تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا با توجه به موسسات و دانشگاه های معتبری که در این کشور وجود دارد همیشه مورد توجه دانشجویان سراسر دنیا بوده است.ایتالیا همیشه مرکز فرهنگ و آموزش در اروپا بوده است. با توجه به موسسات و آکادمی‌های متعدد و معتبر در سراسر کشور ایتالیا، علاقه‌مندان زیادی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد. امروز چهار دانشگاه در ایتالیا برنامه‌های زبان انگلیسی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند: دانشگاه ساپینزا در رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادووا و دانشگاه تور ورگیت در رم. برخی از دانشگاه‌های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا دارای رتبه جهانی می‌باشند.

نه تنها تحصیل در ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا یک فرصت عالی برای یادگیری است، بلکه فرصتی برای تجربه زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی می‌باشد. این کشور دارای فرهنگ بسیار غنی می‌باشد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی

در کشور ایتالیا امکان تحصیل رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی برای دانشجویان خارجی فراهم است. برای اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در ایتالیا متقاضیان می‌بایست در آزمونی به نام آزمون IMAT شرکت کنند و نمره قبولی در این آزمون را کسب کنند. خوشبختانه در کشورهای همسایه ما مثل امارات، آذربایجان و ترکیه سالانه این آزمون برگزار می‌شود.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا توسط موسسات تخصصی و بسیار توسعه یافته ارائه می‌گردد. اکثر این موسسات دارای رنکینگ بالایی در زمینه تحصیل دندانپزشکی می‌باشند. در این دانشگاه‌ها دانشجویان دانش نظری لازم و تجربه بالینی برای تبدیل شدن به دندانپزشکان حرفه‌ای را به دست می‌آورند. بهتر است برای تجصیل پزشکی در ایتالیا یا دندانپزشکی با یک مشاور مهاجرت به ایتالیا مشورت کنید تا تجربیات و اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهد.

هدف مشترک تمام برنامه‌های دانشکده دندانپزشکی در ایتالیا تعلیم فارغ‌التحصیلانی با مشخصات زیر است:

  • شایستگی در علوم پایه و بیولوژیکی
  •  توانایی مراقبت از دندان در تمام اقشار مردم
  • ارائه خدمات خود طبق استانداردهای اخلاقی و حرفه‌ای بالا و متعهد به عموم مردم

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان ایتالیایی

قطعاً با توجه به ظرفیت پذیرش تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا به زبان ایتالیایی، قطعاً شانس برای قبولی بهتر است؛ ولی آزمون ورودی برای تحصیل به ایتالیایی نیز وجود دارد، به علاوه شما باید مدرک زبان ایتالایی نیز داشته باشید. آزمون ورودی پزشکی ایتالیا به زبان ایتالیایی “آلفاتست” نام دارد. امکان اخذ بورسیه در صورت تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی فراهم است. پس بنابراین چنانچه قصد تحصیل به زبان ایتالیایی را دارید، باید توجه داشته باشید که علاوه بر تلاش برای قبولی در آزمون ورودی، بتوانید مدرک زبان ایتالیایی را نیز اخذ کنید و از طرفی چنان‌چه پس از گرفتن مدرک زبان ایتالیایی موفق به قبولی در کنکور نشوید، شاید بتوان گفت عملاً وقت و هزینه شما به هدر رفته است. چون عملاً زبان ایتالیایی ممکن است چندان مورد استفاده شما واقع نشود.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

در برخی از دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا امکان تدریس به زبان انگلیسی وجود دارد. قیمت‌های شهریه در این کشور تقریبا مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا با توجه به امکان اخذ بورسیه برای ایرانی‌ها، بسیار ارزان و می‌توان گفت رایگان است. این بورسیه شامل همه رشته‌ها و در همه مقاطع می‌شود. پس اگر قصد تحصیل پزشکی در ایتالیا را دارید، چندان نگران هزینه تحصیل در این کشور نباشید.

دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا نیز از جمله گزینه‌هایی هستند که می‌تواند مورد انتخاب دانشجویان و متقاضیان باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی تماس حاصل فرمایید.

دقت کنید قبل از مهاجرت بایستی اطلاعات لازم در رابطه با مبلغ تمکن یا ساپورت مالی سفارت ایتالیا را به دست آورید. و همچنین به علت اینکه یکی از موارد بسیار مهم در امر مهاجرت هزینه می‌باشد، از قبل از هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا مطلع گردید.

 تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در برخی از دانشگاه‌ها ممکن است. تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز در برخی از دانشگاه‌ها مقدور است. شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی یا لیسانس مانند دیگر کشورها می‌باشد؛ اما مسلما تفاوت‌هایی وجود دارد که قبل از اقدام بایستی از آن‌ها آگاه گردید. زبان تحصیل در این کشور به ایتالیایی و انگلیسی می‌باشد.

شرایط اخذ ویزا و پذیرش تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا

همانند سایر رشته های تحصیلی شرایط پذیرش در دانشگاه های مرتبط با رشته دندانپزشکی بسته به نوع دانشگاه متفاوت خواهد بود، اما می‌توان به طور کلی مدارک اخذ پدیرش را به صورت زیر نام برد.

  • اصل و ترجمه شده آخرین مدرک تحصیلی تان
  • اصل و ترجمه مدرک شناسایی معتبری مانند پاسپورت
  • مدرک زبان انگلیسی معتبر با کسب حداقل نمره گرفته شده در آن
  • ارائه مدرک زبان ایتالیایی در صورتی که ان را داشته باشید
  • پرداخت هزینه بررسی مدارک

توجه داشته باشید که برای اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا، نیاز به ترجمه رسمی مدارک نیست اما بهتر این است که ترجمه مدارک را داشته باشید. اما برای درخواست ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، لازم است که در سال 2023 در خواست خود را به کنسولگری این کشور در ایران ارائه دهید و سپس مدارک لازم را آماده کرده و ارائه دهید. بررسی مارک و دادن جواب ممکن است 3 تا 8 ماه طول بکشد. توجه داشته باشید که با اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا نمی‌توانید در این کشور اقدام به اقامت دائم داشته باشید.

پس از این که تحصیل خود را تمام کردید، می توانید برای مدت زمان یک سال برای کاریابی اقدام کنید و در صورتی که کار مناسبی پیدا کردید، می توانید تا پایان قرارداد کاری خود در این کشور بمانید. اگر قرار داد شما برای پنج سال متوالی تمدید شود، می توانید اقامت دائم کشور ایتالیا را کسب کنید‌. اگر اقامت شما از طریق اجاره ملک باشد، می توانید به مدت دو سال در این کشور زندگی کنید.

ارسال دیدگاه