تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان برای دانشجویان ایرانی فواید بسیار زیادی دارد. آلمان در مقایسه با بقیه کشورها مزیت های زیادی دارد. دانشگاه های آلمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند. این دانشگاه ها با اعتبار بالای خود دانشجویان بسیاری را جذب کرده اند. تحصیل در دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین المللی با اعتبار مدارک خود جذابیتی بسیاری دارند. اگر تمایل به مهاجرت تحصیلی به آلمان دارید می توانید از مشاوران و متخصصان گروه محققین پزشکی MRG برای ارائه ی مقالات معتبر کمک بگیرید.

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

پذیرش تحصیلی آلمان

برای تحصیل در آلمان لازم است تا به جهت اخذ پذیرش اقدام نمایید. در ابتدا با تماس با دفتر بین المللی دانشگاه بررسی کنید که آیا شرایط پذیرش دانشگاه انتخابی خود را دارید یا خیر. برای اخذ پذیرش به مدارک ورودی آموزش عالی (Hochschulzugangsberechtigung – HZB) یا معادل آن نیاز دارید.

دانشجویان خارجی با شرایط لازم در خارج از منطقه اتحادیه اروپا ممکن است، پس از شرکت در یک دوره مقدماتی (Studienkolleg)مجبور به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه یعنی Feststellungsprufung شوند. پذیرش در دانشگاه های آلمان براساس معدل دبیرستان (GPA) انجام می شود. هرچه نمره شما بالاتر باشد، شانس قبولی در دانشگاه رویایی شما بیشتر خواهد بود. در این شرایط می توانید برای دریافت بورسیه های تحصیلی مختلف هم اقدام نمایید. به طور مثال می توانید برای بورسیه تحصیلی آلمان از سازمان DAAD اقدام کنید.

محدودیت سنی برای پذیرش

حتی اگر شرایط پذیرش را داشته باشید، اغلب قادر به ثبت نام مستقیم نخواهید بود. مشهورترین دوره های تحصیلی در آلمان معمولاً محدودیت های خاصی به نام Numerus Clausus (NC) دارند. بر اساس این محدودیت ها باید مراحل انتخاب را طی کنید. برای جلوگیری از پذیرفته نشدن به دلیل محدودیت دوره، بهتر است بطور همزمان به تعداد بیشتری از دانشگاه های آلمان مراجعه کنید. شما می توانید از طریق سایت معرفی دانشگاه های آلمان اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش

تحصیل در دانشگاه های آلمان عموما به زبان های انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است. برای هر کدام از دوره ها لازم است تا مدارکی به جهت اخذ پذیرش ارائه شود. هر دانشگاه معیار های پذیرش خود را تعیین می کند، اما به طور کلی، بیشتر موارد زیر را شامل می شود:

 • کپی مدرک تحصیلی قبلی و کپی مدرک دبیرستان
 • ریزنمرات تحصیلی
 • گذرنامه معتبر و کپی از آن
 • عکس
 • اثبات مهارت های زبان آلمانی یا انگلیسی بسته به دوره مورد نظر
 • انگیزه نامه
 • معرفی نامه
 • هزینه درخواست مدرک

دقت کنید، یک مقام رسمی باید کلیه اسنادی را که ارائه می کنید تایید نماید.

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید به بررسی هزینه های تحصیل و زندگی بپردازید. اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید، خوشحال خواهید شد اگر بدانید که دانشگاه های دولتی برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه نمی گیرند. سیستم تحصیل رایگان آلمان برای همه دانشجویان خارجی، صرف نظر از کشور مبدا، در دسترس است.

بیشتر دانشگاه های آلمان دولتی هستند، بنابراین شما فقط باید هزینه مدیریت را بپردازید که هزینه آن معمولاً بین 100 تا 350 یورو در ترم است. این هزینه خدمات سازمان دانشجویی و ثبت نام شما را شامل می شود. استثنائاتی در این قانون بدون شهریه وجود دارد. اگر دوره خود را به موقع به پایان نرسانید و در برمن، نیدرزاکسن، زارلند، زاکسن، زاکسن-آنهالت یا تورینگن تحصیل کنید، ممکن است مجبور شوید شهریه بپردازید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی

در دانشگاه های خصوصی آلمان، هزینه های تحصیل می تواند برای یک مدرک لیسانس به 26000 یورو در سال و برای یک دوره کارشناسی ارشد به 40000 یورو در سال برسد. برنامه های مهندسی و بازرگانی و مدیریت گران ترین دوره ها هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان

اخذ پذیرش تحصیلی آلمان

با دریافت اطلاعات از منبع معتبر باید اشاره کرد که هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر آلمان به طور میانگین عبارتند از:

 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ – ۲۵۸ یورو در سال
 • دانشگاه هایدلبرگ – ۲۰ هزار یورو در سال
 • دانشگاه فنی مونیخ – ۲۵۸ یورو در سال
 • دانشگاه هومبولت برلین – بدون شهریه

هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان

نه تنها می توانید در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید، بلکه کشوری کاملا مقرون به صرفه است. متوسط ​​هزینه های زندگی دانشجویان با احتساب محل اقامت بین 700 تا 1000 یورو در ماه است. خدمات ماهانه مانند برق، گاز، گرمایش و اینترنت می توانند بین 100 تا 200 یورو به هزینه های زندگی شما اضافه کنند. شما به عنوان دانشجو در آلمان حدود 170 یورو در ماه برای غذا پرداخت خواهید کرد. هزینه در شهر های مختلف به صورت زیر است:

 • شهرهای بزرگتر: برلین، فرانکفورت یا دوسلدورف – کل هزینه های زندگی 900 – 1500 یورو در ماه
 • شهرهای کوچکتر: فرایبورگ، لایپزیگ یا هانوفر – شما به 750 تا 1100 یورو در ماه نیاز خواهید داشت.

هزینه خوابگاه

وقتی صحبت از زندگی و تحصیل در دانشگاه های آلمان می شود، مسکن بالاترین هزینه ماهانه شما خواهد بود. برخی هزینه های مسکن و خوابگاه عبارتند از:

 • زندگی در استودیو به تنهایی: 390 یورو در ماه
 • اشتراک یک آپارتمان اجاره ای خصوصی: 365 یورو در ماه
 • زندگی در اقامتگاه دانشجویی: 250 یورو در ماه

کار دانشجویی در آلمان

زمانی که برای تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام می کنید، با گزینه های مختلفی روبرو خواهید شد. یکی از این موارد، هزینه های تحصیل و زندگی است. یکی از راه های مهم برای مدیریت هزینه ها کار دانشجویی در آلمان می باشد. سایت معرفی دانشگاه های آلمان نکات خوبی را در ارتباط با کار در زمان تحصیل در آلمان ارائه می نماید.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می توانند در کنار تحصیل در آلمان برای ۱۲۰ روز کامل یا ۲۴۰ نیم روز در سال مشغول به کار شوند. البته دقت داشته باشید که کار های دانشگاهی شامل این مسئله نخواهد شد. نکته مهم تر این که کارآموزی هم حتی اگر بدون حقوق هم باشد به عنوان کار عادی محسوب می شود. البته دوره های کارآموزی اجباری به این صورت نیست. دانشجویان در آلمان می توانند حداکثر ۴۵۰ یورو در ماه بدون مالیات درآمد داشته باشند.

کار پس از تحصیل در آلمان

اگر تمایل به کار پس از تحصیل در دانشگاه های آلمان دارید، باید در حالی که دانشجو هستید برای این روند برنامه داشته باشید. داشتن مهارت در زبان آلمانی برای یافتن کار در آلمان بسیار مفید است، زیرا تعداد مشاغل آزاد بدون این کار بسیار محدود خواهد بود. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا که مایل به کار در آلمان پس از فارغ التحصیلی هستند می توانند اجازه اقامت خود را برای یافتن کار مربوط به تحصیل تا 18 ماه تمدید کنند.

ارسال دیدگاه