شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی

برای کسانی که به حیطه فکری خاصی علاقه دارند پیدا کردن یک موضوع خوب برای نوشتن پایان نامه آسان است. اما چنین وضعیتی برای همه پیش نمی‌آید. در نتیجه مهم است که با شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی آشنا باشید و بدانید طی چه روندی می‌توان از این مراحل عبور کرد.

چه زمانی موضوع پایان نامه خود را تصویب کنیم؟

دوران دانشجویی محدودیت‌های خاصی را شامل می‌شود که نباید از آنها غافل بود. زیرا بعضی از مراحل تکمیل تحصیلات به هم وابسته هستند. برای نمونه اگر نتوانید در بازه زمانی مشخص موضوع پایان نامه را انتخاب و به تأییدات برسانید، مجاز به شرکت در امتحان جامع پیش کارورزی هم نخواهید بود. در نتیجه مهم است که علاوه بر توجه به روش انتخاب پایان نامه پزشکی زمان تصویب موضوع پایان نامه را نیز بدانید.

این بازه زمانی برای دانشجویان در رشته پزشکی عمومی از شروع دوره کارآموزی (دوره استیجری) تا قبل از شرکت در امتحان جامع پره انترنی یا همان پیش کارورزی است. در این بازه پروپوزال باید مورد تصویب شورای پژوهشی پزشکی عمومی دانشکده شما قرار بگیرد. از آنجایی که حجم پروپوزال‌ها زیاد است، این فرایند 3 الی 6 طول می‌کشد؛ بنابراین باید در اسرع وقت برای ارائه موضوع خود اقدام نمایید.

 

اصول شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی

بدیهی است که پایان نامه باید با مشورت و راهنمایی استاد راهنما و البته تأیید شوراهای مختلف انتخاب شود. همچنین مراکز تحقیقاتی و شورای پژوهشی دانشکده پزشکی باید موضوع انتخابی شما را تأیید کنند. با توجه به محدودیت‌هایی که در منابع مالی وجود دارد، دانشجویان می‌توانند بر اساس شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی در دانشکده خودشان، موضوع پایان نامه را بر اساس تمام و یا قسمتی از یک طرح پژوهشی هم تعریف کنند. در سیستم پژوهان دانشکده چنین قابلیتی با انتخاب گزینه «طرح پایان نامه دانشجویی است» قابل تشخیص خواهد بود.

توجه داشته باشید که شرایط انتخاب پایان نامه به همراه مدارک لازمی که جهت طرح در شورای پژوهشی (تصویب پروپوزال) لازم است را هم بررسی کنید. در این زمینه دانشجویان وظیفه دارند در زمان مشخص به معاونت پژوهشی دانشکده خود مراجعه کرده و فرم انتخاب پایان نامه را از کارشناسان بخش دریافت کنند. در نظر داشته باشید که تمام پروپوزال‌ها باید به صورت طرح تحقیقاتی از طریق سامانه پژوهان قابل دسترسی باشند.

برای داشتن چنین امکانی ابتدا پروپوزال به گروه آموزشی ارائه می‌شود و بعد از آن به مراکز توسعه تحقیقات بالینی در بیمارستان‌ها یا مراکز تحقیقاتی دانشگاه ارسال می‌گردد. در صورت تصویب در مراکز مربوط به دانشکده پزشکی، پایان نامه جهت طرح در شورای پژوهشی دانشکده فرستاده خواهد شد. می‌توانید مدارک را به صورت دستی هم به واحد پژوهشی دانشکده پزشکی ارائه کنید.

 

بیشتر بخوانید : موضوعات پیشنهادی برای پایان نامه پزشکی

 

امکان تغییر در پایان نامه را داریم؟

تغییر عنوان پایان‌نامه‌ها به عناوینی دیگر با تأیید استاد راهنما و البته تصویب دانشکده امکان پذیر است. این کار معمولا با توجه به اصول شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی انجام می‌شود و برای در نظر گرفتن حداقل هزینه‌های لازم تعریف شده است. همچنین امکان تغییر استاد راهنما نیز وجود دارد؛ اما به این شرط که استاد موافقت خود را به صورت کتبی اعلام کند.

نکات مهم شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی

همان طور که متوجه شدید در اکثر دانشکده‌های علوم پزشکی، پایان نامه دانشجو به صورت طرح پژوهشی تأیید و تصویب می‌شود. در نتیجه برای اجرای آن نیاز به بودجه مناسبی خواهید داشت. این بودجه توسط دانشکده تأمین می‌شود در نتیجه اگر درخواست بیش از سقف مورد نظر دانشکده داشته باشید، پایان نامه شما در همان مراحل اولیه رد می‌شود.

با وجود این شرایط زمان بررسی‌های لازم برای پیدا کردن شیوه انتخاب پایان نامه پزشکی، باید توجه داشته باشید که ارائه موضوع برای پایان نامه باید با توجه به مقدار بودجه، سقف و محدودیت خاصی دارد. به خصوص زمان انتخاب موضوع پایان‌نامه‌های پزشکی، دانشجو با مشکل بیشتری مواجه خواهد بود.

 

شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی

چکیده مراحل انتخاب پایان نامه

با توجه به هرآنچه که تاکنون گفته شده است، دانشجو باید روند کار خود را مطابق با شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی دانشکده خود پیش ببرد. اما به طور کلی این روند با انتخاب موضوع کلی و اولیه پایان نامه شروع می‌شود. این موضوع باید مطابق با اولویت‌های پژوهشی در گروه‌های آموزشی و البته برنامه استراتژیک معاونت پژوهشی پیش برود. در واقع موضوع پایان نامه هم بر اساس اولویت‌های پژوهشی و هم علاقه دانشجو انتخاب می‌شود. برای سهولت روند این انتخاب دانشجو باید از کمک استادان دانشکده پزشکی استفاده کند. در این میان معاون پژوهشی گروه‌های آموزشی هم می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. استفاده از کمیته تحقیقات دانشجویی و بررسی بانک پایان‌نامه‌های کشور (مانند ایرانداک) هم می‌توانند روند انتخاب موضوع را آسان کنند.

پس از انتخاب موضوع، استاد راهنما را انتخاب می‌کنیم. در نظر داشته باشید که اساتید راهنما باید به اندازه کافی در زمینه پژوهشی شما اطلاعات داشته و توانایی راهنمایی دانشجو را داشته باشند. پس از این مرحله باید برای نگارش پروپوزال خود آماده شوید. تکمیل پروپوزال پایان نامه مطابق با فرم مخصوص طرح تحقیقاتی سامانه پژوهان (در حساب کاربری استاد راهنما) انجام می‌شود. در این فرم باید گزینه «پایان نامه دانشجویی» را به وضوح مشخص کنید تا طرح به تصویب گروه‌های مربوطه برسد.

بیشتر بخوانید : مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

 

روند تکمیل پروپوزال بر اساس شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی

مطابق با شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی معمول است که دانشجویان فرم شناسنامه پایان نامه را از سایت دانشکده دریافت کرده و با در نظر گرفتن محدودیت‌های هر استاد راهنما برای پذیرش دانشجو، آن را تکمیل کنند. در این روند موظف به انتخاب یک استاد مشاور هم هستید. البته فرم مذکور را تنها با راهنمایی استاد راهنما تکمیل و برای معاون پژوهشی گروه ارسال می‌کنید تا تکمیل و امضا گردد.

پس از آن پروپوزال پایان نامه یا همان طرح تصویب شده برای دریافت تأییدات لازم به دفتر گروه ارسال می‌شود. این پروپوزال به عنوان گام اول برای ارائه پایان نامه باید به شورای پژوهشی دانشکده پزشکی ارسال شود. توجه داشته باشید که امضای تمام همکاران در طرح و همچنین پیوست‌های لازم مانند فرم رضایت آگاهانه هم باید به آن پیوست شده باشد. بعد از حدودا  1 ماه اگر این طرح مورد تایید قرار بگیرد، باید روند نگارش پایان نامه را شروع کنید. در واقع با تصویب کمیته پژوهشی، ابلاغات درسی صادر و کار عملی شما شروع می‌شود. فراموش نکنید که تاریخ ثبت پایان نامه شما مساوی با تاریخ تصویب موضوع در دانشکده است.

کلام آخر

در متن حاضر سعی کردیم شما را با بخش‌های مهم شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی آشنا کنیم. امید است با توجه به این موارد و همچنین شیوه‌های آمادگی برای دفاع از پایان نامه، روند تکمیل تحصیلات خود را به خوبی پیش ببرید.

ارسال دیدگاه