ده مزیت چاپ مقاله ISI در پزشکی

مزایای چاپ ISI پزشکی-محققین پزشکی سینوهه

10 مزیت چاپ مقاله ISI

سوالی که خیلی از محققین و دانشجویان پزشکی می پرسند اینست که چاپ مقاله ISI و بطور کلی پژوهش چه مزایایی دارد؟ آیا یک پژوهش سخت و زمانبر، فرد محقق را نسبت به همکلاسی وی برتر می سازد ؟

پاسخ، یک بله قطعی است.

صد درصد بین یک دانشجوی پزشکی محقق، با دانشجوی پزشکی معمولی تفاوت وجود دارد. در اینجا قصد داریم مهمترین مزایای پژوهش و چاپ مقاله ISI را نام ببریم، و مطمئن باشید این جزء کوچکی از مزایای پژوهش است.

برای روشن شدن مساله، داستان پژوهشی و واقعی یکی از اعضای MRG را می نویسیم.

دانشجوی پزشکی که با عشق و علاقه وارد دانشگاه می شود اما پس از پاس کردن ترم 1 و 2، متوجه خلا اساسی در برنامه آموزشی خود می شود. وی از سکون و تک بعدی بودن، بیزار است، ترم 3 با یکی از اساتید هماتولوژی، بیوشیمی و حتی ایمنولوژی ارتباط برقرار می کند اما هر کدام از اساتید به دلایلی از همکاری با یک دانشجوی ترم 3 امتناع می ورزند، یا آنقدر تکالیف سخت به وی می سپارند که دانشجو از درخواستش منصرف می شود.

 

بیشتر بخوانید : نگارش مقاله ISI سخته یا آسون؟

 

اما دانشجوی داستان ما براحتی کم نمی آورد و مسیر سخت و مبهم پژوهش را برای خود در رویاها متصور می سازد. در یک روز عادی در دانشگاه متوجه همکلاسیهای خود می شود که در حال جابجایی قفس موش ها هستند، پیش خود می گوید “منکه اینهمه تلاش کردم تا با یک استاد کار تحقیقاتی شروع کنم، این بچه ها با چه کسی کار مشترک گرفتند که به اینسرعت وارد فاز عملی و آزمایشگاهی شدند؟”

اینجاست که بی قصد و غرض به کمک آن ها می شتابد و در جابجایی قفس ها کمک می کند. و متوجه می شود همکلاسی های وی با یکی از کم ادعاترین اما مهربانترین اساتید کار تحقیقاتی را شروع کرده اند. همانجا بصورت کاملا اتفاقی به دانشجوی قصه ما پیشنهاد کار تحقیقاتی می شود که متاسفانه در اولین و دومین روز، بدلیل کم تجربگی خسارت سنگینی به این گروه تحقیقاتی وارد می کند و تصمیم می گیرد از کار انصراف دهد. اما استاد از وی درخواست می کند در نقش دیگری همکاری نماید.

این داستان بسیار طولانی و مملو از پیج و خمهای عجیب است. خاطرات خوب و بد پژوهش طی 10 سال، قابل بازگو کردن در یک صفحه نیست. اما انتهای داستان را خدمتتون عرض می کنم، چونکه انتهای داستان پاسخ سوال شماست.

دانشجوی داستان ما رشد می کند و رشد می کند و تبدیل به یک فرد صاحب سبک می شود. طوریکه در انتهای دوره پزشکی، بیش از 50 دانشجو از سراسر کشور زیرنظر وی پروژه تحقیقاتی برداشتند. درآمدها و گرنت های عالی از پژوهش کسب می کند. با اساتید داخل و خارج کشور ارتباط برقرار می کند، براحتی با هر استادی پروژه بر می دارد، با هر مجله ای لینک می شود و در سطح جهانی مطرح می شود، اکنون دیگر هیچ چیز مانع راه و هدف وی نیست، او روز به روز به دنبال فتح قله های بیشتر است.

 

اما در عمل پژوهش و چاپ ISI چه کمکی به ما می کند؟

همه می دانیم خیلی از اکتشافات تاریخ طب در طول زمان، در قالب یک مقاله ارائه می شدند و پس از آن در اختیار عموم قرار می گرفت.

در حال حاضر بیش از گذشته نتایج علمی و دستاوردهای علم پزشکی در معرض دید مردم و جامعه ی علمی قرار گرفته است و مهم ترین راه شناخته شدن دانشمندان پزشکی در حال حاضر ارائه دستاوردها  یا چاپ نتایج در قالب مقاله پزشکی می باشد.

بیشتر بخوانید : نکات چاپ مقاله ISI پزشکی

 

این نکته را بخاطر بسپارید که مجلات مختلف در نمایه های مختلف ایندکس می شوند، و این نمایه ها هر کدام ارزش علمی متفاوتی دارتد. از معتبرترین نمایه های علمی در دنیا و ایران می توان به ترتیب  ISI، پابمد (Pubmed) و اسکوپوس (Scopus) را نام برد. چاپ در این پایگاه های علمی مزایای فراوانی در سطح کشور و بین المللی برای محققین پزشکی دارد از جمله:

-استخدام و جذب سریع در ارگان ها، سازمان ها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

-پذیرش راحت تر در مقطع بالاتر (ارشد، دکترا، یا پسا دکترا) آموزشی و پژوهشی

– پذیرفته شدن بسیار راحت تر به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در دانشگاه های علوم پزشکی

-امکان عضویت در بنیاد ملی نخبگان

-امکان گذراندن سربازی بدون پادگان و با پروژه تخقیقاتی

-شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر در موضوع

-امکان گرفتن پروژه های تحقیقاتی با درآمدهای بالا در زمینه درمان و علوم پزشکی

-گرفتن بورس تحصیلی و ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر بین المللی در سراسر جهان

– نظریه پردازی و بیان دیدگاه های نویسندگان در زمینه های تخصصی درمان و علوم پزشکی

-ثبت کردن تحقیقات و مطالعات انجام شده به نام نویسندگان و حفظ دائمی آنها

 

 

نظرات

 1. علی مطلوبی

  عالی بود… امیدوارم تجربیات بیشتری را به اشتراک بگذارید

  پاسخ
  • گروه محققین پزشکی (MRG)

   ممنونم از حسن توجه شما تمام تلاشمون رو میکنیم تا بهترین اطلاعات و تجربیات رو به اشتراک بزاریم

   پاسخ

ارسال دیدگاه