابک و مجوزهای لازم و در نهایت چاپ و صحافی را طی کنند .

دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری چند سال از دوران تحصیل خود را صرف کار کردن و تحقیق روی موضوع پایان نامه خود می‌کنند. و درنهایت دستاوردهای علمی و پژوهشی خود را در قالب پایان نامه عرضه می کنند . با این حال فعالیت های دانشجویان به نوشتن پایان نامه به خصوص پایان نامه پزشکی محدود نمی‌شود. این افراد می توانند با تبدیل پایان نامه به کتاب از نتیجه تلاش های خود بیشترین استفاده را ببرند. همچنین آن را در دسترس علاقمندان به موضوعات علمی رشته تخصصی خود قرار دهند  .

برای بسیاری از دانشجویانی که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به پایان برده و با موفقیت از پایان نامه خود دفاع نموده اند ، ممکن است در این زمینه سوالاتی پیش بیاید. از قبیل این که تبدیل پایان نامه به کتاب چه لزومی دارد ؟ و مراحلاین فرآیند چیست ؟ که در ادامه این مطلب پاسخ این پرسش ها را شرح داده ایم .

مزایای تبدیل پایان نامه به کتاب

تبدیل پایان نامه به کتاب در کنار انتشار مقاله های علمی استخراج شده از پایان نامه ، برای بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی اهمیت زیادی دارد. و گرچه انجام آن نیازمند صرف وقت و هزینه بوده اما مزیت های آن از کسی پوشیده نیست که در ادامه مزایای تبدیل پایان نامه به کتاب را بر شمرده ایم :

کسب امتیاز در مصاحبه دکتری

مصاحبه دکتری

داوطلبان آزمون دکتری که سابقه تالیف و چاپ کتاب های علمی مرتبط با رشته تحصیلی خود را داشته باشند ، می توانند تا 4 امتیاز را در جلسه مصاحبه دکتری کسب نمایند. علاوه بر آن سوابق علمی و پژوهشی دانشجویانی که پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کرده اند ، به دلیل گذشتن از فیلترهای کسب مجوز چاپ و نشر کتاب از نظر داوران مصاحبه دکتری اعتبار زیادی دارد.

 

بیشتر بخوانید : استخراج مقاله از پایان نامه

 

دسترسی آسانتر علم جویان به دستاوردهای پژوهشی

پایان نامه های ارشد و دکتری به طور معمول فقط از طریق کتابخانه دانشگاه های مربوطه برای افراد علاقمند قابل دسترس است. با این وجود انتشار از طریق موسسات انتشاراتی به دسترسی آسانتر عموم مردم به مطالب علمی کمک می کند .

آسانتر بودن چاپ کتاب نسبت به انتشار مقاله

چاپ کتاب

استخراج مقاله از پایان نامه ، ترجمه متن آن به زبان انگلیسی ( برای کسانی که به این زبان مسلط نبوده اما تمایل به انتشار مقاله در مجلات بین المللی دارند ) ، انتظار برای پذیرفته شدن مقاله در مجلات علمی و در نهایت منتشر شدن آن می تواند ماه ها تا یک سال طول بکشد . در حالی که تبدیل پایان نامه به کتاب نیاز به صرف زمان و هزینه کمتری نسبت به انتشار مقاله در بعضی مجلات داخلی و بین المللی دارد.

تقویت رزومه برای استخدام هیئت علمی و سایر ارگان ها

افرادی که سابقه تالیف و چاپ کتاب را در رزومه خود دارند ، شانس زیادی را در به دست آوردن موقعیت های شغلی بهتر خواهند داشت . تبدیل کردن پایان نامیتان به کتاب فرصت مناسبی را برای تقویت رزومه افراد علاقمند به استخدام هیئت علمی و سایر ارگان ها ایجاد می کند . همچنین افرادی که مراحل تالیف یک کتاب علمی را از آغاز تا پایان پشت سر گذرانده اند ، می توانند از تجربه های خود در موقعیت های شغلی گوناگونی مثل کار در پژوهشکده ها و انتشارات کتب علمی استفاده نمایند .

دریافت مشاوره

هزینه این تبدیل به عوامل گوناگونی از جمله تعداد صفحات کتاب ، صفحه آرایی ، نوع صحافی ( جلد شومیز ، کالینگور و… ) و نوع چاپ ( افست یا دیجیتال ) بستگی دارد و بهتر است چاپ کتاب با کمک مراکز انتشاراتی معتبر که دارای پروانه نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند انجام شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پایان نامه ها و همچنین مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب می توانید با گروه محققین پزشکی MRG تماس بگیرید. سوالات خود را با مشاوران این مرکز مطرح نمایید تا در اسرع وقت پاسخ مناسب در اختیار شما قرار داده شود .

اصول تبدیل پایان نامه ها

اصول تبدیل پایان نامه به کتاب

برای ساخت کتاب باید پایان نامه از یک سری ویژگی‌ها برخوردار باشد که در موارد زیر می‌توانید این ویژگی‌ها را مشاهده کنید:

  • پایان نامه‌ نمره بالای 18 دریافت کرده باشد.
  • موضوع پایان نامه جدید و مورد نیاز جامعه‌ای که محقق در آن زندگی می‌کند باشد.
  • موضوع درج شده قابلیت فروش داشته باشد و از نظر اقتصادی به صرفه باشد.
  • بتوان از آن به عنوان کتاب درسی در مقاطع بالا استفاده کرد.
  • پایان نامه از نظر علمی غنی و پرمغز باشد و در محافل علمی رتبه یا امتیازی کسب کرده باشد.

ارسال دیدگاه