تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه از گزینه‌های برتر برای تحصیل پزشکی در جهان است. موفقیت محققان و دانشمندان فرانسه در دانشگاه‌های پزشکی و موسسه‌های تحقیقی این کشور مایه مباهات همه جهانیان است. از جمله این دستاوردهای پزشکی جهانی می‌توان به کشف ویروس ایدز( HIV)، کشف واکسن هپاتیت، کشف ژن سندرم داون و دیگر موفقیت‌های جهانی اشاره کرد. شما می‌توانید جهت تحصیل پزشکی در فرانسه، با در دست داشتن مدارک تحصیلی، رزومه و مدرک معتبر زبان برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی اپلای کنید. تحصیل پزشکی در فرانسه 2023، شرایط و امکانات تازه‌ای را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

شرایط تحصیل در رشته پزشکی فرانسه

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در سرتاسر جهان متقاضیان و علاقمندان فراوانی دارد، که این امر به واسطه بالابودن کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها و اعتبار بالای مدارک علمی صادر شده این رشته‌ها و همچنین قرار داشتن دانشگاه‌های این کشور در فهرست برترین های دانشگاه‌های جهان می‌باشد. دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در رتبه‌بندی ها و رنکینگ های جهانی دارای رتبه‌های زیر 500 می باشند. تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور با دیگر کشورهای جهان متفاوت است و یکی از دلایل مهاجرت تحصیلی افراد به این کشور تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی این کشور است. کشور فرانسه شرایط خاصی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می کند که خواستار تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان فرانسه می باشند.

بر این اساس ارجحیت دانشگاه‌های فرانسه برای پذیرش دانشجویان، بر طبق علاقمندی این دانشجویان به تحصیل به زبان فرانسه است. کمپس فرانسه که به عنوان مسول ارتقا آموزش عالی فرانسه و استقبال از دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود، تحت حمایت و پشتیبانی وزارت آموزش عالی فرانسه قرار دارد. در واقع وزارت آموزش عالی فرانسه به منظور تحصیل دانشجویان برتر در دانشگاه‌های این کشور خدمات ویژه ای ارائه می کند. در صورتی که واجد شرایط پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه هستید؛ این دانشگاه‌ها از برترین دانشگاه‌های جهان محسوب می شوند و مدارک آن‌ها در تمامی کشورهای جهان دارای اعتبار و ارزش ویژه ای است.

به منظور تحصیل در رشته پزشکی دانشجویان باید در 3 دوره تحصیل کنند. این دوره های تحصیلی عبارتند از:

  • دوره PCEM
  • دورهDCEM
  • دوره پزشکی عمومی

سیستم تحصیل پزشکی در فرانسه 2023

تحصیل در فرانسه مزایای بسیار زیادی دارد. شما برای این که بتوانید به جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های فرانسه اقدام نمایید، لازم است تا سیستم تحصیل پزشکی این کشور را به دقت بررسی کرده و آن را بشناسید. قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره داشته باشیم که در فرانسه تحصیل پزشکی عمومی 9 سال به طول می‌انجامد و پس از این 9 سال دانشجویان می‌توانند به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار در فرانسه یا کشورهای دیگر شوند. از طرف دیگر 10 تا 12 سال به طول می‌انجامد تا سایر متخصصان مانند جراحان ویژه یا متخصصان اطفال نیز تحصیل خود را به پایان برسانند. در واقع تحصیل تخصص پزشکی در فرانسه بین 10 تا 12 سال به طول می‌انجامد.

یک نکته مهم این است که متأسفانه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی فرانسه فقط به زبان فرانسه است. از این رو تسلط بر این زبان یکی از مهم‌ترین موانع پیش روی دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در فرانسه است. از طرف دیگر و به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، گروهی از دانشگاه‌ها و کالج‌های خصوصی پزشکی برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این کار با هزینه تحصیل انجام می‌شود که از یک دانشگاه و کالج به دانشگاه دیگر متفاوت است و این بستگی به تخصص یا مرحله آموزشی دارد. اساساً، مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره (PCEM، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص‌ها) تقسیم می‌شود.

با اخذ گواهینامه دکترای کشور فرانسه، تحصیل در پزشکی پایان می‌یابد. چرخه اول دو سال آمادگی تحصیلی است، با یک دوره تحصیل مشابه برای همه دانشجویان پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین دانشجویان فیزیوتراپی. شایان ذکر است که دانش آموزان فقط دو شانس برای گذراندن سال اول دارند. در واقع برای قبولی در سال دوم، باید در یک آزمون رقابتی در پایان سال اول قبول شوید. نکته مهم‌تر این است که حداکثر تعداد دانشجویان خارجی پذیرفته شده از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تنها به ۸ درصد از کل دانشجویان محدود می‌شود. 

دوره PCEM

این دوره که برای همه دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و مامایی مشترک است؛ بین یک تا 2 سال طول می کشد. از آن جا که مردم کشور فرانسه و همچنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا علاقه فراوانی به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی فرانسه دارند، سهمیه بسیار کمی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این رشته‌ها در کشور فرانسه وجود دارد. از یک طرف بالا بودن کیفیت آموزشی و اعتبار مدارک دانشگاهی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه و از طرف دیگر افزایش تعداد متقاضیان این رشته‌ها موجب شده است تا دانشجویان بین‌المللی با رقابت های شدید و تنگاتنگی در اخذ پذیرش این رشته‌ها مواجه باشند.

دانشجویان بین‌المللی در صورتی می توانند گوی سبقت را از دانشجویان بومی فرانسه و کشورهای اتحادیه اروپا بربایند و پذیرش این رشته‌ها را اخذ کنند که نمره های آزمون ورودی آن‌ها برابر یا بیشتر از دانشجویان بومی فرانسه باشد. آزمون ورودی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه در نوع خود از دشوارترین آزمون های ورودی دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.

آزمون ورودی رشته پزشکی

در واقع کیفیت این نوع سوالات و آزمون نشان دهنده کیفیت آموزشی دانشگاه‌های فرانسه در رشته‌های ذکر شده می‌باشد. هر دانشجویی فرصت دو بار شرکت در آزمون ورودی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه را دارد. در صورتی که دانشجویی برای بار اول موفق به اخذ نمره لازم برای پذیرش در این رشته‌ها نشود، می تواند شانس خود را یک بار دیگر امتحان کند؛ اما اگر برای بار دوم نیز موفق به کسب نمره لازم نشود، تا همیشه امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه از این دانشجو سلب می‌شود.

دانشجویان پس از پذیرش در آزمون ورودی، تحصیلات خود در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه را آغاز می کنند. در پایان سال اول همه دانشجویان باید در آزمون سخت و رقابتی شرکت کنند تا با کسب نمره لازم به مرحله دوم راه پیدا کنند. اما متاسفانه از میان همه دانشجویانی که سال اول را با موفقیت سپری کرده اند، فقط 20% آن‌ها موفق به راهیابی به مرحله دوم می شوند.

دوره DCEM

مدت تحصیل در این دوره 4 سال می‌باشد. دانشجویان در سال اول به فراگیری دروس پزشکی عمومی می پردازند. در 3 سال بعد این دانشجویان دروس مربوط به آسیب شناسی و درمان را در دانشگاه پزشکی و بیمارستان های فرانسه فرامی گیرند. به طور کلی دانشجویان در این دوره باید در طی 3 سال آموزشی در برنامه‌های کارآموزی و کشیک و سمینار شرکت کنند. در 3 سال آخر این دوره دانشجویان از کمک هزینه تحصیلی برخوردار می شوند.

ارسال دیدگاه