تحصیل پزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی در نروژ یکی از راه­ های مهاجرت به نروژ و اخذ اقامت دائم آن است که اگر رویای پزشک شدن در یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا را دارید بهترین انتخاب است. نروژ دارای رشته کوه های بلند، خط ساحلی خلیج ها، دریاهای تاریخی، زندگی ساحلی منحصر به فردخود، وجود نور خورشید در نیمه شب در طول ماه های تابستانی، و عملکرد درخشان در المپیک زمستانی شناخته شده است. ثروت بالای این کشور ناشی از منابع نفت و گاز دریایی می‌باشد، نروژ چهارم و بالاترین درآمد سرانه در جهان را دارد و یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارا می‌باشد. این کشور عضو سازمان های بین‌المللی، از جمله سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا و شورای نوردیک، سازمان تجارت جهانی و OECD می‌باشد. این کشور بخشی از منطقه شنگن است، و روابط نزدیک خود را با آمریکا و اتحادیه اروپا (EU) تاکنون حفظ کرده است.

شرایط تحصیل پزشکی در نروژ

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ کمک می‌کند تا روش‌های جدید و هیجان انگیز علم روز را بیاموزید. شما می‌توانید در رشته‌های انتخابی خود تخصص را نیز دریافت کنید. کلاس‌ها معمولا از تعداد پایین دانشجو تشکیل شده است. خلوت بودن کلاس‌ها به دانشجو کمک می‌کند دانش بیشتری را بیاموزد. پس از تحصیل، 18 ماه کارآموزی برای به دست آوردن مدرک پزشکی لازم است. برنامه تحصیل پزشکی به صورت 6 ساله می‌باشد، پس از گذراندن تمامی واحد‌ها و کسب امتیازات لازم دانشجو واجد شرایط اخذ مدرک تحصیلی می‌گردد و پس از آن قادر است به کار در بیمارستان‌ها در سراسر دنیا بپردازد. در نروژ کالج‌های اختصاصی برای ورود به دانشکده‌های پزشکی و آماده سازی دانشجویان وجود دارد.

ممکن است در یک رشته خاص؛ اما در دانشگاه‌های مختلف دروس دانشگاه‌های نروژ با یکدیگر متفاوت باشند. مدرسه و مدارس نیز برای دانشجویانی که سنین آن‌ها کمتر از 18 سال یا سن دانشگاه می‌باشد موجود است. تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان ممکن نیست، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه‌ها مقدور است. شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشورهای می‌باشد؛ اما مسلما تفاوت‌هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آن‌ها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به زبان نروژی و انگلیسی می‌باشد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در نروژ

دانشجویان دندانپزشکی در نروژ به تحصیل در رابطه با حفره دهان و تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازند. تخصص دندانپزشکی شامل دروس بهداشت دندانپزشکی، دندانپزشکی کودکان، رادیولوژی و جراحی فک و صورت، پروتزهای دندانی پریودنتیکس، ارتودنسی، کاشت دندان، زیبایی شناسی دندان و … می‌باشد.

در دوره‌های آموزشی دندانپزشکی دانشجویان در مورد: سر و آناتومی گردن، روش‌ها و وسایل جراحی، مورفولوژی دندان، لمینیت‌های دندانی، جراحی ایمپلنت دندان، حساسیت دهانی، دندانپزشکی قانونی، بیومواد و ارگونومی در بیماری‌های دهان آموزش می‌بینند. دانشجویان نیز این فرصت را دارند در برنامه‌های خاص ارائه شده در رابطه با مراقبت‌ها دندان تحت نظارت مستقیم دندانپزشکان حرفه‌ای شرکت کنند. فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی مهارت‌های زیر را داشته باشند: مهارت در راهنمایی بیمار، حافظه بصری خوب، مهارت حل مسأله و تشخیص بیماری‌های دهان و دندان، انتخاب بهترین روش درمان و …

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلینیک‌های خصوصی و یا بیمارستان کار کنند را و در زمینه‌های تشخیص بیماری، بهبود زیبایی، تکمیل گزینه‌های درمان دهان، آموزش عمومی و بهداشت به کار بپردازند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در نروژ

دانشجویانی که خواهان تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی هستند می‌توانند در بیش از 200 برنامه کارشناسی ارشد زبان انگلیسی شرکت کنند. بسیاری از رشته‌ها به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی نیز تدریس می‌گردند. به عنوان مثال: برنامه‌های زبان انگلیسی در دانشگاه اسلو شامل زمینه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، حقوق، الهیات، ریاضی و علوم طبیعی، آموزش و پرورش، پزشکی، دندانپزشکی، انرژی، توسعه، مطالعات جنسیتی و نروژی برای تحصیل می‌باشند.

در کشور نروژ، تمامی درخواست‌های موجود برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی و رشته‌های متفاوت توسط خود دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بدان معناست که شرایط آکادمیک و مدارک زبان مورد نیاز برای هر یک از دانشگاه‌ها، با دیگری متفاوت می‌باشد و حتی ممکن است بین رشته‌های مختلف یک دانشگاه نیز تفاوت‌هایی دیده شود.

برای رشته‌هایی که زبان تحصیل در آن‌ها انگلیسی است، تمامی متقاضیان می‌بایست مدارک تسلط به زبان انگلیسی را به آموزشگاه محل تحصیل خود تحویل دهند. حداقل نمره زبان انگلیسی به این صورت است:

  • آزمون تافل کتبی(P.B.T): حداقل نمره 500
  • تافل اینترنتی(i.B.T): حداقل نمره 60
  • آزمون آیلتس: حداقل نمره 5.0

لازم است بدانید که آزمون‌های زبان مختلف و نمره‌ای که باید در هر یک از آن‌ها کسب کرده باشید در هر کدام از دانشگاه‌ها متفاوت است. برای مثال: رشته پزشکی دانشگاه اوسلو در نروژ به همراه بسیاری دیگر از رشته‌ها مثل: دندان پزشکی، علوم طبیعی و غیره به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شوند؛ اما در صورتی که زبان تدریس در دانشگاه شما به زبان نروژی نباشد، لازم نیست به این زبان تسلط داشته باشید.

بیشتر بخوانید :  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

 

مدارک زبان مورد نیاز

دانشجویان جهت تحصیل در نروژ باید زبان نروژی را فرا گیرند، چرا که دروس پزشکی در دانشگاه‌های این کشور، به زبان رسمی تدریس می‌شوند. همچنین دانشجویان باید زبان انگلیسی را کاملا تخصصی فرا گرفته باشند. حداقل نمرات قابل قبول، نمره 80 در آزمون اینترنتی تافل و نمره 6 در آزمون آیلتس می‌باشد. پس از اتمام دوره آموزشی، دانشجویان باید آزمون زبانی را بگذرانند تا ثابت شود تسلط کافی به زبان رسمی این سرزمین اروپایی، دارند. این آزمون زبان مهارت‌های نوشتاری و گفتاری را مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهد. گذراندن این آزمون به دانشجویان کمک می‌کند تا به شکل فعالانه در کار و حیطه‌های اجتماعی در کشور نروژ، شرکت داشته باشند.

شهریه تحصیل پزشکی و هزینه‌های زندگی در نروژ

آموزش و پرورش عمومی در نروژ برای هر دانشجوی بومی و بین‌المللی رایگان است، وزارت آموزش و پژوهش نروژ مسئول هزینه‌های کلی آموزش افراد است. شما ممکن است لازم باشد هزینه اندکی برای هر ترم پرداخت کنید. به طور معمول این هزینه حدود  NOK300-600 (US 35-71 برای هر ترم می‌باشد که این هزینه برای رفاه خود دانشجو دریافت می‌گردد. این خدمات عبارتند از دسترسی به خدمات بهداشتی، مشاوره و امکانات ورزشی، کارت دانشجویی رسمی و هزینه حمل و نقل عمومی می‌باشد. البته قیمت بلیط‌ها و برنامه‌های فرهنگی برای دانشجویان پایین‌تر می‌باشد. دانشگاه‌های خصوصی در نروژ دارای شهریه به نسبت بالایی می‌باشند.

دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با مبلغ تمکن یا ساپورت مالی سفارت را به دست آورید. همچنین به علت اینکه یکی از موارد بسیار مهم در امر مهاجرت هزینه می‌باشد، از قبل از هزینه زندگی دانشجویی درنروژ مطلع گردید.

ارسال دیدگاه