مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

ساختار تبدیل مقاله به کتاب

مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب

مراحل تبدیل پایان نامه به کتاب ممکن است در نگاه اول برای افراد نا آشنا سخت و پیچیده به نظر برسد. اما در صورتی که افراد مراحل آن را به شیوه صحیح طی کنند ، ظرف مدت زمان معقولی می توانند پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کرده و آن را منتشر نمایند . در ادامه مراحل اصلی تبدیل پایان نامه به کتاب ارائه شده است :

1- تغییر متن پایان نامه به مطالب کتاب

بسیاری از فارغ التحصیلان ارشد و دکتری به اشتباه تصور می کنند که متن پایان نامه برای تبدیل به کتاب نیاز به تغییر چندانی ندارد. پایان نامه دارای ساختار مشخصی بوده و در 5 فصل ارائه می شود ، اما در تبدیل پایان نامه به کتاب نیازی به ذکر تمام فصل های پایان نامه نیست . همچنین لحن نوشتاری پایان نامه پزشکی به صورت آکادمیک بوده و در آن معمولا از افعال مجهول استفاده می شود ، در حالی که برای جذابیت بیشتر مطالب کتاب می توان از لحن نوشتاری ساده تر استفاده نمود .

2- ویرایش کتاب و اعمال نظر متخصصان

پس از تبدیل متن پایان نامه به مطالب کتاب بهتر است این مطالب یک بار ویرایش شده و در این مرحله می توان از راهنمایی های متخصصان حوزه نشر کتاب برای بهبود مطالب استفاده کرد .

3- صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب

جلد کتاب

صفحه آرایی هنر چیدن متون و عناصر بصری در صفحات کتاب است به طوری که مطالعه کتاب را برای خواننده آسان تر کند . همچنین کتاب های استخراج شده از پایان نامه باید جلد طراحی شده مخصوص به خود را داشته باشند و نمی توان از جلد پایان نامه برای جلد کتاب استفاده کرد .

4- دریافت شابک برای کتاب

شماره استاندارد بین المللی کتاب ” شابک ” یک شناسه 10 تا 13 رقمی است. که به هر کتاب پیش از منتشر شدن باید یک شابک منحصر بفرد اختصاص داده شود. برای دریافت شابک می بایست به سایت isbn.ir مراجعه کرده و با ساختن حساب کاربری ، درخواست خود را ثبت نمایید .

همان طور که پیش از نوشتن پایان نامه ، دانشجویان می بایست موضوع پایان نامه را استعلام کنند ، با دریافت شابک نیز مشخصات کتاب در فهرست های الکترونیکی ثبت شده و موجب تسهیل در استعلام آن می شود .

بیشتر بخوانید : انتخاب موضوع پایان نامه

 

5- دریافت مجوز فیپا و وزارت ارشاد

فهرست نویسی پیش از انتشار ” فیپا ”  توسط اداره پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام می ‌شود . صدور فیپا برای تمام نویسندگان رایگان بوده و برای دریافت آن می بایست فایل نهایی کتاب ، مدارک شناسایی نویسنده ، مشخصات کتاب و کد شابک آن موجود باشد . پس از دریافت فیپا نیز می بایست برای کسب مجوز وزارت ارشاد به سایت ketab.samandehi.ir مراجعه کرد .

6- چاپ و صحافی کتاب

صحافی کتاب

برای انجام مرحله چاپ و صحافی کتاب می بایست به یک موسسه انتشاراتی معتبر و باسابقه مراجعه کنید . در مرحله چاپ ، ناشر بر اساس قطع کتاب و نوع صحافی محصول نهایی که کتاب قابل عرضه در مراکز فروش کتاب بوده را تولید می کند .

نکات کاربردی و کلیدی در تبدیل پایان نامه به کتاب

نکات کاربردی تبدیل مقاله به کتاب

برای این که بتوان پایان نامه را به کتاب تبدیل کرد به جز موارد ذکر شده در بالا یک سری نکات دیگر نیز وجود دارند. که باید به آنها توجه کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود. در زیر این نکات را بیان می‌کنیم:

  • نام‌های اشخاص و مکان‌ها برای اولین بار بدون ایتالیک و در گیومه درج می‌شود در بقیه موارد به صورت ایتالیک درج شده به جز نام افراد معروف که بدون گیومه درج می‌شود.
  • عنوان کتاب در بخش‌های کتاب و متن‌ها بدون گیومه و به حالت ایتالیک درج می‌شود.
  • مکان قرار گیری نقطه پایان جمله در هنگامی که با گیومه تلاقی پیدا می‌کند به دو صورت است:
    اگر  عبارت داخل گیومه در میان سطر بسته شده باشد نقطه درون گیومه قرار می‌گیرد.
    اگر در انتهای یک پاراگراف باشد نقطه در خارج از گیومه گذاشته می‌شود.
  • نقل قول‌های مستقیم از منبع با همان فونت ولی با سایز کوچک‌تر با 1.5 سانتی‌متر تو رفتگی از سطر اصلی و بدون گیومه درج می‌شود.
  • از علائم حرکتی مانند کسره، فتحه، تشدید، تنوین استفاده نمی‌شود مگر این که نگذاشتن این علائم در معنا و تلفظ کلمه مشکل ایجاد کند.
  • نکته‌ای که باید به آن توجه کنید کمک گرفتن از ویراستار برای انجام این کار است تا نتیجه کار اصولی و درست باشد.

تبدیل پایان نامه به کتاب چه لزومی دارد ؟

فارغ التحصیلان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد می توانند در صورت تمایل پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنند تا از مزایای آن بهره مند شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مزایای تبدیل پایان نامه به کتاب به مطلب مورد نظر در وبلاگ گروه محققین پزشکی MRG‌مراجعه نمایید.

کتابی که از پایان نامه استخراج و چاپ شده باشد در مصاحبه دکتری چند امتیاز دارد ؟

ارائه کتاب علمی در جلسه مصاحبه دکتری می تواند تا 4 امتیاز را برای نویسنده به همراه داشته باشد. این خود می‌تواند باعث تقویت بسیار زیادی در رزومه و مصاحبه دانشجو باشد.

ارسال دیدگاه