تحصیل پزشکی در بهترین کشورهای جهان

تحصیل پزشکی

تحصیل پزشکی در بهترین کشورهای جهان

تحصیل پزشکی در بهترین کشورهای جهان به دلیل موانع و مشکلات متقاضیان ایرانی برای پذیرش در رشته پزشکی ایران همیشه مورد توجه و یکی از اولیت های اصلی دانشجویان ایرانی بوده است.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور

بهترین کشورهای جهان برای تحصیل در رشته پزشکی

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های خارج از کشور باید دارای شرایط خاصی باشند. از جمله شرایط مهم در تحصیل پزشکی در دانشگاه های برتر اروپایی و آسیایی موارد زیر را می توان نام برد:

 • یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در دانشگاه های دولتی بیشتر کشورهای اروپایی، پذیرش در آزمون های ورودی پزشکی آن کشور می باشد که در بیشتر موارد زبان این آزمون ورودی زبان رسمی آن کشور می باشد.
 • بیشتر کشورها شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در رشته پزشکی را برای متقاضیان فراهم کرده اند که البته با پرداخت شهریه و در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر است.
 • متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی باید دارای دیپلم دبیرستان و نمره های خوب در دروس شیمی، زیست شناسی و فیزیک و ریاضیات باشند.

در این راستا مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی و مهاجرتی میرداماد( توسعه گران عدالت و مهر) به تهیه این مقاله پرداختند تا بهترین کشور جهان برای تحصیل در رشته پزشکی برای متقاضیان ایرانی و موارد مهم در اشتغال و کار و طبابت در کشورهای برتر جهان را مورد بررسی قرار دهند. اگر قصد تحصیل پزشکی در کشورهای برتر جهان را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی جهان

برخی از کشورهای جهان شرایط تحصیل رایگان و یا امکانات ویژه ای را برای تحصیل پزشکی متقاضیان فراهم کرد اند. برخی از دانشگاه های پزشکی جهان نیز در رتبه بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه های زیر ۲۰ جهانی می باشند. این دانشگاه ها بر اساس معیار های امتیازبندی برترین دانشگاه های جهان رتبه بندی شده اند. از مهم ترین دانشگاه های پزشکی جهان دانشگاه های زیر را می توان نام برد:

رتبه بندی ۲۰ دانشگاه برتر

 1. دانشگاه پزشکی هاروارد در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی یک
 2. دانشگاه پزشکی آکسفورد در کشور انگلستان با رتبه و رنکینگ جهانی۲
 3. دانشگاه پزشکی کمبریج در کشور انگلستان با رتبه و رنکینگ جهانی ۳
 4. دانشگاه پزشکی استنفورد در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی ۴
 5. دانشگاه پزشکی جان هاپکینز در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی ۵
 6. دانشگاه پزشکی کارولینسکا در کشور سوئد با رتبه و رنکینگ جهانی ۶
 7. دانشگاه پزشکی کالیفرنیا، لس آنجلس در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی ۷
 8. کالج پزشکی لندن در کشور انگلستان با رتبه و رنکینگ جهانی ۸
 9. دانشگاه پزشکی ییل در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی ۹
 10. امپریال کالج لندن در کشور انگلستان با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۰
 11. دانشگاه پزشکی سانفرانسیسکو کالیفرنیا با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۱
 12. موسسه تکنولوژی ماساچوست در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۲
 13. دانشگاه پزشکی کلمبیا در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۳
 14. دانشگاه پزشکی تورنتو در کشور کانادا با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۴
 15. دانشگاه پزشکی پنسیلوانیا در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۵
 16. دانشگاه پزشکی دوک در کشور آمریکا با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۶
 17. دانشگاه پزشکی ملبورن در کشور استرالیا با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۷
 18. دانشگاه پزشکی سیدنی در کشور استرالیا با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۸
 19. دانشگاه پزشکی ادینبورگ در کشور انگلستان با رتبه و رنکینگ جهانی ۱۹
 20. کینگز کالج لندن در کشور انگلستان با رتبه و رنکینگ جهانی ۲۰

ارزان ترین کشورهای جهان برای تحصیل پزشکی

متقاضیانی که فاقد تمکن مالی کافی می باشند و قصد تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های برتر جهان را دارند، در صورتی که واجد شرایط باشند، می توانند در دانشگاه های فرانسه، اتریش و آلمان به رایگان تحصیل کنند. از شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های این کشورها دارا بودن مدرک زبان رسمی این کشوراست. و همچنین پذیرش در آزمون های ورودی پزشکی نیز لازم است. متقاضیان با پرداخت هزینه های کمتر می توانند در کشورهای جمهوری چک، مجارستان و ایرلند به تحصیل پزشکی بپردازند. این کشورها با کاهش هزینه های تحصیلی، متقاضیان فراوانی را جذب می کنند.

ارزان ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل پزشکی

پزشکی در بهترین کشور های جهان

متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی می توانند در برخی کشورهای اروپایی به رایگان تحصیل کنند و یا شهریه کمتری در مقایسه با دیگر کشورها بپردازند. متقاضیان ایرانی با تحصیل پزشکی در کشورهای اتریش، اسپانیا و آلمان می توانند با پرداخت هزینه های کمتر رویای خود در پوشیدن لباس سفید پزشکان را محقق کنند. هزینه های تحصیل پزشکی در کشورهای اتریش، اسپانیا و آلمان سالانه در حدود ۷۰۰ یورو تا ۳۰۰۰ یورو می باشد. هزینه های تحصیل در کشورهای مجارستان و جمهوری چک سالانه در حدود ۹۰۰۰ یورو تا ۲۲.۰۰۰ یورو می باشد. ذکر این نکته ضروری است که در میان کشورهای برتر اروپایی تحصیل پزشکی در کشور فرانسه کاملا رایگان است و متقاضی با دارا بودن مدرک مهارت زبان فرانسه می تواند به طور رایگان در رشته پزشکی این کشور تحصیل کند.

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در بهترین کشورهای جهان

متقاضیانی که فاقد تمکن مالی کافی برای تحصیل پزشکی در برترین دانشگاه های جهان می باشند، می توانند با برخورداری از بورسیه های تحصیلی بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خود در کشور مقصد را تامین کنند و شرایط تحصیل رایگان را فراهم کنند. متقاضیان به منظور برخورداری از بورسیه های تحصیلی پزشکی باید دارای شرایط زیر باشند:

 • دارا بودن مدال های جهانی در زمینه های علمی و هنری و ورزشی
 • دارا بودن مقام های جهانی در المپیادهای بین المللی
 • دارا بودن ثبت جهانی اختراع
 • دارا بودن توانایی و استعداد خاص در زمینه های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی

مدارک لازم برای تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی

شما باید پیش از مهاجرت به هر کشوری برای تحصیل از مدارک لازم برای تحصیل در آن کشور اطلاعاتی کسب کنید. برخی از این مدارک به صورت اختصاصی برای هر دانشگاه است؛ اما برخی از مدارک بین همه دانشگاه‌ها مشترک است. اینکه یک دانشگاه چه مدارکی از شما درخواست کند کاملا به سیاست‌های آن دانشگاه بستگی دارد.

قوانین، شرایط و سیاست‌های برخی از دانشگاه‌ها برای اخذ مدرک از دانشجویان بسیار سختگیرانه است. معیار و نقطه مشترک همه دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی رعایت شرایط سنی است. مدارک مشترک همه دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشگاه‌ها در رشته پزشکی شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه
 • عکس
 • ارائه همه مدارک تحصیلی شامل مدارک 12 ساله دیپلم+ ریز نمراتی که به صورت رسمی ترجمه شده‌اند
 • داشتن مدرک زبان(مدرک زبان برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متفاوت است)
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • داشتن گواهی سلامتی

ارسال دیدگاه