طرح پرستاری

طرح پرستاری

طرح پرستاری

طرح پرستاری به دلیل زیاد بودن تعداد دانشجویان این رشته امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است که باید برای انجام آن مراحل ثبت نام بسیار دقیق انجام شود. پرستاری جزو ۱۱ رشته ای است که طرح تعهد خدمت اجباری دارد یعنی دانشجویان این رشته همانند دانشجویان رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مامایی ، هوشبری ، اتاق عمل و …. باید به مدت ۲ سال طرح بگذرانند. محل گذراندن طرح در مناطق مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است و دانشجویان در طول این مدت از حقوق نیز بهره مند می شوند که میزان حقوق بستگی به عوامل مختلفی دارد.

ثبت نام طرح پرستاری

ثبت نام پرستاری

دانش آموختگان رشته پرستاری برای گذراندن طرح خود می بایست در مدت زمان تعیین شده به سامانه توزیع نیروی انسانی مراجعه نموده و مشخصات و مدارک خود را جهت ثبت نام در طرح نیروی انسانی ارسال نمایند. همچنین، در صورتی که متقاضیان در زمان مقرر ثبت نام ننمایند، مشمول اضافه خدمت 3 تا 6 ماهه می شوند.

برخی رشته های علوم پزشکی مانند رشته پرستاری دارای طرح اجباری هستند، که دارندگان  این مدرک پس از دانش آموختگی موظفند تا در مناطق محرومی که از سوی وزارت بهداشت اعلام می شود خدمت نمایند. لذا، فارغ التحصیلان این رشته ملزم به گذراندن دوره ای حدودا تا دو سال در بیمارستان ها و درمانگاه های برخی مناطق کشور هستند. البته این موارد برای شاخه های رشته های پیراپزشکی و پزشکی یکسان نیست.

زمان ثبت نام طرح پرستاری

سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی برای رشته های پرستاری همیشه در دسترس است و داوطلبان امکان ثبت نام در هر زمانی را دارند. اما از آنجایی که رشته پرستاری دارای طرح اجباری است، داوطلبان پس از فارغ التحصیلی لیسانس یا ارشد پرستاری تنها تا 3 ماه فرصت ثبت نام در این طرح را دارند در غیر این صورت مشمول جریمه شده و باید 3 الی 6 ماه بیشتر از حد مجاز در مراکز درمانی خدمت نمایند.

طرح پرستاری چند سال است

زمان طرح پرستاری

طبق قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان ، کلیه فارغ التحصیلان ایرانی در مقطع فوق دیپلم و بالاتر که از دانشگاه های علوم پزشکی داخل و خارج از کشور مورد تایید وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی دانش آموخته شده اند ، موظفند حداکثر ۲۴ ماه اول پس از فراغت از تحصیل خود را در داخل کشور و در مناطق مورد نیاز وزات بهداشت ، طرح تعهد خدمت بگذرانند.

پس در پاسخ به سوال طرح پرستاری چند سال است ، باید بگوییم شما باید به مدت ۲۴ ماه یا همان دو سال طرح اجباری بگذرانید. البته مدت خدمت در مقطع كاردانی یک سال می باشد و در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دو سال است که بر اساس ضریب منطقه محل خدمت محاسبه می شود.

در خصوص اعمال ضریب مناطق محروم ، تصویب نامه وزارت بهداشت ملاک عمل می باشد. ضرایب مربوطه کسری از ۵ هستند و اعداد کوچکتر نشان دهنده توسعه نیافتگی و محرومیت بیشتر است.

شرایط معافیت از خدمت پرستاری

در شرایط خاص بعضی از دانشجویان از گذراندن طرح تعهد خدمت معاف هستند و افراد واجد شرایط می توانند با درخواست به وزارت بهداشت ، از این مزایا بهره مند شوند.

میزان حقوق و وضعیت مرخصی

حقوق طرح پرستاری

مشمولان طرح، از لحاظ حقوقی و امکانات رفاهی (مرخصی استحقاقی ، پاداش ، کمک های نقدی ، بیمه و سایر مزایا) تابع آیین نامه اداری و استخدامی هستند و از نظر پرداخت حق بیمه ، صندوق تامین اجتماعی مسئولیت دارد. البته باید اشاره کرد که پرستاری نیز همانند آینده شغلی پزشکی، بازار کار بسیار عالی ای را به دنبال دارد.

راهنمای ثبت نام

پرستاران حداکثر تا ۳ ماه پس از فارغ التحصیلی فرصت دارند که در سامانه رشد وزارت بهداشت برای گذراندن طرح خود ثبت نام نمایند. مشمولان طرح تعهد خدمت پیراپزشکان باید قبل از ثبت نام در سامانه رشد ، با دانشگاه محل فارغ التحصیلی خود به طور کامل تسویه کنند و از وجود مشخصات خود در سامانه رشد اطمینان حاصل نمایند.

برای ثبت نام طرح پرستاری در سامانه رشد لازم است یکسری اطلاعات بارگذاری شود و در پایان کد رهگیری ارائه خواهد شد که به معنای ثبت نام موفقیت آمیز است.

ارسال دیدگاه