پروفریدینگ Proofreading چیست ؟

پروفریدینگ

پروفریدینگ Proofreading چیست ؟

پروفریدینگ Proofreading در منابع علمی چیست و چرا نیاز فزاینده ای به پروف ریدینگ متون مختلف به خصوص در تدوین مقالات علمی و حتی در کسب و کارهای تجاری وجود دارد؟ در حال حاضر پروف ریدینگ به عنوان یک مرحله ضروری برای نامه نگاری و تنظیم قراردادها در بسیاری از بیزینس های تجاری و در دانشگاه ها و مراکز علمی تبدیل شده است.

هدف از این کار اصلاح ساختار جملات، رفع ایرادات نگارشی و سایر موارد مرتبط با متون نوشته شده در هر یک از موارد ذکر شده می باشد. گروه محققین پزشکی MRG یکی از موسسات عرضه کننده این خدمات است که آماده است تمام متون شما و به خصوص مقالات شما را مورد بازبینی قرار دهد تا در صورت وجود هر گونه اشکال آن را اصلاح نماید و برای چاپ در ژورنال های علمی به طور کامل آماده کند.

مقررات پروفریدینگ در دنیا

یکی از مواردی که کمتر در داخل کشور به آن توجه می شود ضوابط و مقرراتی است که در ارتباط با بازبینی متون علمی و یا پروفریدینگ در اختیار دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ها قرار می گیرد.

شاید برای شما جالب باشد که در تعدادی از کشورهای دنیا مقررات و ضوابطی در مورد میزان مشارکت پروف ریدرها در فرایند ذکر شده تدوین شده است. به عنوان مثال میزان تغییرات ساختاری یا محتوایی که یک بازخوان و یا پروف ریدر امکان اعمال آن در یک متن را دارد در چهارچوب ضوابطی مشخص تعیین شده است.

هدف از تنظیم ضوابط پروفریدینگ

هدف از تنظیم ضوابطی که در بخش قبل ذکر شد استفاده از خدمات پروف ریدینگ توسط دانشجویان به گونه ای است که متن مورد نظر ان ها به طور کامل اصلاح شود و در عین حال محدودیت های تغییرات ساختاری یا تغییرات محتوایی توسط بازخوان های مقاله (و یا موسسات علمی که خدمات مورد نظر را ارائه می دهند) در نظر گرفته شود.

این ضوابط در واقع به ما کمک می کنند تا مقاله یا متن بهتری را بدون تغییر در محتوای اصلی آن داشته باشیم. ما در مورد مفهوم و تعریف رسمی ارائه شده در ادامه توضیحات بیشتری خواهیم در مورد چاپ مقاله و پروفریدینگ داد.

 

بیشتر بخوانید : سیویلیکا چیست؟

 

معنی اکادمیک پروفریدینگ چیست؟

قبل از این که در مورد پروف ریدینگ توضیحات بیشتری بدهیم به معنی اکادمیک آن که در دانشگاه های معتبر خارجی مورد قبول واقع شده است اشاره می کنیم. بر اساس این تعریف، پروفریدینگ مجموعه ای از راهنمایی ها و ضوابط مشخص است که برای اصلاح خطاهای نگارشی و تایپی، رفع ایرادات گرامری، اصلاح رفرنس دهی و تصحیح استفاده از عبارات کنایه آمیز در متن مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، پروفریدینگ به سایر اقداماتی که با ادیت متن، منجر به افزایش شفافیت آن خواهد شد، یا به افزایش کیفیت متن از نظر استفاده از عبارت های استاندارد می شود نیز گفته خواهد شد.

آیا دانشجویان امکان استفاده از خدمات Proofreading در دنیا را دارند؟

بر اساس قوانین تدوین شده ای که تعدادی از دانشگاه های معتبر خارجی در دنیا وجود دارند، دانشجویان امکان استفاده از خدمات پروفریدینگ را با در نظر گرفتن سایر ضوابط تدوین شده که شامل عدم تغییر محتوایی در متن مقاله و یا پایان نامه می باشد را خواهند داشت.

به همین دلیل است که در این دانشگاه ها شاهد هستیم تعداد زیادی از دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و یا دکترا اقدام به استفاده از خدمات ذکر شده می نمایند.

خدمات Proofreading در ایران

در ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا موسسات علمی معتبری در داخل کشور وجود دارند که خدمات پروفریدینگ را در اختیار دانشجویان در کلیه مقاطع تحصیلی قرار می دهند. اگر چه شما امکان دریافت این خدمات برای مقالات علمی خود را دارید، اما در مورد دانشجویانی که قصد ارائه پایان نامه خود را دارند این حساسیت ها بیشتر است.

چه کسی را برای پروفریدینگ انتخاب کنیم؟

در بسیاری از کشورهای دنیا دانشجویان این امکان را دارند که با انتخاب خود یک فرد یا موسسه را برای پروفریدینگ مقالات و یا متون علمی خود مانند مقاله های علمی پژوهشی و یا پایان نامه در نظر گرفته و در قبال دریافت خدمات مربوطه هزینه آن را پرداخت کنند. معمولا دانشجویانی که به تحصیل پزشکی در بهترین کشور های جهان مشغول اند از این خدمات استفاده می‌کنند.

در داخل کشور نیز شما می توانید با در نظر گرفتن اولویت های خود یک موسسه علمی را برای پروفریدینگ مقاله خود انتخاب کنید.

هزینه پروفریدینگ

در داخل کشور به طور معمول دانشجویان روی دو عامل هزینه پروف ریدینگ و کیفیت آن بیشتر حساس هستند و در انتخاب یک فرد یا موسسه برای اصلاح مقاله خود به این دو عامل توجه بیشتری دارند.

لازم به ذکر است که به طور معمول طرف سوم که امکان ارائه خدمات بازخوانی مقاله را دارد موسسات علمی معتبری هستند که با بهره بردن از تیم تخصصی بازخوانی متون علمی اقدام به اصلاح ایرادات آن می نمایند. در بخش بعد اشاره خواهد شد که زبان نگارش مقاله بر روی زمان و هزینه چاپ مقاله تاثیر دارد.

زبان نگارش مقاله و هزینه پروفریدینگ

هزینه پروفریدینگ با توجه به حجم متن علمی شما مشخص خواهد شد. اما یک عامل مهم دیگر که می تواند روی هزینه های مورد نیاز برای اصلاح متن تاثیر داشته باشد زبانی است که مقاله و یا متن شما در آن زبان به نگارش در امده و یا ترجمه شده است.

به طور معمول زبان های خارجی هزینه بالاتری برای پروفریدینگ نیاز خواهند داشت. می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد این هزینه ها با موسسات علمی ارائه دهنده این خدمات مشورت کنید.

کلام اخر

پروفریدینگ یکی از مهم ترین مراحل پایانی آماده سازی مقالات علمی به منظور چاپ آن ها می باشد. به دلیل ضرورت اصلاح متن های علمی (و حتی نامه ها و مقالات غیر علمی) نه تنها در ایران که در بسیاری از کشورهای دنیا  اقشار مختلفی مانند دانشجویان نیازمند استفاده از این خدمات هستند.

ارسال دیدگاه