تفاوت پایان نامه و مقاله

تفاوت پایان نامه و مقاله

تفاوت پایان نامه و مقاله

تفاوت پایان نامه و مقاله : پایان نامه و مقاله دو فرمت مهم گزارش کار تحقیقاتی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی هستند. پایان نامه با مقاله تفاوت های زیادی در موارد بسیاری مربوط به حجم نوشته‌ها است و از نظر نحوه نگارش و اصول علمی به کار رفته در پژوهش، بین پایان نامه و مقاله تفاوتی وجود ندارد. پایان نامه به معنای نوشته طولانی مربوط به موضوع خاص برای کسب مدرک دانشگاهی می باشد. از طرف دیگرف مقاله بعنوان بخشی از تحقیق اصیل و عاری از سرقت ادبی تعریف می شود. با گروه محققین پزشکی MRG همرا باشید تا به تفاوت بیشتر پایان نامه و مقاله بپردازیم.

تعریف پایان نامه

پایان نامه به معنای نوشته طولانی مربوط به موضوع خاص برای کسب مدرک دانشگاهی می باشد. پایان نامه تحقیق عمیقی است که زیر نظر یک فرد باتجربه انجام می شود؛ اکثر اوقات، پایان نامه پس از انجام تحقیق بر روی موضوع خاص نوشته می شود. در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و فوق دکتری نوشته شده و اهمیت بسیار زیادی در پیشرفت شغلی و تحصیلی دارد.

به چه نوشته ای مقاله میگویند ؟

از طرف دیگرف مقاله بعنوان بخشی از تحقیق اصیل و عاری از سرقت ادبی تعریف می شود. اصطلاح تحقیق (research) از تکرار جستجو (re-search) نشئت می گیرد. معمولا مقاله ها به دو دسته کیفی و کمی تقسیم بندی می شوند.

روش تشخیص پایان نامه از مقاله

 1. پایان نامه دارای روش تحقیق نمی باشد. از طرف دیگر، مقاله روش تحقیق را شرح داده و نوع کیفی یا کمی بودن آن را مشخص می کند.
 2. پایان نامه به تنهایی هدف است. اگرچه مقاله توضیح پایان نامه است، تمامی خطوط جستجو را برای آن باز می کند.
 3. پایان نامه بر روی یک سوال اصلی متمرکز می شود، در حالیکه مقاله چند سوال مربوط به موضوع اصلی را بیان می کند. برخی از این سوالات خنثی بوده و برخی دیگر بعنوان شاخص های گفتمان جایگزین می باشند.
 4. معمولا مقاله از پایان نامه اقتباس می شود، اما همیشه اینگونه نیست.

تفاوت پایان نامه و مقاله در چیست ؟

هدف

اهدافی که مقالات و پایان نامه ها دنبال می کنند با توجه به مخاطبانی که دارند، با همدیگر متفاوت هستند. هدف پایان نامه سنجش میزان سواد و گرفتن مدرک تحصیلی است، اما در رابطه با مقاله، هدف اصلی بهبود سطح سواد و افزایش اعتبار در رشته ی تخصصی محقق بوده و مخاطب به هیچ عنوان قصد سنجش سواد محقق را ندارد.

نوشتن مقاله

نوشتن مقاله

 

مخاطبان اختصاصی و احتمالی

مخاطبین پایان نامه اغلب اساتید دانشگاه هستند که قصد ارزیابی سواد شما در زمینه ی تحقیقاتی مختص به رشته تحصیلی تان را دارند تا در نهایت بتوانند نمره متناسب با میزان اطلاعاتتان را به شما اختصاص دهند. در صورتی که اغلب مخاطبان مقالات محققان دیگری هستند که به دنبال مشاهده ایده های آزمایش شده با مدارک کافی هستند.

طول نوشتار قابل توجه

مقاله و پایان نامه دارای طول نوشتار متفاوتی هستند به این صورت که طول متن مقاله نسبت به پایان نامه کوتاه تر بوده و معمولا تعداد کلمات آن از ۶۰۰۰ تا کمتر هست؛ با این حال میزان طول نوشتار مقاله به مجله مدنظر برای چاپ وابسته است. متن پایان نامه طولانی تر است و ممکن است تا حدود ۲۰۰۰۰ کلمه برسد.

مقدمه

مقدمه پایان نامه از جزئیات بیشتری برخوردار هست و محقق باید درآن میزان آشنایی خود با موضوع مورد نظر را کاملا شرح دهد. اما درمقدمه مقاله تنها نوشتن مطالب ضروری و اطلاعاتی از دلیل انجام تحقیقات حاضر کفایت می کند.

چکیده

درپایان نامه چکیده طولانی تر از مقاله می باشد. چکیده پایان نامه ها معمولا ۳۵۰ کلمه هست، اما چکیده مقاله به چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه می رسد.

تفاوت روش تحقیق

 در پایان نامه تمام روش های به کار رفته برای تمامی تحقیقات ارائه می شود، اما درمقاله تنها روش تحقیق اصلی و آزمایشات ارائه می گردد.

نتیجه گیری

 در پایان نامه در این قسمت درک کاملی از داده ها، اطلاعات و پیشنهادات ارائه می گردد، اما در مقاله نتایج کلی و اهداف پژوهش شرح داده می شود.

نوشتن پایان نامه

نوشتن پایان نامه

تفاوت منابع در پایان نامه و مقاله

منابع استفاده شده در پایان نامه باید به طور کامل شرح داده شوند، اما درمقاله تنها کارهایی که به طور مستقیم به آن ها استناد شده است نوشته می شوند.

پیوست

ارائه ضمیمه و پیوست در پایان نامه ضروری هست، اما در رابطه با مقاله وجود پیوست اختیاری بوده و گاهی اوقات ممکن است که این قسمت در مقاله نوشته نشود.

نتیجه گیری تفاوت پایان نامه و مقاله به اختصار :

 • حجم پایان نامه و رساله از حجم مقاله بیشتر است.
 • موضوع پایان نامه گسترده تر و جامع تر از موضوع یک مقاله ی علمی می باشد.
 • دید پایان نامه نسبت به موضوع گسترده و کلان است در صورتی که مقاله دیدی کوتاه و خرد نسبت به موضوع دارد.
 • پایان نامه به دلیل حجم گسترده ای که دارد می تواند از انواع روش های تحقیق استفاده کند اما مقاله به دلیل کم حجم بودن مجبورا باید از یک روش تحقیق یا تلفیقی از روش ها استفاده کند.
 • معمولا پایان نامه یک نوشته ی جدید در مورد موضوعی جدید است اما مقاله می تواند از پایان نامه ی نوشته شده استخراج گردد یا مروری بر مقالات علمی انجام شده قبلی باشد.
 • محدود بودن اهداف مقاله نسبت به پایان نامه
 • تعداد منابعی که در نوشتن یک پایان نامه استفاده می شود گسترده تر از منابع یک مقاله علمی است.
 • بخش های تشکیل دهنده ی پایان نامه و مقاله متفاوت از مقاله می باشد.
 • برای نگارش مقاله نیازی نیست نویسنده حتما دانشجوی باشد اما نویسندگان پایان نامه و رساله دانشجویان ارشد و دکترایی هستند که برای دریافت مدرک تحصیلی خود کار نگارش را انجام می دهند.

مشاوره

تفاوت پایان نامه و مقاله

اگر شما دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری باشید احتمالا نوشتن پایان نامه و مقاله یکی از دغدغه های شماست. انجام پایان نامه علاوه بر مشکلاتی که برای نگارش ، انتخاب موضوع پایان نامه و نوشتن پروپزال دارد ، جنبه مالی آن نیز یکی از مشکلات دانشجویان است. نگارش پایان نامه از ابتدا تا انتها شامل هزینه هایی است که شاید برخی از دانشجویان توان پرداخت آن را نداشته باشند. بنابراین گروه محققین پزشکی MRG با استفاده از برترین مشاوران کشور سعی کرده است تا هزینه های اضافی را کسر و انجام پایان نامه برای شما ارزان تمام شود. کافیست تا با مشاورین ما تماس بگیرید تا شما را در انجام پایان نامه و مقالات راهنمایی کنند.

ارسال دیدگاه