طریقه ساخت پروفایل و شناسه ORCID اورکید (ضروری برای محققین علوم پزشکی)

شناسه اورکید ORCID-محققین پزشکی سینوهه

ORCID  كوتاه شده نامOpen Research and Contributer ID  است. شناسه ارکید در واقع یک کد 16 رقمی و انحصاری برای هرنویسنده می باشد. این شناسه برای هر فرد منحصربه فرد و دایمی است. ارکید ابهامات مربوط به نامهای مختلف یک نویسنده را برطرف  می کند محققان و ابداع کنندگان می توانند با استفاده از شناسه ارکید پروفایل مربوط به مقالات چاب شده، ثبت اختراعات، تحقیقات، گرانت های گرفته شده و … را تهیه نمایند ودر رزومه علمی خود ثبت نمایند.

بر اساس دستورالعمل و ابلاغیه معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، تمام مجلات پزشکی ایرانی از ابتدای سال 97 موظف هستند شناسه ORCID تمام نویسندگان را در سامانه ذکر نمایند.  

پژوهشگران با استفاده از شناسهORCID  ميتوانند كارهاي تحقيقاتي، مقالات، گرانت ها و …را تهيه كنند و رزومه خود را ثبت نمايند . پايگاه ORCID يك پايگاه رايگان است كه با ايجاد ارتباط با پايگاههاي استنادي معتبري چون  ISI و  Scopus  و  Research ID  امكان يكپارچه سازي و ادغام اطلاعات را تحت يك شناسه واحد فراهم مي كند.

بسياري از سازمانهاي تحقيقاتي و انتشارات،  سيستم خود را با  ORCID  يكپارچه كرده اند . شناسه   ORCID   سريعا در حال گسترش است و از حامي هاي مشهور آن مي توان  به  Nature،Science ،Elsevier ،Springer ، Wiley   اشاره نمود.

فایل زیر بطور کامل و با جزئیات روش ساخت پروفایل و شناسه ORCID   را ارائه نموده است

ORCID2. شناسه اورکید

نظرات

  1. محمد دانش نیا

    جهت اطلاع از پژوهش های انجام شده در رابطه با هنر و گرافیک و طراحی پارچه و لباس

    پاسخ

ارسال دیدگاه