مقاله کنفرانسی را چجوری بنویسم ؟

مقاله کنفرانسی

مقاله کنفرانسی را چجوری بنویسم ؟

آیا قصد دارید یک مقاله کنفرانسی بنویسید؟ یا اینکه در حال نوشتن یک مقاله برای کنفرانس هستید و می‌خواهید روش نوشتن مقاله کنفرانسی را بدانید.

نکته این است؛ چگونه یک مقاله کنفرانسی بنویسیم که جذاب و تأثیرگذار باشد؟

از آنجایی که نوشتن یک مقالۀ تحقیقی کار دشواری است، بیشتر محققان و پژوهشگرانی که در طول تحقیقات خود کارهای بزرگی انجام می‌دهند، اما وقتی صحبت از نوشتن یک مقاله تحقیقی به میان می‌آید تا در کنفرانسی ارائه شود، در این کار موفق نمی‌شوند. این اتفاق به این دلیل می‌افتد که اطلاعات کافی از روش و روند انجام این کار ندارند و از راهنمایی مناسب بهره نمی‌برند.

چگونگی نوشتن یک مقاله کنفرانس و دانستن نحوۀ نوشتن آن مقاله، نیاز به دریافت و فهم هدف و قالب مقاله دارد. اکثر کنفرانس‌های دانشگاهی، یا خلاصۀ مقالات ارائه شده یا نسخۀ کامل آن‌ها را منتشر و گاهاً چاپ می‌کنند. اگر بدانیم که چگونه مقاله را نوشته و به رشته تحریر درآوریم، این امکان را خواهیم یافت تا با ارائه مقاله با دیگر افراد و گروه‌های مرتبط با رشته و تخصص خود ارتباط برقرار کرده، ایده‌های جدید و کارهای دانشگاهی خود را مستند و معرفی بسازیم و در نهایت مخاطبان گسترده‌تری بیابیم.

بنابراین دراین مقاله سعی بر این است تا نکات مهم و کلیدی مربوط به نحوۀ نوشتن یک مقاله کنفرانسی را با یکدیگر بررسی کنیم تا بدانیم چگونه برای یک کنفرانس، مقاله بنویسیم.

مقاله کنفرانسی چیست و چه ویژگی خاصی دارد؟

کنفرانس

مقاله کنفرانس اغلب هم یک سند مکتوب است و هم یک سخنرانی شفاهی. ممکن است قبل از حضور در کنفرانس، از شما خواسته شود که یک نسخه از مقالۀ خود را به یک فرد متخصص و مفسر ارائه دهید. بنابراین، مقاله شما باید از کنوانسیون مقالات دانشگاهی و ارائه شفاهی پیروی کند.

به طور خلاصه مقالۀ کنفرانس سندی مکتوب است که ارائه شفاهی شما در یک کنفرانس را بیان می‌کند. این مقالات شامل جزئیات سخنرانی‌های شرکت‌کنندگان برای مرور در شرایطی است که شرکت کننده قادر به شنیدن سخنرانی شفاهی نبوده باشد. اما در مواردی که مقالات پس از کنفرانس تولید می‌شوند، سؤالات ایجاد شده در حین ارائه در مورد نکاتی که در کنفرانس مورد توجه بوده‌اند و احتمالاً بیشتر مورد توجه خوانندگان قرار می‌گیرند، می‌توانند جهت مشخصی به مقاله بدهند.

مقالات کنفرانس می‌توانند روشی مؤثر برای بیان و امتحان ایده‌های جدید، معرفی کار شما به همکاران و اصلاح سؤالات تحقیق باشند. ارائه در یک کنفرانس یک فرصت عالی برای به دست آوردن بازخورد ارزشمند از یک جامعه دانش‌پژوه و افزایش رشد حرفه‌ای در زمینه تخصص شماست.

قبل از نوشتن مقاله کنفرانس چه کنیم؟

اگر قصد نوشتن مقاله دارید و می‌خواهید بدانید چگونه مقاله کنفرانسی بنویسیم، باید آمادگی این کار را پیدا کرده و در این زمینه به قدر کافی اطلاعات کسب کنید.

 1. مطالعه هر چه بیشتر در مورد مقالات مشابه و روش نوشتاری به کار رفته در آن‌ها. با این کار می‌توانید از نحوه ارائه حقایق و یافته‌ها در مقالات مشابه، ایده واضح و روشنی کسب کنید.
 2. از طریق اینترنت، مقالات مربوط به موضوع مورد نظر خود را جمع‌آوری کرده و از آن‌ها برای ذکر نقل قول و منابع استفاده نمایید.
 3. تمامی آمار و ارقام، تصاویر، آزمایشات و تحلیل‌ها و داده‌های حاصل از آن‌ها را به همراه منابع در جایی مشخص ثبت و ضبط کنید.
 4. قالب مشخص مقاله و فرمت آن را طبق آنچه خواسته شده و باید باشد از اینترنت یا از وب‌سایت یا بروشور کنفرانس دانلود کرده و طبق آن، مقاله را بنویسید. عموماً کنفرانس‌ها قالب مشخص دارند و فرمت مقاله مورد نظر خود یا نمونۀ مقالۀ مد نظر خود را اعلام می‌کنند.
 5. قوانین و مقررات مربوط به پذیرش و انتشار مقاله و همچنین نحوه نگارش آن را با دقت بررسی نمایید.

چگونه برای نوشتن آماده شویم؟

حالا می‌خواهیم بدانیم چگونه برای کنفرانس مقاله بنویسیم. در هنگام شروع به نوشتن مقاله کنفرانس باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت.

 • تعیین ساختار و سبک

چگونه ارائه خود را شکل می‌دهید و نحوۀ ارائه شما چگونه است؟ این یک سؤال بسیار مهم است، زیرا نحوۀ ارائه شما، قالب نوشتاری شما را شکل می‌دهد. امکاناتی که می‌توانید به کار بگیرید این موارد هستند:

 • استفاده از ارائه بصری و استفاده از پاورپوینت (PowerPoint) یا نرم‌افزار پرزی (Prezi)
 • استفاده از متنی که برای مراجعه و یادآوری مطلب استفاده کرده و با صدای بلند می‌خوانید.
 • جلسه میزگرد که در آن بحث می‌کنید.

ارائه شما می‌تواند ترکیبی از موارد بالا باشد و در بخشی با استفاده از نرم‌افزار ارائه دهید، در بخشی با صدای بلند بخوانید و یا در بخشی در یک جلسه بحث و گفتگو با مخاطبان و یا حضار شرکت کنید.

 • قوانین و مقررات هر کنفرانس

آیا تا به حال در کنفرانسی شرکت داشته‌اید؟ آیا مقاله‌ای برای شرکت در کنفرانس داشته‌اید؟ باید قوانین و مقررات ارائه مقاله در کنفرانس را بدانید و آن‌ها را در زمان نوشتن و ارائه رعایت کنید. اگر در پنل شرکت کرده و با دیگر پژوهشگران حضور پیدا می‌کنید، می‌بایست از برنامه و انتظارات پنل آگاهی داشته و آمادگی شرکت در کنار دیگر محققان و ارائه به موقع را داشته باشید؛ به عنوان مثال زمانی که نوبت به شما می‌رسد و باید در جای مناسب بحث را به دست بگیرید.

 • شناخت از مخاطبان و حضار و دغدغه‌های کنفرانس

اگر ارائه شما حضوری است و با مخاطبان در ارتباط هستید، باید از نیازهای آن‌ها مطلع بوده و سؤالات یا نیازهایشان را به تحقیق و مقاله خود پیوند دهید. اما در بحث غیر حضوری این کار را باید در هنگام نوشتن انجام دهید. توجه به نیاز مخاطب و قدم گذاشتن در حیطۀ بسط و گسترش درست مطالب خود، به شما در کسب موفقیت کمک می‌کند. همچنین با رجوع به فراخوان و تقاضای ارسال چکیده یا اصل مقاله، این امکان را خواهید یافت که از فضای کنفرانس و موضوعات کلیدی و اهداف آن به‌درستی آگاه شوید. چه موضوعات و ترکیبات کلیدی تکرار می‌شوند؟ مقاله شما چه ارتباطی با موضوع بزرگتر و سرفصل کنفرانس خواهد داشت؟

ارسال دیدگاه