پارافریز متن یا بازنویسی چیست ؟

پارافریز متن یا بازنویسی

پارافریز متن یا بازنویسی چیست ؟

پارافریز متن یا بازنویسی یعنی نوشتن از یک ایده یا مطلب که قبلا وجود داشته است، به شکلی تازه و جدید. شما می‌توانید به کمک این تکنیک از اتهام سرقت ادبی کاملا دور شوید.

اگر نقل‌قولی که از مقاله‌ای دیگر در متن‌تان به کار می‌گیرید به زبانی دیگر و با ادبیات خودتان به رشته تحریر درآورید، دیگر دچار سرقت ادبی نخواهید شد. بازنویسی یا پارافریز فقط مختص نقل‌قول‌هایی نیست که در مقالات‌تان به کار می‌گیرید. به‌طور کلی هم می‌توانید از این روش استفاده کنید و آنچه را قبلا نوشته شده و شما از آن در مقاله‌تان استفاده کرده‌اید با تغییر لحن و نگارش به عنوان نوشته‌ای جدید معرفی کنید.

پارافریز متن یا بازنویسی یعنی نوشتن از ایده و اثری که قبلا منتشر و ارائه‌شده با لغات و کلمات خود. در واقع، زمانی که دست به پارافریز می‌زنید یعنی می‌خواهید برداشت خودتان از یک موضوع را نگارش کنید. پس این دیگر سرقت ادبی نخواهد بود که یکی از اصلی ترین نکاتی است که هنگام نگارش مقاله علمی باید درنظر بگیرید. چون یک ایده یا محتوا که قبلا تولیدشده از کانال و پیچ‌وخم‌های مختلف ذهنی شما می‌گذرد و برداشت‌های ذهنی‌تان روی محتوا اعمال می‌گردد. بنابراین خروجی، چیزی خواهد بود که کاملا متعلق به خودتان است.

اگر می‌خواهید اسیر تهمت سرقت ادبی نشوید، باید روش‌های نگارش متن به شکل و شمائلی که متن‌تان دست‌اول محسوب شود هم کاملا بدانید. اگر بناست که از متنی دیگر در مقاله‌تان بهره ببرید. باید اصولی مانند موارد زیر را هم بلد باشید:

  • از نرم‌افزار آی‌تنتیکیت استفاده کنید؛
  • از کلمات مترادف و هم‌معنی بهره ببرید؛
  • ساختار جملات را تغییر بدهید.

استفاده از نرم افزار پارافریز

استفاده از نرم‌افزارهایی مانند آی‌تنتیکیت به شما کمک می‌کند تا به‌راحتی بخش‌هایی از مقاله‌تان که شبیه آثار تولیدی پیشین بوده است، شناسایی شود و امکان ادیت متن آن به وجود بیاید.

فقط آی‌تنتیکیت نیست که می‌تواند شما را در این مسیر یاری کند. اما اگر اغراق نکنیم، این نرم‌افزار بهترین گزینه‌ای است که می‌توانید از آن در جهت شناسایی سرقت ادبی بهره ببرید. واقعیت ماجرا از این قرار است که بیشتر مجلات علمی معتبر به‌ویژه ژورنال‌های isi از آی‌تنتیکیت استفاده می‌کنند که در نگارش مقاله ISI پزشکی بسیار کاربردی است.

به همین خاطر، استفاده از آن، قبل از ارسال مقالات به مجلات می‌تواند تا حد زیادی از ریجکت‌ شدن مقالات علمی و رفت‌وبرگشت‌های مقالات در مسیر ویرایش جلوگیری کند. یادتان باشد که در انتخاب نرم‌افزارها و سایت‌هایی که برای شناسایی سرقت ادبی استفاده می‌شوند، دقت کافی به‌ خرج بدهید. چون بعضی از این نرم‌افزارها و فضاها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و از میزان مجاز سرقت ادبی پیشروی می‌کنند.

به‌ویژه حواستان به نرم‌افزارها و پلت‌فرم‌هایی باشد که به صورت رایگان خدمات عرضه می‌کنند. رایگان‌ و پایین‌بودن کیفیت خدمات رفع سرقت ادبی می‌تواند شما را دچار این اشتباه کند که هیچ مشکلی درباره کارتان وجود ندارد اما بعد از اینکه مقاله را به نشریات ارسال می‌کنید، باز هم انگ سرقت ادبی به شما می‌خورد. با صرف کمی هزینه می‌توانید مانع از شکل‌گیری سرقت ادبی شوید.

بعد از اینکه میزان تشابهات مقاله‌تان با مقاله‌ای دیگر مشخص شد، باید از روش‌های پارافریز متن یا بازنویسی استفاده کنید تا میزان تشابهات به حداقل مقدار ممکن برسد. مثلا کلمات و عبارات را با جایگزین‌کردن عبارات و کلمات هم‌معنی و متراداف متن اولیه تغییر بدهید یا ساختار جملات را به شکل‌های متنوع مانند تبدیل‌کردن حالت معلوم به مجهول یا بالعکس تغییر بدهید.

بیشتر بخوانید : ویرایش نیتیو چیست؟

۵ مرحله برای پارافریز کردن

  1. گام اول، متن را با دقت بالا مطالعه کنید تا مفهوم و معنای آن را به طور کامل درک کنید.
  2. گام دوم قسمت‌های کلیدی نوشته را هایلایت کنید. قرار است؛ این قسمت ها در متن جدید به خوبی انتقال یابند.
  3. گام سوم، بدون اینکه به نوشته اصلی نگاه کنید شروع به نوشتن کنید.
  4. گام چهارم، متن خود را با متن اصلی مقایسه کنید و اگر قسمت‌هایی از متن خیلی به هم شبیه بودند تغییراتی را در آن ایجاد کنید.
  5. گام پنجم منبع متن را در انتهای نوشته بیاورید.

مثال پارافریز کردن متن

به عنوان یک مثال دیگر، می‌خواهیم متن زیر را بازنویسی کنیم:

The journal primarily considers empirical and theoretical investigations that enhance understanding of cognitive, motivational, affective, and behavioral psychological phenomena in work and organizational settings, broadly defined.

Those psychological phenomena can be at one or multiple levels – individuals, groups, organizations, or cultures; in work settings such as business, education, training, health, service, government, or military institutions; and in the public or private sector, for-profit or nonprofit organization.

متن بازنویسی شده:

The Journal of Applied Psychology accepts studies that increase understanding of a broad range of psychological phenomena and that apply to a variety of settings. The studies can be set or observed from a number of levels, from the individual to larger subgroups, and are not limited to institution or sector (JAP, 2015).

همان طور که می‌بینید ایده متن اولیه حفظ شده است. علاوه بر آن، مرجع هم در انتها آورده شده است.

در ادامه همین متن به صورت ترکیبی از نقل قول و بازنویسی آمده است:

The Journal of Applied Psychology accepts studies that “enhance understanding of cognitive, motivational, affective, and behavioral psychological phenomena” and that apply to a variety of settings such as “business, education, training, health, service, government, or military institution” (JAP, 015). The studies can be set or observed from a number of levels and are not limited to institution or sector.

در متن فوق اطلاعات اصلی متن به صورت نقل قول آمده است. در نقل قول حتما از کوتیشن استفاده کنید. از آنجایی که در بازنویسی، متن با یک زبان نوشتاری جدید نوشته می‌شود، بنابراین در پارافریز یا بازنویسی نیازی به استفاده از کوتیشن نیست

ارسال دیدگاه