هفت گامی که پیش از چاپ مقاله باید انجام دهید

چاپ مقاله 7 نکته

هفت گامی که پیش از چاپ مقاله باید انجام دهید

در ادامه مقاله می خواهیم برای دانشجویان مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد که در حال نگارش یک مقاله هستند و یا در تلاشند که در ژورنال های معتبر مانند isi و یا Elsevier مقاله ای چاپ کنند، موانع و اشتباهات متداول را بررسی کنیم. مقالات علمی از حیث نوع محتوا به سه دسته تقسیم می شوند؛ مقالات علمی پژوهشی، مقالات ترویجی و مقالات کنفرانسی.
ما در این مقاله به دنبال این هستیم که بر مبنای رویکرد های آموزشی، مدیریتی و علمی؛ فارغ از نوع مقاله ای که در حال تدوین و آماده سازی اش هستید، فارغ از نوع متدولوژی کمی یا کیفی آن، بر مسیری راهبردی تمرکز کنیم که شما را از ارتکاب اشتباهات پرتکرار در راه چاپ مقاله isi یا چاپ مقاله در نشریات خارجی دیگر باز می دارد.

۱. برای سابمیت کردن مقاله شتاب نکنید! چاپ مقاله یک پروسه زمانبر است

اساتید دانشگاهی معمولا به دانشجویانی که عزم چاپ مقاله در یک ژورنال معتبر کرده اند توصیه می کنند نگارش و مکتوب کردن مقاله را به آخرین گام پژوهش هایشان موکول نکنند، به این معنی که از آنها می خواهند در هر مرحله از پژوهش و تحقیقاتشان مطالب تثبیت شده را روی کاغذ بیاورند.

اما این مساله ابدا به این معنی نیست که بلافاصله پس از حاصل شدن نتایج و یافته های منطقی، مقاله را به سرعت تمام و یک نسخه از آنرا برای یک ژورنال ارسال کنند. گاهی هیجان ناشی از بدست آوردن نتایج منطقی و یا موفقیت، باعث می شود با شتاب مقاله خود را برای ژورنال ها بفرستند، بدون آنکه این مقاله را حتی خودشان چندبار مرور کرده باشند.

وقتی درباره منطق این رفتار از دانشجویان کم تجربه سوال می کنی می بینی برای رفع ایرادات ظاهری و یا کمبود های محتوایی مقاله نیم نگاهی به فیدبک های ژورنالی دارند که مقاله را برایش سابمیت کرده اند، حال آنکه ویراستار مجله اگر مقاله ارگونومی ظاهری و یا ساختار منطقی پذیرفته شده مجلات علمی را دارا نباشد، بدون آنکه مقاله را برای داوری ارجاع دهد، آنرا را ریجکت می کند.

سابمنت مقاله

پس تاکید می کنم که اگر می خواهید چاپ مقاله شما بیخود به تاخیر نیفتد مقاله خود را بارها و بارها بخوانید.
در بازه های زمانی مختلف آنرا بررسی کنید، به دوستانتان و یا همکارانی که در حوزه تخصصی شما مشغول به فعالیت هستند بسپارید تا متن مقاله شما را بخوانند. قسمت های حساسی که می دانید چالش برانگیز است، هایلایت کنید تا توجه دوستان یا همکارانتان به این بخش ها بیشتر باشد. اگر مقاله را سه ماه دیرتر ارسال کنید، اوضاع بسیار امیدوار کننده تر از زمانی است که بخواهید روی اصلاحاتی که ویراستار مجله شما را از آن آگاه می کند، حساب باز کنید.

۲. برای چاپ مقاله لازم است در انتخاب مجله علمی دقت کنید

همواره به دانشجویان می گویم که برای ارسال مقاله شان به یک ژورنال جستجوی کاملی از حوزه فعالیتشان داشته باشند. گاهی یک انتخاب مناسب می تواند شانس قبولی مقاله را تا حد زیادی بالا ببرد. همانطوری که پیشتر گفتم ویراستار مجلات در وهله اول نگاهی خریدارانه به مقالات سابمیت شده میندازد و چنانچه در همان نگاه اول، مقاله و موضوعی که بدان پرداخته از دید او متناسب با سابقه و حوزه تخصصی مجله نباشد آنرا رد می کند.

انتخاب مجله علمی درست

موسسه الزویر در یکی از ساب دامین های وب سایت خود بخشی را به عنوان Journal Finder ایجاد کرده که افراد می توانند با وارد کردن عنوان مقاله، بخشی از چکیده پژوهش و حوزه تخصصی آن، به لیستی از مجلات معتبر این موسسه دست پیدا کنند که برای چاپ مقاله ای که در دست نگارش دارند گزینه های مناسب و بالقوه ای باشند.

۳. مقاله را به طور همزمان برای چند مجله نفرستید

افراد کم تجربه ممکن است تصور کنند اگر مقاله خود را به طور همزمان برای چند ژورنال ارسال کنند شانس چاپ مقاله شان را افزایش داده اند. حال آنکه مجلات علمی این مساله را یک خط قرمز و کار غیر حرفه ای تلقی می کنند.
اما چرا اینکار از منظر حرفه ای یک کار نادرست و احیانا خطرناک است؟
نکته اول آنست که زمان و انرژی مجلات علمی مختلف به بررسی یک مقاله واحد هدر می رود و فرصت بررسی آثار دیگر در آن زمان از بین می رود.
به علاوه ممکن است همزمان دو مجله مقاله شما را اکسپت کنند، چه می شود؟ ناگزیر می شوید به یکی از آنها ایمیل بزنید و بگویید از چاپ کردن مقاله در آن مجله منصرف شده اید. آنها هم احتمالا شما را در لیست سیاه مجله شان قرار می دهند.

سابمنت

حتما و حتما پس از انجام بررسی دقیق مقاله خود را صرفا برای یک مجله ارسال کنید. اگر به هر دلیلی آنرا ریجکت کردند، احتمالا می توانید از دلیل رد شدن آن مطلع شوید. از آنجایی که ممکن است ویراستار یک مجله همزمان سمت مشابهی در مجله دیگری داشته باشد، ایراداتی که به مقاله شما وارد شده را مرتفع کنید سپس برای سابمیت کردن مجدد آن به مجله دیگر اقدام نمایید.

منظور از  Aims & Scope در یک مجله چیست؟

بالاتر گفتم که باید قبل از سابمیت کردن مقاله برای ژورنال ها، باید دقت داشت که موضوع پژوهش ما با حیطه کاری تخصصی آنها تناسب داشته باشد.
اسکوپ یک مجله حیطه کاری و فعالیتی یک مجله است که همان رشته ها و تخصص هایی را شامل می شود که حول آن مقالات و پژوهش ها را بررسی و منتشر می کند. اگر مقاله ای که برای یک ژورنال ارسال می کنید در حیطه تخصصی آنها نباشد، آنرا بدون ارجاع به بخش Peer review یا داوری همتا ریجکت می کند.

اگر مقاله تان را نوشتید، پس از آنکه بارها و بارها توسط خودتان و دوستان و همکارانتان مطالعه و بررسی شد، قبل از سابمیت کردن مقاله حتما به بخش Aims & Scope وب سایت مجله مدنظرتان بروید و از هم فضا بودن موضوع پژوهش با حیطه تخصصی آنها اطمینان حاصل کنید، این مساله نه تنها جلوی اتلاف وقت را می گیرد بلکه در صورت مطابق دقیق حیطه تخصصی یک ژورنال با موضوع کاری شما، شانس چاپ مقاله افزایش می یابد.

۴. ارگونومی و فرمت مقاله نویسی را رعایت کنید

رد شدن یک مقاله گاهی به دلایل بسیار ساده و پیش پا افتاده ای نظیر عدم رعایت قواعد ظاهری و ارگونومی مقاله نویسی رخ می دهد. اگر مقاله شما فرمت استاندارد و ارگونومی مد نظر ویراستار مجلات را نداشته باشد، بی اتلاف وقت و بدون ارجاع دادن آن به بخش داوری همتا (Peer review) آنرا ریجکت می کند. دسک ریجکشن (Desk rejection) که همان مردود شدن مقاله توسط سردبیر ژورنال است در چند حالت رخ می دهد:
۱. موضوع تخصصی مقاله در حیطه مجله نباشد.
۲. ارگونومی نگارش و ظاهری مقاله رعایت نشده باشد.
۳. محتوای مقاله شما از دید سردبیر شانسی برای مورد قبول گرفتن در مرحله داوری همتا نداشته باشد. در چنین شرایطی مقاله شما بی هیچ درنگی مردود می شود. چیزی که یقینا برای دانشجویان متاثر کننده و شاید حتی عامل بی انگیزگی جدی باشد.

طبیعی است که اگر مقاله شما بعد از آن همه تلاش ها و بی خوابی ها بدون ارزیابی علمی مردود شود، تمام زحمات خود را بر باد رفته ببینید. قبل از آنکه چنین خنجری را برای قلب خودتان تیز کنید، با رعایت اصول نوشتاری و فرمت ظاهری مقاله از این مرحله به سلامت عبور کنید. قواعدی که اغلب درباره نمودار ها، اشکال و رفرنس دهی بسیار مورد موشکافی قرار می گیرد. برای چاپ مقاله گاهی همین موارد کوچک بسیار دست و پا گیر می شوند.

۵. عنوان و چکیده مقاله ویترین محتوای علمی شماست؛ ویترین را جذاب انتخاب کنید

عنوان و چکیده از مهم ترین اجزا و ارکان محتوایی مقاله است. چرا که تقریبا اولین المان هایی است که ادیتور مجله به آن نگاه می اندازد. اگر بخواهم آنچه ادیتور ها در بازخوانی آثارم به من متذکر شده اند را بیان کنم و یا خلاصه ای از فیدبک های دریافتی را از دانشجویان در این باب تشریح کنم باید بگویم:
عنوان مقاله باید خلاصه ای از تم محتوایی مقاله را داشته باشد و سهم نویسنده در توسعه نظریه علمی را منعکس کند.

عنوان مقاله

چکیده مقاله باید با وسواس تنظیم شود. برای ضمانت چاپ مقاله، چکیده لازم است موارد زیر را پوشش دهد:
هدف و دامنه تحقیقات و به طور کلی حیطه تخصصی علمی پژوهش
موضوع اساسی که در مقاله به آن پرداخته شده و پایه تئوریک مقاله
روش تحقیق
جمع آوری اطلاعات
یافته های کلیدی
محدودیت های پژوهش
زمینه پژوهش های بعدی

6. به همراه مقاله، یک کاور لتر (Cover Letter) هم ارسال کنید

هرگز ارزش و تاثیر تنظیم و ارسال کاور لتر را در مسیر کسب رضایت داوران برای چاپ مقاله دست کم نگیرید. کاور لتر نوعی معرفی نامه نویسنده مقاله است که سردبیر ژورنال هدف را مخاطب قرار می دهد. کاور لتر حاوی اطلاعاتی نظیر نام سردبیر، نام ژورنال، عنوان و نوع مقاله (از این جهت که مروری است یا پژوهشی و …)، موضوع پژوهش و مختصری از یافته های پژوهشگر باشد. سردبیران ژورنال ها پیش از آنکه به مقاله شما نگاهی بیندازند برایشان مهم است بدانند مقاله شما دقیقا از چه جهت دارای ابداع علمی است، موضوع پژوهش شما را درک کند و بتواند ارتباط معناداری بین هدف پژوهش شما با اهداف ژورنال بیابد.

کاور لتر

در کنفرانس هم اندیشی ویراستاران و سردبیران مجلات علمی در بوستون آمریکا یکی از موضوعاتی که نسبت به آن روشنگری انجام گرفت ضرورت ارسال کاور لتر بود. آنها نسبت به عجله دانشجویان در مسیر چاپ مقاله گلایه داشتند و فقدان کاور لتر را نوعی سستی در این راه تلقی می کنند.
در واقع این کاور لتر است که سردبیر را متقاعد می کند آیا مقاله شما ارزش بررسی کردن را دارد یا نه.
گاهی برخی از دانشجویان کم تجربه گمان می کنند با کپی پیست کردن متن چکیده مقاله برای تنظیم محتوای کاور لتر کافی است.
این از آن اشتباهاتی است که باید از آن حذر کنید. شما باید هر کاری کنید تا از ریجکت شدن آنی مقاله تان جلوگیری نمایید.
فراموش نکنید نام کسانی که مقاله شما را پیش از سابمیت کردن مورد بررسی قرار داده اند در کاور لتر بیاورید.

۷. اگر مقاله تان برای بازبینی برگشت خورد؛ نظرات داوران را با دقت فراوان بخوانید و لحاظ کنید

در اغلب موارد اگر مقاله باگ خیلی فاحشی نداشته باشد شانس چاپ مقاله در مجله بنا به اعمال اصلاحات جزئی یا کلی پیدا بالا خواهد بود.
در این شرایط با توجه به فیدبک داوران در مرحله نظارت همتا و نیز نقطه نظرات سردبیر لیستی از اصلاحات جزئی یا کلی برای نویسنده مقاله تهیه و ارسال می شود که لازم است با همت فراوان نسبت به محقق کردن تغییرات مدنظرشان در بازه زمانی مشخص شده اقدام کنید.
اگر برای اولین بار برای چاپ مقاله اقدامی می کنید و پس از بازبینی اولیه برای اعمال اصلاحات بازگشت خورده است؛
اولا ضرورت دارد بازنگری را از پنجره نگاه داوران و سردبیر مجله با جزئیات و قطعیت اعمال کنید.
دوما لازم است تمام موارد تذکر داده شده را مدنظر قرار دهیم و حتی یکی از آنها را هم از قلم نیندازید.
سوما سابمیت کردن مجدد مقاله لازم است در همان بازه زمانی معلوم شده انجام بگیرد.
در انتهای مرحله بازبینی و اصلاح آنچه مجددا برای سردبیر مجله ارسال می شود دو داکیومنت مجزا است که اولی نسخه اصلاح شده مقاله است.
در این نسخه باید اصلاحات تمامی بخش هایی که سردبیر و داوران نسبت به آنها اشکالاتی وارد کرده بودند مشخص و هایلایت شده باشد.
داکیومنت دوم هم نوعا جوابیه پژوهشگر به داوران مجله است. در متن این داکیومنت پژوهشگر درباره تمام دغدغه ها و اشکالات وارده به مقاله پاسخ می دهد، اگرچه می تواند الزاما با تمام ایرادات وارده موافق نباشد اما لازم است درباره آنها توضیحاتی ارائه کند یا روند اعمال اصلاحات را تفسیر کند. (اگرچه اساتید دانشگاهی دانشجویان را در این مرحله معمولا به پذیرش اشکالات تشویق می کنند.)

فراموش نکنید که این نوشته مطلقا نباید دچار کلی گویی شود. داوران نیاز ندارند که بگویید: بخش محاسبات عددی اصلاح گردید!
آنها می خواهند بدانند در واقع با چه مبنا و روشی این اصلاحات صورت گرفته است.

و اما صحبت آخر!

برای نگارش مقاله مروری حتما به ترجمه مقاله احتیاج پیدا خواهید کرد. به طور کلی در مسیر چاپ مقاله به ترجمه مقالات مرتبط نیاز دارید. درباره نحوه نگارش مقاله isi به صورت کامل در خدمات ما توضیح داده شده است . اما اگر در حال تهیه یک مقاله هستید و نیاز به ترجمه تخصصی از مقاله های علمی دارید؛ گروه محققین پزشکی MRG می تواند در این مسیر همراه شما باشد. بیش از ده ها هزار سفارش ترجمه در MRG با محوریت ترجمه مقاله در زمینه های علمی مختلف، توسط مترجمان متخصص و حرفه ای تا امروز ترجمه شده است.

ارسال دیدگاه