موضوعات پیشنهادی برای پایان نامه پزشکی

ارائه پایان نامه یکی از آخرین مراحل تحصیلی برای دانشجویان بیشتر رشته‌ها است. نمره نهایی دانشجو و میزان توانایی‌های او از طریق پایان نامه ارائه شده مشخص می‌شود و هر چقدر موضوع پایان نامه قوی‌تر و کاربردی‌تر باشد، نشان‌دهنده عملکرد بهتر دانشجو در طول ترم است. برای انتخاب یک موضوع خوب جهت ارائه پایان نامه پزشکی، ابتدا باید با انواع موضوعات پایان نامه پزشکی آشنایی داشت و سپس از میان آن‌ها یک موضوع را برای پایان نامه انتخاب و برای نگارش و آماده‌سازی آن شروع به کار کرد. در ادامه نکاتی که در انتخاب بهترین موضوع از میان موضوعات مختلف کمک می‌کنند را بررسی خواهیم کرد.

7 نکته برای انتخاب بهترین موضوع پایان نامه پزشکی

انتخاب موضوع برای نگارش و ارائه پایان نامه در اکثر مواقع یک چالش سخت برای دانشجویان است. به خصوص زمانی که ایده‌ای برای این کار وجود نداشته باشد، انتخاب موضوع سخت‌تر هم می‌شود. با توجه به اینکه موضوع پایان نامه چگونگی شروع جمع‌آوری مطالب و تحقیقات برای نگارش پایان نامه را مشخص می‌کند، انتخاب موضوعی که علاوه بر کاربردی بودن، قابل تحقیق هم باشد از اهمیت زیادی برخوردار است.

در رشته‌های خاص و کمی سخت مانند پزشکی از ترم‌های اول به دانشجویان توصیه می‌شود که در مورد موضوع پایان نامه خود فکر کنند. با این حال بسیاری از دانشجویان تا ترم آخر در این مورد تلاشی نمی‌کنند. هر چند کار اینگونه افراد در انتخاب موضوع پایان نامه سخت می‌شود اما با رعایت چند نکته‌ای که در ادامه خواهیم گفت، می‌توانند بهترین موضوع را برای پایان نامه خود انتخاب کنند این نکات عبارتند از:

در نظر گرفتن علاقه

انتخاب موضوع برای پایان نامه تنها یک بخش از کار است و بخش اصلی، آماده ‌سازی پایان نامه بر اساس موضوع انتخابی است که کاری زمان‌بر و معمولا پیچیده است. به همین دلیل موضوع انتخابی باید متناسب با علاقه دانشجو باشد تا در مسیر تحقیقات خسته نشده و انگیزه و انرژی کافی برای جمع‌آوری اطلاعات داشته باشد.

موضوعات پیشنهادی برای پایان نامه پزشکی

موضوعات پیشنهادی برای پایان نامه پزشکی

گرفتن ایده از دیگران

با بررسی موضوعات پایان نامه پزشکی انجام شده توسط دانشجویان قدیمی می‌توان ایده‌های خوبی برای موضوع پایان نامه خود پیدا کرد. به خصوص اگر به فیلد خاصی علاقه داشته باشید و صرفا ایده‌هایی که در همان زمینه هستند را بررسی کنید، رسیدن به بهترین موضوع ساده‌تر هم می‌شود. البته دقت کنید که موضوع انتخابی صرفا الهام گرفته از موضوعات قبلی باشد تا پایان نامه تکراری نشود.

سرچ و جستجو

یکی دیگر از روش‌های پیدا کردن بهترین موضوع برای ارائه پایان نامه پزشکی، سرچ و جستجو است. البته در این مورد جستجوی خود را تنها به پیدا کردن موضوع محدود نکنید و علاوه بر بررسی موضوعات مختلف، منابع جمع‌آوری اطلاعات در مورد موضوع مورد نظر را نیز بررسی کنید تا اگر موضوع انتخابی شما غیر قابل انجام یا سخت باشد، به دنبال موضوع دیگری باشید.

 

بیشتر بخوانید : تحقیق کمی در نگارش پایان نامه

 

مطالعه فراوان

پیش از انتخاب موضوع پایان نامه پزشکی باید در زمینه موضوعات مختلف و مطالب پزشکی مطالعه کرد و این کار چند مزیت دارد. اولین مزیت مطالعه فراوان داشتن ایده‌های گوناگون برای موضوع و ساده‌تر شدن روند پیدا کردن موضوع مناسب است و دیگر مزیت مطالعه، نگارش راحت‌تر و دستری ساده‌تر به منابعی است که در آماده‌سازی پایان نامه می‌کنند.

سوال مطرح کنید

یکی دیگر از نکاتی که به انتخاب موضوع پایان نامه پزشکی کمک می‌کند، مطرح کردن سوال در مورد موضوعات پایان نامه پزشکی مورد نظر است. این تکنیک به خصوص زمانی که در میان چند موضوع مختلف مردد باشید، کمک زیادی خواهد کرد. برخی از سوالاتی که در این تکنیک می‌توان مطرح کرد، عبارتند از:

 • مزیت موضوع انتخابی نسبت به موضوعات مشابه چیست؟
 • موضوع انتخابی چه کمکی به پیشرفت علم پزشکی می‌کند؟
 • چند منابع برای نگارش پایان نامه در موضوع انتخابی وجود دارد؟
 • موضوع مورد نظر محدود به یک زمان است یا در سال‌های بعد قابلیت ارتقا دارد؟
 • و….
بهترین موضوع پایان نامه پزشکی

بهترین موضوع پایان نامه پزشکی

تفکر منطقی

ششمین نکته در انتخاب موضوع مناسب برای نگارش پایان نامه پزشکی، تفکر منطقی است. بسیاری از دانشجویان با تصور اینکه یک موضوع متفاوت و کمی عجیب، شانس دریافت نمره بالاتری دارند، به سراغ موضوعات سخت و غیر قابل انجام می‌روند، در حالی که کار درست این نیست. در انتخاب موضوع برای پایان نامه پزشکی باید منطقی و واقع‌گرایانه فکر کرد تا موضوع انتخابی علاوه بر ارائه یک پایان نامه قوی، کاربردی نیز باشد.

بررسی هزینه‌های انجام پایان نامه در موضوع مورد نظر

آخرین نکته‌ای که در مورد انتخاب موضوع پایان نامه باید به آن توجه داشت، هزینه‌های انجام پایان نامه در موضوع مورد نظر است. بعضی موضوعات صرفا نیاز به تحقیق و مطالعه منابع مختلف دارند اما بعضی موضوعات آزمایشگاهی هستند و برای رسیدن به نتیجه در آن‌ها باید تحقیق و پژوهش را به صورت عملی انجام داد که در این شرایط باید هزینه‌هایی را جهت تهیه مواد اولیه آزمایش، اجاره آزمایشگاه و… پرداخت کرد. در صورتی که بودجه محدودی دارید، بهتر است موضوعی را انتخاب کنید که تحقیق و پژوهش برای انجام آن هزینه زیادی نبرد.

 

بیشتر بخوانید : چگونه پایان نامه بنویسیم ؟

 

بهترین موضوعات پایان نامه پزشکی

همان‌طور که گفته شد در اختیار داشتن موضوعات پایان نامه پزشکی انجام شده توسط دانشجویان قدیمی رشته پزشکی، کمک زیادی به پیدا کردن بهترین ایده و موضوع برای آماده‌سازی پایان نامه پزشکی می‌کنند. در ادامه چند فیلد مناسب برای انتخاب موضوع پایان نامه پزشکی را بررسی خواهیم کرد که با کمی تغییر می‌توانید به عنوان موضوع پایان نامه خود انتخاب کنید.

 • موضوعات مرتبط با بارداری و چند قلوزایی مانند آمار دوقلوزایی در مناطق مختلف و بررسی علل آن
 • موضوعات مرتبط با سلامت روان مانند تاثیر امتحانات بر سلامت روان دانش آموزان یا ارتباط سلامت روان با جامعه‌ و اطرافیان
 • موضوعات مرتبط با داروها مانند اثر داروهای مختلف بر بیماری‌های خاص یا تداخل داروهای مشابه و تاثیر آن‌ها در شدت گرفتن یک بیماری
 • موضوعات مرتبط با سلامت مردان، زنان یا کودکان مانند شیوع عفونت رحمی در زنان یا شیوع بیماری‌های روحی مانند افسردگی در کودکان
 • بررسی یک روش درمانی و به چالش کشیدن جزئیات آن مانند لیزر درمانی برای رفع مشکلات پوستی یا بیماری‌هایی مانند بواسیر
 • بررسی روند بهبودی بیماران در یک منطقه خاص و نقش موقعیت زندگی در روند بهبودی
 • موضوعات مرتبط با سلامت نوجوانان مانند ارتباط سلامت روحی نوجوان با سلامت جسمی، عوامل مخرب در سلامت نوجوانان در هر دوره و….

ارسال دیدگاه