تحصیل بدون کنکور در رشته پزشکی و پیراپزشکی

تحصیل بدون کنکور

پذیرش رشته دندانپزشکی بدون کنکور

دندانپزشکی بدون کنکور

تحصیل بدون کنکور در رشته پزشکی و پیراپزشکی بدون اشاره کردن به رشته بینظیر دندانپزشکی غیر منطقی است زیرا این رشته داوطلبان بسیار زیادری را از دیرباز تاکنون داشته است. بی شک در سالهای اخیر رشته دندانپزشکی به محبوبترین و پردرامدترین رشته دانشگاهی تبدیل شده و بسیاری از داوطلبان علاقمند به تحصیل در این رشته می باشند.

راه ورود به دانشگاه برای این رشته از طریق کنکور سراسری در ایران بوده و چنانچه رتبه داوطلب زیر 2000 گردد می توان این رشته را در دانشگاه های ایران تحصیل نمود. اما آیا برای ورود به این رشته می توان از طریق بدون کنکور اقدام نمود ؟ تعدادی از دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت که می توان 72 واحد درسی را در آنها به صورت بدون کنکور خواند به قرار زیر هستند: دانشگاه های ترکیه،دانشگاه های آلمان،فرانسه،چک،روسیه،هند ،سوئد،دانمارک،سوییس و … هستند. و تحصیل در رشته دندانپزشکی در برترین کشور های جهان همیشه مورد توجه دانشجویان سراسر ایران بوده است.

در صورت تحصیل در هر یک از رشته های فوق می توان بعد از پایان 72 واحد به ایران انتقالی گرفت و اگر هم کسی مایل به انتقالی نباشد می توانند تمام واحدهای درسی خود را در این کشورها بخواند و مدرک خود را از خارج از کشور دریافت نماید.

پذیرش رشته داروسازی بدون کنکور سال

داروسازی بدون کنکور

در این مقاله در خصوص نحوه پذیرش رشته داروسازی صحبت می کنیم. رشته داروسازی از پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی می باشد که هر ساله طیف وسیعی از داوطلبان را به سمت خود جذب می کند .علاقه به قبول شدن در رشته داروسازی تا اندازه ایست که خیلی از افراد سودجو با مطرح کردن خرید صندلی برای رشته های داروسازی و رشته های دیگر اقدام به فریب اکثر داوطلبان می نمایند ولی واقعیت اینجاست که واقعا چطور می توان این رشته پرطرفدار را به صورت بدون کنکور خواند و آیا رویای پذیرش بدون کنکور داروسازی واقعیت دارد یا خیر؟ اصولا رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی را نمی توان از ابتدا در ایران به صورت بدون کنکور خواند ولی از طرح انتقالی به دانشگاه های خارج از کشور راه برای تحصیل در این رشته هموار است. امروزه تحصیل داروسازی در چین بسیار مورذ توجه داوطلبان این رشته قرار گرفته است.

دانشجویانی که در یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت در خارج از ایران قادر به گذراندن 72 واحد درسی گردند به شرطی که معدل این 72 واحد گذرانده شده به بالای 15 برسد و ضمنا معدل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها در ایران حداقل 16 بوده باشد می توانند از شرایط انتقالی به ایران استفاده نموده و رشته داروسازی را به صورت بدون کنکور در پردیس های خود گردان به تحصیل بپردازند و ادامه واحدهای درسی خود را در این دانشگاه ها تمام کنند و مدرک دکتری حرفه ای خود را ازپردیس های خودگردان دریافت نمایند.

پرستاری بدون کنکور واقعیت یا دروغ!

سوالی که برای بسیاری از داوطلبان مطرح می شود این است که کدام یک از دانشگاه های کشور رشته پرستاری را به صورت بدون کنکور پذیرش می کنند و آیا پرستاری بدون کنکورواقعیت دارد یا خیر؟ در جواب به این سوال باید گفت که دانشگاه های دولتی هر ساله تعدادی از رشته های پیراپزشکی را به صورت بدون کنکور و با سوابق تحصیلی پذیرش می کنند که شرایط پذیرش و قبولی در این رشته ها بر مبنای سوابق تحصیلی می باشد ضمناشرایط سنی حداکثر برای خانم ها تا 25 سال و برای آقایان تا 27 سال می یاشد.

تحصیل در رشته های پزشکی بدون کنکور در دانشگاه آزاد

پزشکی بدون کنکور

داوطلبان گرامی توجه داشته باشید که در دانشگاه آزاد امکان تحصیل بدون کنکور در رشته هایی چون پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته های پیراپزشکی وجود ندارد و به هیچ وجه امکان پذیرش دانشجویان به صورت بدون کنکور در رشته های مذکور وجود نخواهد داشت.اما تحصیل بدون کنکور در دانشگاه آزاد در رشته هایی که مرتبط با رشته پزشکی هستند از جمله مهندسی پزشکی و گیاه پزشکی و کاردانی دامپزشکی امکان پذیر می باشد.

تحصیل در رشته های پزشکی بدون کنکور در دانشگاه جامع علمی کاربردی
 

شاید پذیرش بدون کنکور در دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع گوناگون باعث شده است تا این مسئله بوجود بیاید که امکان تحصیل در رشته های پزشکی بدون کنکور هم در دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد. اما لازم است بدانید که دانشگاه علمی کاربردی در مقطع کارشناسی پیوسته به صورت بدون کنکور پذیرش دانشجو ندارد و فقط در مقاطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته دانشجو می پذیرد آن هم نه در رشته های پزشکی !

بلکه امکان پذیرش  داوطلبان به صورت بدون کنکور در رشته های مرتبط با رشته پزشکی  از جمله : تجهیزات فنی اتاق عمل – تجهیزات فنی آزمایشگاه -تشخیص پزشکی – تجهیزات آزمایشگاه پزشکی – تجهیزات کنترل عفونی و استریلیزاسیون وجود خواهد داشت.که شما داوطلبان می بایست با مدرک دیپلم برای تحصیل در مقطع کاردانی اقدام نمایید و سپس برای مقطع کارشناسی ناپیوسته اقدام به ثبت نام کنید.

شهریه رشته پزشکی بدون کنکور

شهریه رشته پزشکی

شهریه های رشته پزشکی بدون کنکور درسال های مختلف متفاوت است و نمی‌توان یک شهریه ثابت را برای تمامی سال ها تعیین نمود. همچنین این میزان شهریه بستگی به دانشگاه مورد پذیرش شما دارد. اینکه شما در کدام دانشگاه در رشته پزشکی بدون کنکور پذیرفته شوید، می‌تواند شهریه متفاوتی رابرای شما رقم بزند.

مثلا میزان شهریه در پردیس های خودگردان هزینه بسیار بالاتری نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی از دانشجویان خود اخذ می نماید. و این مورد همچنین می تواند در رابطه با نوع رشته انتخابی شما نیز متغیر باشد. اما یقینا می‌توان گفت که آینده شغلی و بازار کار رشته پزشکی بسیار روشن است.

شیوه ثبت نام و پذیرش در رشته های بدون کنکور پیراپزشکی

رشته های بدون کنکوری که در شاخه علوم پزشکی ارائه می شود ، در  دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی قرار داده می شود و همه ی متقاضیان ثبت نام در این رشته ها ، باید حتما در کنکور تجربی شرکت نمایند. پس از شرکت در کنکور سراسری و اعلام نتایج اولیه ، این دسته از داوطلبان می توانند برای انتخاب رشته اقدام نمایند. بدین صورت که ابتدا باید کدرشته های موردنظر را از دفترچه مذکور پیدا کرده و آن ها را در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org به ثبت برسانند. هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته است.

پس از گذراندن مراحل انتخاب رشته ، شرایط و سوابق علمی شما توسط سازمان سنجش مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که مورد تائید باشید ، برای انجام مراحل مصاحبه دعوت خواهید شد. برای پذیرش در رشته های پیراپزشکی باید آمادگی لازم جهت حضور در مصاحبه را به دست آورید و از مواردی که در این مصاحبه مورد بررسی قرار می گیرند ، عبارتند از هدف انتخاب رشته مورد نظر ، میزان علاقه و آشنایی شما از رشته و …چنانچه در مرحله مصاحبه نیز نمره لازم را کسب کنید ، پذیرش شما قطعی خواهد شد و از بهمن ماه وارد دانشگاه می شوید. لازم به ذکر است که پس از پایان دوره تحصیلی مدرک دانشکده علوم پزشکی به فارغ التحصیلان ارائه می شود که البته باید آزادسازی مدرک تحصیلی حتما بعد از پایان تحصیل انجام شود.

ارسال دیدگاه