تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه فرصتی است مناسب برای افرادی که تمایل دارند با کمترین هزینه، مدرک تحصیلی معتبری از یکی از بهترین دانشگاه های دنیا اخذ کنند، و این مدرک معتبر زمینه ای برای یافتن کاری مناسب و درخور باشد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه این فرصت را برای دانشجو فراهم می آورد تا با بهره گیری از امکانات رفاهی بتواند مدرکی معتبر و هم سطح با مدرک دانشگاه های مطرح جهان را کسب کند.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به تومان

در مورد هزینه ها باید این نکته را یادآور شد که هزینه زندگی دانشجویی در روسیه ماهانه بین 300 – 500 دلار می باشد. از فواید تحصیل و زندگی در روسیه می توان به پایین بودن هزینه های خوابگاه ها نسبت به سایر دانشگاه های هم سطح در سرتاسر دنیا اشاره کرد. هزینه تحصیل در روسیه بسته به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است اما به صورت میانگین، هزینه تحصیل سالانه بین 5 تا 12 هزار دلار می باشد؛ که البته این هزینه سالانه پرداخت می شود.

با احتساب هر دلار 25000 تومان، میشه گفت هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به تومان در حدود سالانه 125 میلیون به بالا می باشد که البته در دانشگاه های مختلف این عدد متفاوت است و این یک مقدار تقریبی است.

این نکته را باید خاطر نشان کرد که روسیه در حال حاضر از لحاظ نظام آموزشی جزء یکی از چند کشور مطرح جهان به حساب می آید و مدرک تحصیلی این کشور نیز برای دانشجو اعتبار جهانی دارد.

اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به تحصیل پزشکی در کشورهایی همچون انگلستان و آمریکا از هزینه های بسیار پایینی برخوردار است؛ ضمن اینکه امکان استفاده از امکانات عالی در رابطه با خوابگاه های نیمه رایگان نیز در این کشور وجود دارد. فرد متقاضی می تواند جهت گذراندن دوره ای به نام دوره پاتفک وارد کشور روسیه شده و سپس در رشته هایی چون پزشکی عمومی، دندان پزشکی و داروسازی تحصیل نماید.

در اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی روسیه معدل دانشجو تعیین کننده و ملاک عمل نیست. دوره پزشکی 6 سال و دوره دندان پزشکی 5 سال می باشد؛ که فرد متقاضی می بایست ابتدا یک دوره 6 تا 9 ماهه را در کالج بگذراند و سپس وارد دانشکده پزشکی شود البته در مواردی خاص ممکن است این کالج برای متقاضیان نباشد. اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی روسیه سه ماه در سال (مهر، آبان و آذر) صورت می گیرد.

پاتفک پزشکی روسیه

سوالی که بسیاری از ما می پرسند این است که دوره پاتفک چیست؟ دوره پاتفک در واقع یک دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه های روسیه می باشد معمولاْ پاتفک یک دوره یکساله تحصیلی است و متقاضی در این دوره با زبان و همچنین نسبت به اینکه چه رشته ای می خواهد در دانشگاه بخواند دروسی را که در حد دبیرستان ما است می گذراند. گذراندن دوره پاتفک یا پادفک چندان الزامی نیست و اگر شخص از نظر زبان روسی یا انگلیسی مشکلی نداشته باشد ممکن است بتواند بدون گذراندن دوره پاتفک هم از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرد.

معمولا کلاس های پاتفک ها از ترم سپتامبر تا اکتبر و نوامبر شروع می شود یعنی به تاریخ خودمان تاریخ های شهریور تا حدود آذر ماه ولی برخی پاتفک ها مثل پاتفک دانشگاه سچینوا در ماه حدود فوریه که حدود بهمن ما می شود هم پذیرش دانشجو دارند.

نظام آموزشی عالی روسیه و مدت دوره آموزش عالی پزشکی روسیه

طول مدت تحصیلی رشته های مختلف علوم پزشکی در روسیه:

 • پزشکی عمومی 6 سال
 • پزشکی ورزشی 6 سال
 • متخصص کودکان 6 سال
 • دندان پزشکی 5 سال
 • داروسازی 5 سال
 • روان شناسی بالینی 5 سال

کارشناسی ارشد پزشکی :

 • کارورزی/ دوره ی انترنی 1 سال
 • رزیدنتی بالینی 2 تا 5 سال ( با توجه به تخصص ها و تمایلات پزشک )
 • دکترا 3 سال

یکسال تحصیلی در دانشگاه روسیه 10 ماه طول می کشد (1 سپتامبر- 30 ژوئن) و سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود. لیست دانشگاه ها جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی روسیه را می توانید از سایت ویکی پدیا مشاهده فرمایید. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه از جهت هزینه مناسب تحصیل ، شرایط بسیار مطلوب ویزا ، رتبه ی بسیار بالای دانشگاه های روسیه می تواند گزینه خوبی باشد.

مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر روسیه

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه، باید مدارک زیر رو جهت اخذ پذیرش و دعوتنامه از دانشگاه ارائه کنید، البته مدارک ذکر شده باید ترجمه شوند، که می توان در ایران و یا در روسیه نسبت به ترجمه مدارک اقدام کرد.شایان ذکر است که برای اخذ ویزا نیاز به دریافت دعوتنامه از دانشگاه دارید و سفارت روسیه با داشتن دعوتنامه به شما ویزای تحصیلی می دهد.

 • مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دیپلم
 • اصل پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • تکمیل فرم مخصوص ثبت نام

شرط معدل برای پذیرش تحصیل پزشکی در روسیه

خوشبخاته معدل چندان برای پذیرش از دانشگاه های روسیه اهمیت زیادی ندارد البته برخی از دانشگاه های این کشور محدودیت هایی را از جهت معدل برای پذیرش دانشجو دارند ولی در کل متقاضیانی که دارای معدل های خوبی نیستند چندان نگران این موضوع نباشند. پس چنانچه دارای معدل خوبی هستید بهتر است برای دانشگاه های پاولوف یا لومونوسوف اقدام کنید و در غیر این صورت پادفک دانشگاه هایی مثل رودن سچینوا و غیره می توانید دوره پاتفک و دانشگاه را بگذرانید.

شرایط تحصیل رایگان و بورسیه تحصیل پزشکی روسیه

در کشور روسیه تحصیل رایگان نیست٬ در برخی کشورهای اروپایی مثل آلمان٬ اتریش و نروژ امکان تحصیل رایگان برای همه و همچنین دانشجویان بین المللی رایگان است. اما در روسیه دانشجویان بین المللی باید جهت تحصیل هزینه پرداخت کنند٬ در کشور روسیه تحصیل رایگان فقط در صورتی امکانپذیر است که دانشجو بتواند از دانشگاه های این کشور بورسیه بگیرد. شرایط اخذ بورسیه برای رشته های پر طرفداری مثل پزشکی و دندانپزشکی چندان راحت نیست و نمی توان چندان امیدوار بود که بتوانید از ایران بورسیه تحصیلی روسیه برای این رشته ها دریافت کنید. موسسه ما البته دانشجویانی داشته که برای دانشگاه سنت پترزبورگ پذیرش بگیرند و از بتوانند بورسیه را دریافت کنند ولی پس از رفتن و گذراندن سال اول تحصیل.

در هر صورت پیشنهاد ما این است که چنانچه قصد تحصیل رایگان پزشکی و یا اخذ بورسیه را دارید بهتر است دنبال کشور دیگری باشید ولی روسیه معمولاْ شرایطی ندارند که از ابتدا به شما بورسیه بدهد. البته شرایط خاصی که از گاهی بنا به دلایلی برای بورسیه ایجاد می شود از این قاعده مستثنا است.

ارسال دیدگاه