تحصیل در رشته دندانپزشکی در برترین کشورها

تحصیل در رشته دندانپزشکی در برترین کشورها

تحصیل در رشته دندانپزشکی در برترین کشورها

تحصیل در رشته دندانپزشکی در بسیاری از جوامع به عنوان یک رشته سطح بالا و رقابتی محسوب می‌شود. از طرفی بسیاری از کشورها، به دلیل نیاز به نیروی متخصص در مطب‌های دندانپزشکی، دانشجویان واجد شرایط را برای تحصیل در رشتۀ دندانپزشکی جذب می‌کنند. اما سؤال اینجاست که بهترین کشور برای تحصیل در رشته دندان پزشکی کدام کشور است؟
امروزه دندان پزشکان گسترۀ وسیعی از مهارت‌ها را فرا می‌گیرند و کار آن‌ها بسیار پیچیده‌تر و تخصصی‌تر از گذشته شده است. به همین نسبت، نیاز به افراد تحصیل کرده در رشتۀ دندانپزشکی نیز بیش از پیش شده است. با وجود اینکه دندانپزشکی یکی از سخت‌ترین و رقابتی‌ترین زمینه‌های شغلی در کشورهای مختلف است، یکی از پردرآمدترین مشاغل نیز می باشد.
پرستیژ کاری و جایگاه اجتماعی دندانپزشکان در جوامع مختلف، موجب شده است که افراد بسیاری سالانه برای تحصیل رشتۀ دندانپزشکی به کشورهای مختلف سفر کنند. در این مقاله، به معرفی بهترین کشور برای تحصیل در رشته دندانپزشکی می‌پردازیم و شرایط تحصیل و اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در کشورهای کانادا، انگلستان و سوئد را به شما معرفی می‌کنیم.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

تحصیل در رشته دنداندپزشکی در کانادا

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا یکی از پر درآمدترین و پر طرفدارترین شغل‌هاست. یک دندانپزشک در کانادا باید از توانایی‌های زیادی در زمینه های مختلف برخوردار باشد؛ توانایی علمی بالا، تلاشگر و متعهد بودن در کار، تنها گوشه‌ای از توانایی‌های لازم یک دندانپزشک در کاناداست. علاوه بر این، تحصیل دندانپزشکی در کانادا نیاز به هزینۀ مالی زیادی دارد و زمان نسبتاً زیادی را از فرد متقاضی خواهد گرفت. اما در نهایت درآمد بسیار مطلوبی که داندانپزشکان در کانادا کسب خواهند کرد، این هزینه‌های مالی و زمانی را به یک سرمایه گذاری مناسب بدل می‌کند.
درآمد سالیانۀ یک دندانپزشک در کانادا، حدود $150,000- $300,000 می‌باشد. از طرفی دندان پزشکان در کانادا یکی از ایمن‌ترین بازارهای کاری را در اختیار دارند.

 حداقل زمانی که یک فرد باید در مدارس دندانپزشکی کانادا صرف کند حدود 4 تا 5 سال است. به همین دلیل، انتخاب درست مدرسۀ دندانپزشکی و یا دانشگاه ارائه دهندۀ دوره‌های دندانپزشکی که برای شما مناسب باشد، یک تصمیم مهم و پیچیده خواهد بود.

مباحث آزمون پذیرش دنداندپزشکی کانادا

برای اخذ پذیرش و تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های کانادا باید مراحل مختلفی را طی کنید. در ابتدا، پس از به پایان رساندن دورۀ دبیرستان، شما باید یک مدرک کارشناسی که مباحث پیش نیاز دندانپزشکی را شامل می‌شود دریافت کنید. این مباحث تنوع زیادی دارند و مدارس و دانشگاه‌های مختلف، شرایط خاص خود را دارند و ممکن است مباحث متفاوتی را مدنظر داشته باشند. اما به طور کلی مباحثی که برای شرکت در دوره‌های آموزشی دندانپزشکی مورد نیاز است عبارتند از:

  • شیمی معدنی
  • زیست شناسی
  • فیزیک
  • شیمی آلی
  • ژنتیک
  • میکروبیولوژی

انجمن دندانپزشکی کانادا (CDA) روی مباحثی که در مدارس دندانپزشکی مختلف برگزار می‌شود نظارت دارد.
تقریباً تمام مدارس دندانپزشکی کانادا، از متقاضیان نمرۀ آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) را درخواست می‌کنند. این آزمون توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (CDA) برگزار می‌شود. داوطلبان معمولاً برای پذیرفته شدن در مدارس دندانپزشکی کشور کانادا، باید نمرۀ بالایی (حدوداً 70 به بالا) را کسب کنند.
در نهایت داوطلبان می‌توانند با داشتن مدارک و شرایط مورد نیاز مدرسۀ دندانپزشکی مد نظر خود، در یکی از شاخه‌های دکترای جراحی دندانپزشکی (DDS) و یا دکترای دندانپزشکی (DMD) تحصیل خود را آغاز کنند.

بهترین دانشگاه های دندانپزشکی کانادا

بهترین دانشگاه های کاندا همیشه جزو لیست برترین دانشگاه های دنیا بوده اند. از دانشگاه‌های برتر ارائه دهندۀ دوره‌های دندانپزشکی در کانادا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانشگاه آلبرتا
  • دانشگاه بریتیش کلمبیا
  • دانشگاه وسترن اونتاریو
  • دانشگاه مک گیل* (برای دریافت پذیرفت در این دانشگاه نیازی به گرفتن نمره قبولی در آزمون DAT نخواهید داشت)

تحصیل رشته دندانپزشکی در سوئد

دندانپزشکی در سوئد

کشور سوئد یکی از ارزانترین کشورها برای تحصیل رشته دندانپزشکی در اروپاست. سوئد یکی از کشورهای تراز اول در اروپاست و از شرایط اقتصادی مناسبی برخوردار است. همچنین امروزه با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های علمی کسب کرده است، به یکی از مقاصد مناسب برای مهاجرت تحصیلی بدل گشته است.
امروزه دانشگاه‌های سوئد، جزو برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشتۀ دندانپزشکی در اروپا و حتی در سطح جهانی می‌باشند. برای مثال موسسۀ کارولینسکا جزو 10 موسسۀ و دانشگاه‌ برتر ارائه دهندۀ دورۀ داندانپزشکی در اروپاست.
تحصیل در رشته دندان پزشکی در سوئد نیز نیاز به تلاش و توانایی‌های بالایی دارد و دندانپزشک شدن در این کشور کار ساده‌ای نیست. اما در عوض یکی از پر درآمدترین افراد در کشور سوئد دندان پزشکان هستند.
حقوق سالانۀ دندانپزشکان از سال 2014 تا 2019 همواره در یک شیب صعودی قرار داشته است و هم اکنون به جایی رسیده است که میانگین درآمد ماهانه یک دندانپزشک در سوئد حدود 50,000 کرون سوئد می‌باشد.
یک مزیت بسیار خوب تحصیل رشتۀ دندانپزشکی در سوئد، این است که امکان تحصیل به زبان‌های سوئدی و انگلیسی در دانشگاه‌های آن وجود دارد. عموماً متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه‌های کشور سوئد، باید مدرک زبان سوئدی در سطح (C1) داشته باشند. همچنین برای تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی، عموماً دانشگاه‌ها نمرۀ آیلتس 7.0 مد نطرشان خواهد بود.

تحصیل رشته دندانپزشکی در انگلستان

دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل رشته دندانپزشکی در انگلستان و دریافت مدرک از دانشگاه‌های این کشور، به دلیل اعتبار بسیار بالایی که در سطح اروپا و جهان دارند، یکی از ارزشمندترین مدارک تحصیلی دندانپزشکی محسوب می‌شوند. به همین دلیل، با وجود هزینه‌های بالای تحصیل رشته دندانپزشکی در انگلستان، افراد بسیاری برای تحصیل این رشته به انگلیس مهاجرت می‌کنند. بهترین دانشگاه های انگلستان همیشه زبان زد کل جامعه علمی بوده است.
درست مانند دیگر کشورهای اروپایی، رشته دندانپزشکی در انگلستان نیز یکی از رقابتی‌ترین رشته‌هاست و همانند کشورهای دیگر، موفقیت در آن نیاز به تعهد و کوشش فراوان افراد خواهد داشت. البته از آنجایی که درآمد دندانپزشکان در انگلستان یکی از بالاترین‌ها در سطح اروپاست، این زحمت‌ها و هزینه‌ها بی نتیجه نخواهد ماند.
درآمد یک دندانپزشک به طور میانگین بین 50,000– 110,000 پوند در سال است. دندانپزشکان در انگلستان می‌توانند در موقعیت‌های شغلی متنوعی مشغول به کار شوند. البته برای دندانپزشک شدن در انگلستان باید فرآیندها و مراحل مختلفی طی شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی در انگلستان می‌توانند در مشاغلی از جمله جراح دندانپزشک، ارتودنتیست، دکتر دندانپزشک و جراح فک و صورت مشغول به کار شوند. یکی از مزایای تحصیل رشتۀ دندانپزشکی در انگلستان این است که با دریافت مدرک خود از دانشگاه‌های این کشور، شما می‌توانید در بازارهای کار بسیاری از نقاط جهان به عنوان یک دندانپزشک مشغول به کار شوید.

دریافت پذیرش دندانپزشکی از انگلستان

برای دریافت پذیرش رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های کشور انگلستان، باید مراحل مختلفی را طی کنید. همانطور که اشاره شد، تحصیل در رشته دندانپزشکی در انگلستان کار دشواری است و معمولاً نمرات بالایی از درخواست کنندگان طلب می‌شود. همچنین این امکان وجود دارد که از متقاضیان نمرات مختلف آزمون‌های (GCSE) درخواست شود. همچنین بیشتر دانشگاه‌ها یک آزمون ورودی اختصاصی برای غربالگری دانشجویان برگزار می‌کنند و متقاضیان باید نمرۀ مورد نیاز را در این آزمون دریافت کنند.
در ضمن متقاضیان باید نمرۀ مدرک آیلتس آکادمیک 6.5 به بالا داشته باشند تا بتوانند برای اخذ پذیرش اقدام کنند. دریافت توصیه نامه و انگیزه نامه نیز یکی دیگر از مدارکی است که معمولاً برای دریافت پذیرش در رشتۀ دندانپزشکی در انگلستان مورد نیاز است.

ارسال دیدگاه