مراحل دفاع پایان نامه پزشکی

دفاع پایان نامه رشته های علوم پزشکی

آشنایی با مراحل دفاع پایان نامه پزشکی می‌تواند بخش زیادی از سردرگمی‌های ما را کاهش دهد. این مسئله در کنار نوشتن پایان نامه پزشکی به خودی خود استرس‌زا است و حتما برای دانشجویان کم تجربه سخت خواهد بود. به همین دلیل در این مجال مراحل پیش روی شما را به تفکیک بررسی می‌کنیم تا برای ارائه پایان نامه خود، اضطراب کمتری داشته باشید؛ زیرا نقشه راه مشخص است.

از ابتدا تا دفاع پایان نامه رشته های علوم پزشکی

اولین موردی که باید به یاد داشته باشید، فرم‌هایی است که در مراحل مختلف دفاع از پایان نامه به آنها نیاز دارید. می‌توانید این فرم‌ها را به صورت یکجا پرینت کرده و یا مرحله به مرحله هر کدام را تهیه کنید. به طور کلی فرم‌هایی که باید در اختیار داشته باشید عبارتند از:

  • صورت‌جلسه دفاع از پروپوزال
  • فرم داوری پروپوزال
  • گزارش پیشرفت پایان نامه
  • تأییدیه صحافی
  • فرم حذف یا تغییر عنوان پروپوزال پایان نامه
  • فرم تأیید مقاله دستیاران
  • دعوت نامه داوران
  • مجوز دفاع (تخصص و فوق تخصص)
  • مجوز دفاع (پزشکی عمومی)
  • فرم تعهد مقاله

با توجه به فرم‌های ضروری لیست شده، واضح است که اولین گام برای تکمیل مراحل دفاع پایان نامه پزشکی، انتخاب موضوع زیر نظر استاد راهنما برای تهیه پروپوزال است. تنها در این شرایط است که می‌توانید وارد مراحل بعدی شده، نگارش پایان نامه را شروع کرده و در نهایت دفاعیه پایان نامه پزشکی را ارائه کنید. اجازه دهید مراحل را به تفکیک بررسی کنیم.

 

بیشتر بخوانید : ساختار پایان نامه پزشکی

 

گام اول

در ابتدای امر باید فرم رسمی پروپوزال را تهیه کرده و با تمامی الزامات خواسته شده آن را پر کنید. بدیهی است که تکمیل این فرم منوط بر آن است که شما موضوع و روش تحقیق خود را به دقت بررسی و مشخص کرده باشید. همچنین باید استاد راهنما نیز این موارد را تأیید کند تا در پر کردن فرم شما را همراهی نماید.

به یاد داشته باشید که این فرم باید کاملا زبان فارسی (و در صورت لزوم انگلیسی) تایپ شده باشد. در نتیجه نوشتن آن با دست خط شخصی قابل قبول نیست. همچنین هرگونه ابهامی در تشریح روش انتخابی شما باعث رد شدن پروپوزال خواهد شد.

نکته: اگر برای تشریح موضوع و روش خود به فضای بیشتری نیاز داشتید و کادرهای کافی در فرم وجود نداشت، می‌توانید اوراقی را به فرم اصلی الحاق کنید.

گام دوم

فرض را بر این می‌گذاریم که پروپوزال شما تأیید شده و می‌توانید وارد مرحله نگارش پایان نامه شوید. شما 6 ماه بعد از تصویب این فرم می‌توانید برای دفاع از پایان نامه خود درخواست بدهید. پس از آماده شدن همه فصل‌های پایان نامه، ارسال متن از طریق کارتابل (به طور سیستمی) و یا با مراجعه حضوری به استاد راهنما و مشاور انجام می‌شود. در واقع می‌توان گفت این اولین مرحله از مجموع مراحل دفاع پایان نامه پزشکی شما است.

گام سوم

اساتید (راهنما و مشاور) پس از دریافت و مطالعه متن باید نظر خود را به شما اعلام کنند. در صورت تأیید وارد مرحله بعدی می‌شوید و در صورت نیاز به تغییرات باید کمی تأمل کنید. شاید نیاز باشد قبل از برگزاری جلسه اصلی دفاع، در جلسه «پیش دفاع» با حضور داوران، استاد راهنما، استاد مشاور و اساتید مدعو، به صورت آزمایشی دفاع پایان نامه را انجام دهید.

به طور معمول چنین جلسه‌ای برای کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی PhD (مقاطع تحصیلات تکمیلی) الزامی است؛ اما در دوره دکترای حرفه‌ای چنین نخواهد بود. در این وضعیت هدف این است که دانشجو بتواند ایرادات و اشکالات پایان نامه را به خوبی بررسی کرده و آنها را اصلاح کند تا برای جلسه دفاع اصلی کاملا آماده باشد.

مراحل دفاع پایان نامه پزشکی

گام چهارم، مهم‌ترین مورد در مراحل دفاع پایان نامه پزشکی

پس از اخذ تمام تأییدات، وقت دفاع از پایان نامه است. در این مرحله باید متن پایان نامه را برای مدیرگروه ارسال کنید و پس از دریافت تأییدات لازم توسط ایشان، داوران مورد نظر را به دانشکده پیشنهاد می‌دهید. لیست این داوران باید مورد تأیید مدیرگروه باشد تا بتوانید پایان نامه را به کارشناسان پژوهشی دانشکده ارجاع دهید.

بیشتر بخوانید : معرفی 10 سایت ژورنال معتبر پزشکی

 

گام پنجم

تا به اینجا مراحل دفاع پایان نامه پزشکی بر عهده دانشجو بوده است. در این مرحله کارشناسان پژوهشی نامه رسمی برای دعوت از اساتید را آماده می‌کنند تا آنها برای تعیین زمان و مکان دفاعیه اعلام آمادگی کنند. به یاد داشته باشید که این زمان و مکان را طی یک فرم تعیین می‌کنید که هم استاد راهنما و هم استاد مشاور آن را تأیید کرده‌اند. در واقع شما با هماهنگی اساتید خود، وقت دفاع را مشخص می‌کنید تا داوران بتوانند در جلسه حضور پیدا کنند.

فراموش نکنید که این فرم باید به کارشناسان پژوهشی دانشکده ارائه شود تا آنها اطلاعات لازم برای دفاعیه شما را در سیستم دانشگاه ثبت کنند. در این وضعیت ثابت می‌شود که شما تمامی مراحل مورد نیاز را به صورت مرحله به مرحله پیش رفته‌اید و چالشی برای دفاع پیش روی شما وجود ندارد.

گام ششم

پس از تکمیل فرم‌ها توسط کارشناسان پژوهشی باید اسناد را برای تأیید به رئیس دانشکده بدهید. با تأیید ایشان می‌توانید دعوت‌نامه‌ها را به اساتید راهنما، مشاور و داور ارائه کنید تا در زمان و مکان توافق شده حضور پیدا کنند. در این مدت زمان دانشجو موظف است برای تکمیل مراحل دفاع پایان نامه پزشکی برای رزرو سالن جلسه دفاع هماهنگی لازم را هم در نظر بگیرد. همچنین برگه‌های اعلام زمان برگزاری دفاع خود را در تابلو اعلانات دانشکده یا بیمارستان نصب کند تا دیگران هم از جلسه آگاه شوند.

 

بیشتر بخوانید :  شیوه نامه انتخاب پایان نامه پزشکی

 

گام آخر مراحل دفاع پایان نامه پزشکی

در نهایت روز و ساعت مقرر فرارسیده و شما از پایان نامه خود دفاع می‌کنید. در این روز مهم است که استرس و اضطراب خود را کنترل کنید تا بتوانید بهترین ارائه را داشته باشید. همچنین لازم است در یک فایل پاورپوینت، چکیده‌ای از دفاعیه خود را آماده کنید تا هم برای حضار جذابیت داشته باشد و هم فهم مطالب را آسان کند. در نهایت با اتمام جلسه و اعلام نمره نهایی شما مراحل دفاع از پایان نامه تمام می‌شود.

البته این احتمال وجود دارد که از شما بخواهند برای انجام اصلاحات درخواستی داوران هم کمی تلاش کنید. در این وضعیت فردی به عنوان ناظر تعیین می‌شود تا اصلاحات شما را بررسی کند. در آخر با تهیه 3 نسخه از پایان نامه صحافی شده خود به همراه CD برای تحویل تمام مدارک به معاونت پژوهشی مراجعه خواهید کرد.

ارسال دیدگاه