تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان در کشور های همسایه طرفداران زیادی دارد. دانشگاه های این کشور به دلیل نزدیکی به ایران و همچنین پایین بودن هزینه ها، مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. آذربایجان به دلیل داشتن امکانات تحصیلی و دانشگاه های معتبر در زمینه پزشکی و دندانپزشکی، مقصد مناسبی برای تحصیل به شمار می رود. نزدیک به 8000 دانشجوی پزشکی بین المللی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل هستند.

نگاه اجمالی بر تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

دانشجویان بین المللی می توانند پس از اتمام تحصیلات خود در دانشگاه های آذربایجان، در این کشور مشغول به کار شوند و اقدام به دریافت اقامت و سپس تابعیت نمایند. اخذ اقامت از طریق تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان، در صورت پیدا کردن شغل پس از تحصیل، امکان پذیر خواهد بود. رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان طرفداران بسیاری دارد و نسبت به سایر رشته های تحصیلی، از بازار کار مناسبی برخوردار است. تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان، از کیفیت بالایی برخوردار است و مدرک آن اعتبار بالایی دارد.

دانشجویان برای تحصیل این دو رشته در آذربایجان، نیازی به ارائه مدارکی همچون GRE و یا GMAT ندارند. با این حال متقاضیان باید از معدل قابل قبولی برخوردار باشند. دانشجویان دندانپزشکی نیز برای تحصیل در دانشگاه های این کشور باید شرایط مطلوبی داشته باشند و همچون رشته های پزشکی، باید از نمره های خوبی در دروس شیمی، فیزیک و زیست برخوردار باشند.

بررسی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

در مورد شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان باید بگوییم که تحصیل رشته پزشکی در اذربایجان 6 سال طول می کشد و متقاضیان باید 10 سپتامبر مدارک لازم را به دانشگاه تحویل دهند، چرا که سال تحصیلی از 15 سپتامبر آغاز می شود. تحصیل در رشته دندانپزشکی آذربایجان، نیز 5 سال طول می کشد.

یکی از شرایط مهم و اساسی، این است که متقاضیان باید در دروس فیزیک، زیست و شیمی حداقل نمره 15 کسب کنند. همچنین افراد برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور باید مدرک زبان ارائه دهند، نمره لازم برای مدرک آیلتس حداقل 5 و برای تافل حداقل 4 است.

برای تحصیل پزشکی در آذربایجان متقاضیان باید قبل از شروع کلاس ها، تمام مبلغ شهریه را پرداخت کنند. این هزینه حدود 3500 دلار برای رشته های پزشکی می باشد. داوطلبان پس از پرداخت هزینه دانشگاه و انجام تمامی مراحل لازم، باید تست پزشکی دهند تا به بیماری هایی همچون هپاتیت و ایدز مبتلا نباشند.

شرایط ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

متقاضیانی که قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان را دارند، باید قبل از ورود به دانشگاه در یک دوره پیش پزشکی شرکت کنند. پس از اتمام این دوره افراد می توانند وارد دانشگاه شوند. تحصیل در دانشگاه های آذربایجان برای ما ایرانی ها، نسبت به کشور های اروپایی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، با سختی های کم تری روبرو است. دانشجویان برای ورود به دانشگاه های دولتی، باید علاوه بر معدل قابل قبول و مدرک زبان ترکی، در آزمون ورودی دانشگاه ها نیز شرکت کنند. برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در جمهوری آذربایجان، دو برنامه آموزشی MBBS و MD وجود دارد، که از این طریق متقاضیان برای کار پزشکی در کشور های دیگری همچون امریکا آماده می شوند.

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

مدارک لازم برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، ممکن است بسته به دانشگاه های مختلف، کمی متفاوت باشد. از این رو بهتر است هر متقاضی به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را از آن جا مشاهده کند. به طور کلی مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی آذربایجان به شرح زیر خواهد بود:

  • فرم درخواست آنلاین
  • مدارک و اسناد تحصیلی
  • مدرک زبان بسته به دانشگاه مورد نظر
  • عکس
  • پاسپورت معتبر
  • رسید پرداختی هزینه
  • گواهی سلامت متقاضی
  • ریز نمرات تحصیلی
  • مدارک شناسایی

اخذ بورسیه پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان

بسیاری از دانشگاه های کشور آذربایجان، به دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی بین المللی، بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. از طرفی دولت آذربایجان نیز هر ساله تعدادی بورسیه به اتباع خارجی برای تحصیل در این کشور اختصاص می دهد. هر یک از بورسیه های ارائه شده، برای رشته های خاص و مقاطع مشخصی ارائه می شوند. این کمک هزینه های تحصیلی، هزینه های مختلفی از جمله هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی و … را پوشش می دهند.

از مهم ترین دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی ارائه می کنند، می توان به دانشگاه های نخجوان و باکو اشاره کرد. یکی از شرایط دریافت کمک هزینه تحصیلی برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی، داشتن رزومه تحصیلی درخشان و قوی و برخورداری از نمرات ممتاز می باشد. از این رو متقاضیانی که این شرایط را دارا می باشند، می توانند برای دریافت این کمک هزینه ها اقدام نمایند.

کار پس از تحصیل در آذربایجان

دانشجویان بین المللی معمولا تمایل دارند پس از اتمام تحصیلات خود در کشور مقصد مانده و مشغول به کار شوند. در مورد کشور آذربایجان باید این نکته را یادآور شویم که شرایط کاری در این کشور همانند کشور های اروپایی و کانادا نیست که فرد بتواند به راحتی شغل پیدا کند؛ زیرا آذربایجان از لحاظ اقتصادی همانند این کشور ها قدرتمند نمی باشد. متقاضیان برای کار در آذربایجان باید حتما به زبان ترکی آذربایجانی تسلط کامل داشته باشند، چرا که نیاز به برقراری ارتباط در جامعه دارند. در صورتی که افراد به این زبان تسلط نداشته باشند، شانسی برای یافتن شغل نخواهند داشت.

پس از اتمام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آذربایجان، متقاضیان می توانند در کشور هایی همچون کانادا، سوئیس و یا انگلستان مشغول به کار شوند. اما نکته ای که وجود دارد این است که برای کار در این کشور ها، افراد باید مدرک خود را معادل سازی نمایند. برای این کار لازم است متقاضیان در یک سری دوره های تحصیل شرکت کنند، تا اجازه کار در کشور های ذکر شده را به دست آورند. کشور هایی همچون مجارستان، چک و … نیازی به معدل سازی مدرک ندارند. از این رو در صورتی که افراد قصد دارند در کشوری غیر از آذربایجان مشغول به کار شوند، می توانند این کشور ها را انتخاب کنند.

ارسال دیدگاه