نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی و پارافریز کردن

نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی

نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی

نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی وجود دارند که با مراجعه به آنها و سپردن متن مقاله‌تان به شما می‌گویند که در کدام قسمت از اثر خود، شاهد مشابهت‌هایی با مقالات و متون دیگر هستید. زمانی که بدانید کدام بخش از اثرتان مشکوک به سرقت ادبی است، با بازنویسی و پارافریز آن قسمت‌ها، مشکل را رفع خواهید کرد و متنی دست‌اول برای نگارش مقاله پزشکی فراهم می‌کنید. اما نرم‌افزارهایی که این کار را انجام می‌دهند، شامل چه گزینه‌هایی است؟ آنها را می‌شناسید؟

نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی شامل موارد زیر است. البته نرم‌افزارهای این حوزه به موارد زیر محدود نمی‌شود ولی این نرم‌افزارها از معروف‌ترین‌ها هستند:

در صدر نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی، نرم‌افزار آی‌تنتیکیت (iThenticate) قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار معمولا از سوی مجلات معتبر هم استفاده می‌شود.

آی‌تنتیکیت نرم‌افزاری با پایگاه داده‌ای قوی است. یعنی چه؟ یعنی در کتابخانه آن، تقریبا تمام مقالات معتبری که در ژورنال‌های مهم دنیا به چاپ رسیده‌اند، قرار داده شده است. وجود این مقالات در آن باعث می‌شود تا بعد از اینکه شما مقاله‌تان را به نرم‌افزار می‌سپارید، دست به مقایسه میان اثرتان و آثار دیگر موجود در پایگاه داده خود بزند، اگر شباهتی میان کارتان و کارهای موجود در سیستم خود ببینید، آن را اعلام خواهد کرد.

در این صورت، شما متوجه می‌شوید که باید در کدام بخش از مقاله‌تان، تغییرات لازم را اعمال کنید تا از سرقت ادبی دور شوید. آی‌تنتیکیت نرم‌افزاری به‌شدت قوی است. نرم‌افزارهای دیگری هم که برای سرقت ادبی معرفی می‌شوند از روش‌هایی مشابه استفاده می‌کنند و سعی دارند که به شما اطلاع بدهند، کدام‌یک از بخش‌های اثرتان را تغییر بدهید.

نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی متون انگلیسی

نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی مانند گرامرلی وجود دارند که با تشخیص بیش از ۲۵۰ اشکال دستوری و نوشتاری در یک متن می‌توانند خطاهای متن‌تان را پیدا کنند و علاوه بر آن می‌توانند به شما بگویند که چطور باید دست به تغییر در متن بزنید و آن را بازنویسی کنید.

ابزارهای بازنویسی متن انگلیسی دارای کتابخانه و پایگاه داده‌ای بسیار قوی هستند. آنها می‌توانند به شما جملات، عبارات و کلمات تازه‌ای پیشنهاد کنند تا متن‌تان را تغییر بدهید و جهت پارافریز متون انگلیسی اقدام کنید. به این ماشین های بازنویسی محتوا توجه داشته باشید:

گرامرلی (Grammerly)

نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی معمولا در دو نسخه رایگان و پولی عرضه و ارائه می‌شوند. بدیهی است که نسخه‌های غیررایگان کامل‌تر هستند و خدمات بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌دهند. اما در هر حال، اگر کیفیت نرم‌افزار مطلوب باشد، استفاده از نسخه رایگان آن هم می‌تواند تاحد زیادی به کمک‌تان بیاید و در پارافریز به شما یاری دهد.

نسخه رایگان گرامرلی هم به کاربران اجازه چک‌کردن اشتباهات املایی و دستوری می‌دهد. این نرم‌افزار، علاوه بر اینکه توانایی شناسایی سرقت ادبی در متون و مقالات مختلف را داراست، توانایی ارائه پیشنهاداتی برای تغییر عبارات و کلمات متن هم به شما دارد. گرامرلی می‌تواند پیشنهاداتی برای بازنویسی کل یک جمله یا عبارت هم به شما بدهد.

جینجر سنتنس ریفریزر (Ginger sentence rephraser)

نرم‌افزار دیگری که برای پارافریز و بازنویسی مقالات استفاده می‌شود، جینجر سنتنس ریفریزر است. این برنامه هم در دو نسخه رایگان و غیررایگان قابل‌دسترسی است.

جینجر هم با پیشنهاد واژگان مترادف، اصطلاحات و عبارات به شما در بازنویسی متن کمک می‌کند. ویرایش، ترجمه و خدمات دیگری هم در جینجر در نظر گرفته شده‌اند. استفاده از این برنامه هم اصلا کار دشواری نیست و با کمی نگاه‌کردن به فضا و مراحل مختلف استفاده از خدمات، کاملا متوجه می‌شوید که باید چطور از آن بهره ببرید.

انتخاب یک یا چند جمله یا تمام متن برای پارافریزکردن هم در جینجر مقدور است. بیش از ۶۰ زبان دنیا در این نرم‌افزار وجود دارد و می‌توان برای بازنویسی و پارافریز به زبان‌های گوناگون از آن بهره برد.

کیل‌بات (QuillBot)

کیل‌بات هم گزینه دیگری از نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی است که به دو شکل پولی و رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. برای استفاده از خدمات متنوع پارافریز کیل‌بات باید به سراغ نسخه پولی آن بروید.

برای پارافریزکردن متون خود، کافی است، آنها را در بخشی از این برنامه کپی کنید و دکمه پارافریز را فشار دهید. همه چیز خودجوش و اتوماتیک پیش خواهد رفت. نرم‌افزار کیل‌بات بسیار کاربردوست یا همان یوزرفرندلی (user-friendly) است. به همین خاطر کارکردن با آن برای عموم افراد ساده خواهد بود.

نرم‌افزارهای متعددی برای پارافریز و بازنویسی مقالات وجود دارند. غرض از معرفی این سه مورد، ارائه دیدی درباره چگونگی عملکرد برنامه‌های پارافریز و بازنویسی به شما بود. باید با کمی جست‌وجو، بهترین‌ها را پیدا کنید و ببینید که امکان استفاده از کدام‌یک برایتان وجود دارد.

سایت‌های پارافریز آنلاین رایگان و غیررایگان

در کنار نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی، سایت‌هایی هم هستند که بازنویسی و پارافریز را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. استفاده از خدمات برخی از این سایت‌ها رایگان و برخی پولی است.

از جمله سایت‌های پارافریز آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بست اسپینر (best spinner)؛ غیررایگان و ارائه خدمات مختلف برای بیش از ۱۴ زبان.
  • اسپین ری‌رایتر (spin rewriter)؛ خدمات متنوع پارافریز و امکان پرداخت هزینه استفاده به شکل ماهانه، سالانه و دائمی.
  • کلور اسپینر (clever spinner)؛ طراحی ساده و قابل‌فهم برای کاربران مختلف و قابلیت استفاده ۳ روز به طور رایگان.
  • ورد-اِی.آی (word AI)؛ قابلیت استفاده از نرم‌افزار در ۳ روز به طور رایگان و پوشش‌دهی زبان‌های مختلف.
  • و… .

آیا نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی مناسبند؟

نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی بسیار کاربردی هستند. به کمک این برنامه‌ها می‌توانید متوجه بخش‌های مشکوک نوشته خود شوید. به یاری نرم‌افزارها و برنامه‌های پارافریز هم می‌توانید برای تغییر متن مقاله‌تان اقدام کنید و شائبه سرقت ادبی را از متن‌تان دور نمایید. امروزه از نرم افزارهای پایان نامه نویسی نیز برای نگارش پایان نامه استفاده می‌شود.

اما باید قبول کرد که هوش و خرد انسانی چیز دیگری است و نمی‌توان صددرصد به برنامه‌ها و نرم‌افزارها اعتماد داشت. هر چقدر هم که پایگاه داده نرم‌افزارهای مذکور قوی باشد باز هم دید و نگاه انسانی است که می‌تواند کیفیت نهایی یک متن را تایید کند.

ضمن اینکه یادتان باشد، بسیاری از نرم‌افزارها و پلت‌فرم‌های آنلاینی که به‌خصوص به‌طور رایگان اقدام به ارائه خدمات شناسایی سرقت ادبی و پارافریز می‌کنند از پایگاه داده‌ای قوی برخوردار نیستند. یعنی مثلا اگر مقاله‌تان را برای شناسایی سرقت ادبی در متن به آن می‌سپارید، امکان دارد که درصد اندکی از شباهت را اعلام کنند، در حالی که این موضوع درست نیست.

یعنی ممکن است، تعداد زیادی از مقالاتی که مشابه متن‌تان هستند در پایگاه داده نرم‌افزارها و پلت‌فرم‌های سرقت ادبی و پارافریز موجود نباشند. پس استناد صددرصد به این دست از نرم‌افزارها امکان‌پذیر نیست. بنابراین، نمی‌توان اعتماد کاملی نسبت به نرم‌افزارهای رفع سرقت ادبی داشت. ضمن اینکه بخشی از این نرم‌افزارها و سایت‌ها، بدون اجازه، مقاله‌تان را به کتابخانه یا پایگاه داده خود اضافه می‌کنند. این حرکت ناقض حفظ حریم خصوصی است. بهترین پیشنهاد این است که خودتان برای رفع سرقت ادبی مقالاتتان اقدام کنید.

ارسال دیدگاه