سیویلیکا چیست ؟

سیویلیکا

سیویلیکا چیست ؟

سیویلیکا که گاهی از آن با نام پایگاه دانش نیز یاد می شود یک سایت اینترنتی است که به طور گسترده ای اقدام به نمایه مقالات علمی که در کنفرانس های داخلی عرضه شده اند می پردازد.

در صورتی که قصد دارید با این دیتابیس اینترنتی بیشتر آشنا شوید با ما در ادامه همراه باشید. ما سعی خواهیم نمود نگاهی به تاریخچه سیویلیکا و فعالیت های آن در نمایه کردن مقالات علمی به زبان های فارسی و انگلیسی بپردازیم.

در صورت نیاز به ارائه مقاله در هر یک از همایش های مورد تایید سیویلیکا (که امکان نمایه کردن مقالات شما در سیویلیکا را فراهم خواهد نمود)، می توانید با گروه محققین پزشکی MRG تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با تقویم برگزاری این کنفرانس ها و نحوه ارائه مقاله در آن ها در اختیار شما قرار دهیم.

سیویلیکا چیست و چه نقشی به عنوان مرجع دارد؟

تعدادی از دانشگاه ها و موسسات علمی معتبر در داخل کشور سویلیکا را به عنوان مرجع و یک پایگاه تخصصی برای ارائه مقالات و نمایه آن ها در داخل کشور می شناسند. این موسسه در سال 1384 کار خود را آغاز کرده است و در طول کمتر از دو دهه توانسته است به عنوان یکی از مراجع نمایه مقالات علمی شناخته شود. به گونه ای که بسیاری از دانشجویان و پژوهش گران علاقه مند به نمایه شدن مقالات خود در این پایگاه می باشند و از طریق همایش های داخلی مقالات خود را برای این پایگاه می فرستند.

طبقه بندی رشته های علمی در سیویلیکا چیست

با توجه به همایش های متعددی که در داخل کشور برگزار می شود، سیویلیکا این مقالات را در چهار دسته اصلی طبقه بندی می کند که در زیر به آن ها اشاره شده است.

علوم فیزیکی و مهندسی:

مقالات مرتبط با این علوم که بیشتر در ارتباط با علوم ریاضی و قوانین فیزیکی هستند و در ادامه به گرایش های مختلف مهندسی و فنی تقسیم می شوند در همایش ها و کنفرانس های معتبر رشته های مهندسی در داخل کشور ارائه می شوند.

 

بیشتر بخوانید : نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی و پارافریز کردن

علوم زیستی:

که به پوشش و نمایه کردن مقالات مرتبط با این علم خواهد پرداخت.

علوم سلامت: که تمرکز آن بر روی سلامت جامعه و اقشار خاص می باشد.

علوم اجتماعی: که در بر گیرنده علوم انسانی می باشد.

مقالات موجود در سیویلیکا چیست

به طور حتم خود شما می دانید که محتوا و یا مقالات موجود در پایگاه اینترنتی سیویلیکا چیست و نیاز به تکرار نمی باشد. تنها این نکته را ذکر کنیم که قدیمی ترین مقاله موجود در این پایگاه در دهه شصت نوشته شده است و به دلیل سابقه کمتر از دو دهه که این پایگاه دارد، مقالات جدیدتر در آن نمایه شده اند. این مقالات به تدریج پس از ارائه در همایش های داخلی در سیویلیکا نمایه می شوند.

هزینه استفاده از سیویلیکا

اگر چه این پایگاه اینترنتی در داخل کشور در دسترس می باشد، اما برای دسترسی به متن مقاله ها امکان دارد که نیاز به پرداخت هزینه باشد. این هزینه ها با در نظر گرفتن اشتراک و یا فاکتورهای دیگری محاسبه می شوند. اما برای استفاده های ابتدایی از این پایگاه نیاز به پرداخت هزینه نخواهید داشت که در بخش بعد به آن اشاره خواهد شد.

محتویات رایگان موجود در سیویلیکا چیست

بخش جست و جوی مقاله سیویلیکا از جمله بخش هایی است که شما بدون عضویت و یا بدون نیاز به پرداخت هزینه امکان جستجوی مقالات نمایه شده در سیویلیکا را خواهید داشت. شما هم چنین می توانید به چکیده های مقالات نمایه شده در این وبسایت بودن پرداخت هزینه دسترسی داشته باشید. اما دسترسی به اصل مقالات ممکن است با محدودیت هایی روبرو باشد. البته استثناهایی هم هست که برای افراد عضو و سایر افراد می تواند وجود داشته باشد.

نحوه دسترسی به اصل مقالات در سیویلیکا

پژوهش گران در صورتی که در یکی از دانشگاه ها و یا موسسات علمی (که امکان استفاده از اصل مقالات نمایه شده در سیویلیکا را دارند) در حال تحصیل و یا فعالیت باشند، با توجه به ادرس IP خود امکان دسترسی به اصل مقالات در این پایگاه علمی را خواهند داشت. در غیر این صورت بهتر است که سعی کنید به عضویت این سایت در آیید تا امکان استفاده از اصل مقالات ارائه شده در همایش های داخلی را داشته باشید.

البته امکان خرید مقاله به صورت تکی هم برای شما وجود دارد. در هر صورت به جز چکیده مقالات، در صورت عدم دارا بودن شرایط لازم امکان دسترسی به اصل مقالات برای افراد عادی ممکن نیست.

معنی واژه سیویلیکا چیست

در نهایت با توجه به تلفظ خاص این کلمه برای شما سوال است که معنی واژه سیویلیکا چیست و چرا از این کلمه برای نام گذاری پایگاه مقالات علمی استفاده شده است. Civil یک کلمه لاتین است که به معنی زندگی در مکان های شهری و یا متمدن می باشد و ارتباط نزدیکی با کلماتی مانند civilization که به معنی تمدن می باشد دارد. اما سیویلیکا واژه دیگری است که می تواند اشاره ای به محل جمع آوری مقالات علمی که می تواند به پیشرفت علم و دانش کمک کند باشد. در واقع سیویلیکا شباهت بالایی در تلفظ با بریتانیکا دارد که یک دائره المعارف بسیار بزرگ است و در بردارنده اطلاعات جامعی می باشد.

کلام آخر

در داخل ایران مراکز علمی بسیار زیادی وجود دارند که تعداد آن ها بالغ بر صدها دانشگاه و پژوهشکده یا موسسه تحقیقاتی می باشد و هر یک از آن ها سهمی در ارائه مقاله در سیویلیکا دارند. برای همین ما در این متن سعی کردیم تا با ذکر نکاتی شما را با پایگاه علمی سیویلیکا آشنا کنیم. شاید بهتر بدانید که سیویلیکا چیست و چه نقشی در نمایه کردن مقالات علمی در داخل دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد ارائه و چاپ مقاله با کارشناسان مجرب MRG در تماس باشید.

ارسال دیدگاه