تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند 5 تا 5.5 سال طول می کشد و برای رسیدن به مدرک پزشکی عمومی در هلند باید 3 مرحله را پشت سر گذاشت. مرحله اول تحصیل در مقطع کارشناسی (bachelor-BSc) می باشد که به مدت 3 سال زمان می برد، سپس تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (MSc-Master of Science) به مدت سه سال و بعد از آن دوره آموزشی عملی به مدت یک سال. دوره سه ساله اول در دانشگاه هایی همچون خرونگین و ماستریخت به زبان انگلیسی ارائه می شود ولی در کل، یادگیری زبان هلندی برای پزشکان در هلند الزامی است؛ چرا که اولا دانشجویان باید در آزمون نهایی بعد از اتمام تحصیلات شرکت کنند که به زبان هلندی می باشد. ثانیا پزشکی برای ارتباط با بیمار نیاز به صحبت کردن دارد و باید به زبان هلندی تسلط داشته باشد.

دوره های تخصص پزشکی در هلند 6 سال طول می کشد که اغلب دانشگاه های هلند، این دوره ها را به صورت عملی برگزار می کنند. 4 سال اول دوره تخصص، در حوزه تخصص داخلی می باشد و 2 سال آخر آن، دوره هایی اعم از تخصص خون شناسی و آنکولوی و دیگر تخصص ها را شامل می شود. برای گذراندن دوره تخصص، تسلط به زبان انگلیسی و هلندی لازم است. در مدت تحصیل در دوره تخصص، دانشجویان از آموزش های تئوری و کار آموزی برخوردار خواهند بود. این دوره های کار آموزی در بیمارستان های غیر آکادمیک برگزار می شود. دانشجویان بنا به حوزه تخصص خود برای آموزش، در دانشگاه درخواست می دهند و دو کمیته RGS و KNMG CGS به کار آن ها نظارت کرده و تصمیم می گیرند که دانشجو، شرایط استفاده از عنوان تخصص را دارد یا نه.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در کشور هلند

یکی از مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در هلند، شرط سنی افراد می باشد. رشته پزشکی به دلیل محبوبیت بین دانشجویان درخواست های زیادی در دانشگاه های مختلف سراسر کشور دارد و همین مسئله باعث شده که دانشگاه ها به فکر گذاشتن محدودیت شرایط سنی برای این رشته بیفتند؛ که البته کشور هلند محدویت زیادی برای شرایط سنی در این رشته، لحاظ نکرده است. دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در کشور هلند، می توانند تا حداکثر 27 الی 29 سالگی در مقطع کارشناسی این رشته وارد شوند. همچنین دانشجویانی که مدرک ارشد دارند تا بیش از 40 سالگی وقت دارند تا برای تحصیل در دانشگاه پزشکی هلند اقدام نمایند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هلند

پزشکی در هلند است متفاوت از در پزشکی در انگلستان تدریس می شود، در حالیکه هر دو از لحاظ رویکرد به موضوع در یک جدول زمانی قرار دارند. در حالی که مدرک پزشکی هلندی دارای همان احترام به عنوان یکی از دانشکده های پزشکی بریتانیا را دارد (و توسط GMC  به طور کامل به رسمیت شناختن شده است)، روشی که در آن دانش آموزان از انتقال بین دو کشور برای تحصیلات پزشکی استفاده کنند، تقریبا در هلند غیر ممکن شده است.

مراحل و شرایط اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در هلند

 • کارشناسی پزشکی (3 سال)
 • کارشناسی ارشد پزشکی (به مدت 3 سال)
 • کارآموزی (یک سال)

 سه سال اول در دانشگاه های هلند به زبان انگلیسی تدریس می شود اما تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان هلند محدود می باشد. دانشگاه گرونینگن دو نوع مدرک کارشناسی پزشکی را ارائه می دهد، یکی منطبق بر بهداشت جهانی، و دیگری منطبق بر پزشکی مولکولی می باشد. دانشگاه ماستریخت دارای یک برنامه مشابه به زبان انگلیسی می باشد. همه این مدارک، اولین گام برای تبدیل شدن به یک دکتر را تشکیل می دهند. در حالی که این دوره ها معمولا به زبان انگلیسی تدریس می شوند، یادگیری زبان هلندی در کنار مطالعات دیگر ضروری است. زبان هلندی بخشی جدایی ناپذیر از اخذ مدرک است و شما باید در امتحانات با زبان هلندی شرکت کنید تا فارغ التحصیل شوید.

زبان هلندی است فقط برای زمانی که شما  با بیماران برخورد دارید مهم نیست. این زبان لازم است زیرا شما مطالعات کارشناسی ارشد خود را به زبان انگلیسی میگذرانید. کارشناسی ارشد در رشته پزشکی نیز در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی تدریس می شود اما معمولا به زبان هلندی است. یک مثال از این چنین دانشگاه هایی برای اخذ مردک کارشناس ارشد زیست شناسی پزشکی دانشگاه رادبود می باشد.

آموزش نهایی پزشکان آینده برای کار در بیمارستان هلند، ارتباط به زبان هلندی با بیمار از اهمیت حیاتی برخوردار است.

به طور خلاصه، تحصیل در رشته پزشکی در هلند، تنها تا حدی به زبان انگلیسی ممکن است. شما نیاز به یادگیری زبان هلندی جهت تحصیل در هلند دارید. الزامات ورود به دانشگاه های هلند معمولا مشابه با دیگر دانشگاه های کشورهایی اتحادیه اروپا است. مهلت ثبت نام معمولا (15 ژانویه) است، به دلیل بالا بودن تعداد متقاضیان در حال حاضر تنها افرادی که دارای سطح A در دیپلم دبیرستان خود هستند پذیرش می شوند، دانش آموزان با نمرات کمتر اما معقول از مناطق محروم نیز پذیرش می شوند.

تحصیل دندانپزشکی هلند

این برنامه آموزش دندانپزشکی برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک در هلند را فراهم می کند. به طور عمده دارای ماهیت عملی زیادی است، چرخه یادگیری خاص در اطراف محور مشکلات بیماری میگردد. این رویکرد عملی به آموزش دانش آموزان برای اخذ بهترین آمادگی برای حرفه دندانپزشکی می پردازد.

بیشتر بخوانید : تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

 

دانشگاه های پزشکی هلند

در زیر لیست دانشگاه های پزشکی این کشور آورده شده است؛

 • Universiteit ون آمستردام، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه آمستردام
 • دانشگاه گرونینگن، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه لیدن، دانشکده پزشکی
 • دانشگاه ماتریشات، دانشکده بهداشت، علوم پزشکی و علوم زیستی

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت در هلند

تعداد 11 دانشگاه از کشور هلند، مورد تایید وزارت بهداشت می باشند، لیست این دانشگاه ها به شرح زیر می باشد؛

 1. Radboud University
 2. Erasmus University Rotterdam
 3. University of Amsterdam
 4. Lieden University
 5. Maastricht University
 6. Utrecht University
 7. University of Groningen
 8. Vrije University Amsterdam
 9. VU University Amsterdam
 10. University of Twente
 11. Academic Center for Dentistry Amesterdam

ارسال دیدگاه