پایان نامه پزشکی و علوم پایه پزشکی

پایان نامه- محققین پزشکی سینوهه

فهرست مطالب

امروزه گسترش چشمگیر آموزش عالی در کشورمان ایران، بار عظیم پروژه های تحصیلات تکمیلی را بوجود آورده است. این بین دانشگاه های علوم پزشکی و دانشجویان علوم پایه پزشکی سهم بزرگی از نشر پیشرفت های پزشکی ایران را تشکیل می دهند. دانشجویان علوم پزشکی بدلیل حرفه و استرس شغلی، بیش از دیگر دانشجویان تحصیلات تکمیلی تحت الشعاع مشکلات پژوهشی قرار می گیرند که احتمال افزایش ایرادات و خطا در روند اجرا و گزارش پایان نامه را افزایش می دهد.  در این بخش قصد داریم یک مقدمه بر شیوه نگارش مقاله ارائه دهیم.

زمان انتخاب استاد راهنما یا شروع پایان نامه 

زمان انتخاب استاد راهنما یا شروع پایان نامه برای یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی یا دستیاری یا حتی دکترای حرفه ای چه زمانی است؟

معمولا برای دانشجوی دستیاری و تحصیلات تکمیلی از همان ترم های اول و دوم روند شناخت استاد جهت انتخاب عنوان پایان نامه توصیه می شود. طبیعتا تاریخ دقیق آن به تبع قوانین هر دانشگاه متفاوت است. برای دانشجویان دکترای حرفه ای پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی این زمان می تواند از ترم بالاتر و نزدیک آزمون علوم پایه و بعد از آن (ترم ۵-۶) می توانند استاد راهنما را انتخاب نمایند.

نحوه انتخاب عنوان مناسب برای پایان نامه پزشکی

عنوان مناسب پایان نامه یک دانشجوی پزشکی یا دستیاری یا علوم پایه پزشکی را چگونه انتخاب کنیم؟

این مساله بصورت کاملا ابداعی و نوین در دوره پژوهشگر شو آموزش داده شده است و شما می توانید با ترفندهای طلایی موضوع های جذاب حلق کنید.

معمولا برای دانشجوی دستیاری و تحصیلات تکمیلی، هر استادی یک فیلد و حوزه کاری مشخص دارد. بنابراین دانشجو باید یک موضوع در آن حوزه انتخاب نمایند. برای دانشجویان دکترای حرفه ای این امر کمرنگ تر است. اما داشتن یک پایه زبان قوی جهت انتخاب موضوع حائز اهمیت است. بهترین راه انتخاب موضوع جستجو در سایت های معتبر علمی و پایان نامه های دانشجوئی جهت یافتن یک گپ یا خلا علمی  است. بطور مثال تخصص استاد بیوشیمی شما فارماکوگنوزی است.

و ایشان در حیطه دیابت و بیماری های خود ایمن فعالیت می کنند. شما باید در سایت های علمی معتبر)پابمد، ISI، اسکوپوس و … ) آخرین دستاوردهای علمی که اثر ترکیبات گیاهی و شیمیایی بر دیابت را گزارش نموده اند پیدا کنید، بطور مثال ترکیب بربرین در گیاه زرشک، یک پیشنهاد ساده اینست که شما از استاد بخواهید یک ترکیب دیگر از این گیاه را یا خانواده این گیاه را استخراج و اثر آن را بر دیابت بررسی فرمائید. موضوع شما به هیچ وجه نباید تکراری باشد (البته برخی موضوعات از جمله بررسی های بهداشتی و اپیدمیولوژیکی باید بصورت مرحله ای در مناطق مختلف انجام شوند.

در زمینه انتخاب موضوع مشاوران ما بصورت رایگان ایده های تخصصی را به دانشجویان و اساتید عزیز ارائه می دهند. رشته هایی که زیر نظر مشاورین ما هستند عبارتند از: پزشکی عمومی و دستیار زنان، دستیار ارتوپد، دستیار اطفال، دستیارENT، دستیار قلب، دستیار داخلی، دستیار پوست، چشم پزشکی، اورولوژی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، تغذیه، هماتولوژی، ایمنی شانسی، فیزیوتراپی و …

نگارش پایان نامه پزشکی

 

چگونه پایان نامه پزشکی را بنویسیم؟

بدلیل مشغله و استرس شغلی شاید سخت ترین و حساس ترین بخش دانشجویان پزشکی و علوم پایه پزشکی مرحله نگارش پایان نامه می باشد. متاسفانه این بین دیده شده است برخی افراد سودجو دانشجویان را ترغیب به کارهای غیراخلاقی می نمایند.

گروه محققین پزشکی به صورت کاملا تخصصی و اخلاقی، خدمات مشاوره ای جهت استانداردسازی، ویرایش و پیکره بندی پایان نامه پزشکی ارائه می دهد.

مراحل انجام پایان نامه پزشکی

تا زمانی که با مراحل انجام پایان نامه پزشکی آشنایی نداشته باشید، اطلاع از نحوه نوشتن پایان نامه پزشکی هم امکان‌پذیر نخواهد بود. مراحل انجام پایان نامه در رشته پزشکی هم مانند دیگر رشته‌ها و با ساختاری کمی متفاوت است. در مورد رشته پزشکی هم نخستین مرحله جهت انجام کار انتخاب موضوع و آخرین مرحله ارائه پایان نامه و دفاع از آن است، بنابراین تا اینجا همه چیز نسبتا ساده است اما جزئیات هر مرحله در رشته پزشکی، موضوعی است که نگارش پایان نامه‌های این رشته را سخت می‌کند. مراحل انجام پایان نامه و جزئیات آن عبارتند از:

انتخاب موضوع

در رشته پزشکی هم مانند تمام رشته‌ها، اولین مرحله برای انجام پایان نامه انتخاب موضوع پایان نامه است. موضوعات مختلفی برای نگارش پایان نامه‌های پزشکی قابل انتخاب هستند که با در نظر شدن معیارهایی مانند علاقه، هزینه انجام موضوع انتخابی، سابقه انجام موضوع یا موضوعات مشابه و… می‌توان بهترین آن را انتخاب کرد.

تحقیق و بررسی برای نگارش مقاله

بعد از انتخاب موضوع در رشته پزشکی هم باید تحقیقات خود را برای نگارش مقاله آغاز کرد. بسته به موضوع انتخابی، روش نوشتن مقاله پایان نامه پزشکی و تحقیقات در زمینه آن 3 حالت دارد که عبارتند از:

  • برخی از موضوعات نیاز به تحقیقات میدانی، پرس و جو از دیگران، استفاده از پرسشنامه و… دارند.
  • بعضی از موضوعات در رشته پزشکی صرفا تحقیقاتی هستند و با مطالعه منابع مختلف و کتب رشته پزشکی می‌توان به نتیجه آن‌ها رسید.
  • در نهایت بعضی موضوعات آزمایشگاهی هستند و برای رسیدن به نتیجه قطعی در مورد موضوع و انجام مقاله در زمینه آن باید به آزمایش‌های عملی پرداخت.
زمان‌بندی برای انجام پایان نامه

در مرحله بعدی باید یک زمان‌بندی دقیق را برای نوشتن، ویرایش و تدوین نهایی پایان نامه پزشکی مشخص کرد. داشتن زمان‌بندی به نظم بیشتر کار کمک می‌کند و در کیفیت نهایی کار شما هم بی‌تاثیر نیست. به علاوه زمانی که طبق یک برنامه مشخص کار می‌کنید، امکان قرار دادن فرصتی برای استراحت را نیز خواهید داشت.

تدوین نهایی

پس از تحقیق و بررسی و نگارش اولیه مقاله پایان نامه، نوبت به تدوین نهایی آن و آماده کردن مقاله در قالب پایان نامه پزشکی می‌رسد. در تدوین نهایی باید ایرادات نگارشی، املایی و ساختاری پایان نامه را برطرف کرد. در این مرحله بهتر است یکبار پایان نامه را از دید خواننده آن بررسی کنید تا هیچ قسمتی گنگ و نامفهوم باقی نماند.

ارائه پایان نامه و دریافت نمره

آخرین مرحله در انجام پایان نامه رشته پزشکی نیز ارائه پایان نامه است. پس از ارائه پایان نامه و دفاع از آن نمره شما مشخص می‌شود. با توجه به اینکه نمره دریافتی، نشان‌دهنده میزان توانایی شما در طول تحصیل پزشکی است، تلاش کنید که بهترین پایان نامه از نظر موضوع و ساختار را ارائه کنید و به بهترین شکل از آن دفاع کنید.

نوشتن مقاله پایان نامه پزشکی

پایان نامه شامل چه بخش هایی است؟

در دانشگاه های علوم پزشکی فرمت های مختلفی جهت نگارش پایان نامه وجود دارد. در برخی دانشگاهها پایان نامه بصورت ۴ فصل نگارش می شود اما در برخی دیگر ۵ فصل.

بطور کلی پایان نامه شامل فصل مقدمه، پیشینه، روش کار، نتایج، بحث و نتیجه گیری می باشد.

مقدمه

مقدمه اولین بخش از پایان نامه پزشکی است. در این بخش اطلاعاتی کلی از موضوع پایان نامه، اهمیت آن و علت انتخاب موضوع و انجام آن بیان می‌شود. مقدمه باید جذاب‌ترین بخش پایان نامه باشد تا خواننده را به مطالعه بقیه مقاله ترغیب کند. در مقدمه می‌توان به موضوعاتی مانند مقالات مشابه، افرادی که قبلا در مورد ایده مقاله کار کرده‌اند و… نیز پرداخت. در انتهای مقدمه باید هدف از انجام تحقیق را به طور دقیق مشخص کرد.

در فصل مقدمه، بیان مساله و ضرورت انجام تحقیق را بیان می کنید. پس از آن اهداف و فرضیات پروپزال تکرار می شوند. این فصل شباهت زیادی به پروپزال دارد اما هیچ اشاره ای به مرور متون نخواهید کرد.

پیشینه

در فصل پیشینه باید تک تک واژه های اصلی کارتان را با جزئیات و بصورت کاملا علمی و مفصل ارائه نمایید. یکی از زمانبر ترین فصل ها این فصل است. در انتهای این فصل دانشجو به مرور متون می پردازد.

در متن مقاله باید مطالعات و پژوهش‌هایی که به موضوع پایان نامه ارتباط دارند را بررسی کرد. این بخش صرفا حاوی بررسی پژوهش‌ها به طور خلاصه است و نباید به مطالبی مانند چگونگی انجام پژوهش یا نتیجه گیری در مورد پژوهش انجام شده پرداخت. در این بخش می‌توان از نقل قول‌ها استفاده کرد و خلاصه‌ای از مطالب منابع مطالعاتی که به جمع‌آوری مقاله کمک کرده‌اند را مشخص کرد.

روش کار

در فصل روش کار به وضوح تمام مراحل اجرای پژوهش را مرحله به مرحله خواهید شمرد. در این فصل باید موارد اخلاقی با حساسیت ذکر گردد.

 در این بخش باید تمام اقدامات انجام شده برای رسیدن به نتیجه در مورد موضوع مقاله را مشخص کرد و در پایان نامه توضیح داد. این بخش باید با جداول، تصاویر و نمودارها همراه باشد و هر چقدر اطلاعات ارائه شده در آن، دقیق‌تر باشند، اعتبار پایان نامه بیشتر خواهد شد. البته در این بخش هم صرفا باید روش کار را توضیح داد و از بیان نتایج روش‌های انجام شده، خودداری کرد.

نتایج

در فصل نتایج، تولیدات حاصل آنالیز داده ها در نرم افزار SPSS یا STATA ارائه می گردد. در واقع بصورت تئوری، جدول و نمودارها هر کدام شرح داده می شود. در این فصل داده های بصورت درصد، میانگین و انحراف معیار بیان می شوند و سطح معنی داری نیز ذکر می گردد اما هیچ تفسیری روی داده ها انجام نمی شود.

 در این بخش هم می‌توان از جداول، تصاویر و نمودارها در کنار متن استفاده کرد. نتیجه تحقیق در مورد موضوع انتخابی مثبت یا منفی باید در این بخش مشخص شود اما آن را تفسیر نکنید و صرفا اطلاعات و آمارهایی که به این نتیجه منتهی شده‌اند را ارائه کنید.

نتیجه گیری

در فصل بحث و نتیجه گیری تک تک اهداف و متغیرها بر اساس نتایج مشاهده شده بیان می شود و نتایج با دیگر مطالعات مقایسه می شود. در این بخش تفسیر و توجیه منطقی برای تشابه ها یا حتی تفاوت ها باید اورده شود و در پایان یک نتیجه گیری که حاصل فرضیه و استنباط ما است، ارائه می گردد.

گروه محققین پزشکی می تواند پایان نامه پزشکی را پیکر بندی یا ویرایش نماید؟

گروه محققین پزشکی متشکل از پژوهشگران برجسته کشور است که خود سابقه نگارش و چاپ مقالات متعدد در معتبرترین مجلات دنیا را دارند. همچنین این گروه سابقه پیکره بندی و رفع نواقص فنی و نگارشی پایان نامه های متعدد را دارد. کارشناسان ما هرگونه دستکاری یا تغییر داده های واقعی را تشخیص و آن را جهت جلوگیری از موارد اخلاقی اصلاح می نمایند. تنها هدف ما یاری دانشجویان عزیز در ارائه سالم و صحیح پایان نامه پزشکی است.

 

ارسال دیدگاه