رزومه برای آزمون دکترای وزارت بهداشت

رزومه-برای-آزمون-دکترای-وزارت-بهداشت

رزومه برای آزمون دکترای وزارت بهداشت و راههای تقویت ان

رزومه برای آزمون دکترای وزارت بهداشت و راههای تقویت ان در این مقاله به صورت کامل توضیح داده شده با  MRG همراه باشید . ادامه تحصیل در مقطع دکترا پس از موفقیت در دو مرحله مهم آزمون کتبی و مصاحبه میسر می‌­شود . یکی از شروط اصلی قبولی در مصاحبه، داشتن رزومه‌­ای قوی و باکیفیت است به همین دلیل لازم است نکاتی را که در تقویت رزومه برای شرکت در آزمون مصاحبه دکتری موثر و مفید است، بدانیم و به کار ببندیم.

رزومه برای آزمون دکترای وزارت بهداشت

رزومه تحصیلی چیست؟

سندی مکتوب از سوابق تحصیلی و پژوهشی دانشجوست که به طور خلاصه توانمندی‌­ها و مهارت‌­های او معرفی می­کند. رزومه تحصیلی شامل اطلاعات زیر است:

 • مشخصات عمومی و فردی مانند اطلاعات هویتی شخص و راه­‌های ارتباطی با او و…
 • سوابق تحصیلی مانند دوره‌­های آموزشی گذرانده و مدارک و افتخارات کسب­شده و…
 • سوابق پژوهشی مانند قابلیت‌­های علمی و دانشگاهی و پیشینه تحقیقاتی و پروژه‌­های انجام‌­داده و…
 • سوابق حرفه­‌ای و شغلی مرتبط با رشته تحصیلی با ذکر تاریخ آغاز و پایان فعالیت در آن سمت و…
 • دوره­‌ه‌ای خاص و کارگاهی گذرانده­‌شده
 • معرف‌­ها با مشخصات کامل

توضیح همه اطلاعات فوق در آزمون مصاحبه دکتری بسیار زمان‌بر است، از این­رو باید پیش از روز مصاحبه رزومه دانشجو برای دانشگاه و هیات داوران ارسال شود. رزومه دانشجو هر چه قوی­تر و پربارتر باشد، در قبولی­‌اش موثرتر است، چراکه 50 درصد پذیرش دانشجو در آزمون مصاحبه دکتری به داشتن رزومه قوی بستگی دارد. بر این اساس باید برای تقویت رزومه برای شرکت در آزمون مصاحبه دکتری تلاش کرد، اما پیش از آن بهتر است با نحوه امتیازدهی به رزومه در آزمون مصاحبه دکتری آشنا شویم.

نحوه امتیازدهی به رزومه تحصیلی در آزمون مصاحبه دکتری

رزومه تحصیلی شامل اطلاعات مختلفی است که به طور کلی به آن­ها اشاره کردیم. جلسه آزمون مصاحبه دکتری 100 امتیاز دارد و داوران امتیازدهی به آزمون را به سه بخش کلی فعالیت­‌های آموزشی، فعالیت‌­های پژوهشی و جلسه آزمون دسته­‌بندی می‌­کنند که مجموع فعالیت­های آموزشی 30 امتیاز، فعالیت­های پژوهشی 40 امتیاز و جلسه آزمون مصاحبه 30 امتیاز دارد.

امتیازدهی در بخش فعالیت­های آموزشی به ترتیب زیر انجام می­شود:

 • داشتن مدرک معتبر زبان بین­المللی: تا 8 امتیاز
 • معدل پایه کارشناسی ارشد: تا 6 امتیاز
 • جزء برگزیدگان المپیادهای علمی بودن: تا 5 امتیاز
 • رتبه دانشگاه محل تحصیل در دوره کارشناسی ارشد: تا 5 امتیاز
 • طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی: تا 3 امتیاز
 • طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد: تا 3 امتیاز

دانشجویان عزیز باید دقت کنند که برای کسب هشت امتیاز از بخش داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی، فقط مدارک TOEFL، TOLIMO، IELTS، MSRT، MHLE، UTEPT مورد قبول است؛ البته دانشگاه آزاد مدرک EPT را نیز می­پذیرد.

همان­طور که گفتیم، مجموع امتیازات بخش سوابق پژوهشی دانشجو در آزمون مصاحبه دکتری 40 امتیاز است که به ترتیب زیر بین فعالیت‌­های مختلف تقسیم می‌­شود:

 • مقالات علمی چاپ­‌شده مرتبط با رشته تحصیلی در مجلات معتبر داخلی یا خارجی: تا 22 امتیاز (هر مقاله 7 امتیاز دارد. همچنین داشتن گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی خارجی تا 7 امتیاز و داخلی تا 5 امتیاز دارد و برگزیدگان جشنواره علمی معتبر خارجی تا 7 امتیاز و داخلی تا 3 امتیاز کسب می­کنند.)
 • مقالات علمی چاپ­ شده مرتبط با رشته تحصیلی در مجلات علمی ترویجی: تا 6 امتیاز (هر مقاله 2 امتیاز)
 • مقالات ارائه­ شده در کنفرانس‌­های داخلی یا خارجی: تا 4 امتیاز (کنفرانس­های داخلی 1 امتیاز و کنفرانس­های خارجی 2 امتیاز)
 • تالیف یا ترجمه کتاب با انتشارات دانشگاهی (نه خصوصی) مرتبط با رشته تحصیلی: 4 امتیاز
 • کیفیت پایان­‌نامه کارشناسی ارشد: تا 4 امتیاز (عالی 4 امتیاز و خیلی خوب 2 امتیاز)

همان­طور که می‌­بینید، هر کدام از سوابق پژوهشی گفته‌­شده در تقویت رزومه برای شرکت در آزمون مصاحبه دکتری موثرند . اما امتیاز چاپ مقالات علمی بیشتر است؛ بنابراین، به این گزینه اهمیت بیشتری بدهید.
لازم به یادآوری است که پذیرش و چاپ مقاله ISI تابع ضوابط و اصول خاصی است و برای انتشار آن نکات مهمی باید رعایت شود

تقویت رزومه برای شرکت در آزمون مصاحبه دکتری

داشتن رزومه قوی 50 درصد شانس قبولی دانشجویان را در آزمون مصاحبه دکتری افزایش می­‌دهد. پس باید همه روش­‌های موثر در تقویت رزومه برای شرکت در آزمون مصاحبه دکتری را بشناسیم .  نکات ضروری و مهمی که با دقت باید رعایت کنیم؛ مهمترین این نکات عبارت­‌اند از:
استخراج مقاله از پایان­‌نامه: برای غنی­‌تر کردن رزومه تحصیلی سعی کنید سه مقاله منتشرشده داشته باشید، البته کیفیت مقالات از تعداد آن­ها مهمتر است، بر این مبنا مقالات علمی قوی و خوب بنویسید. استخراج مقاله از پایان­‌نامه‌­تان روش مناسبی است که به‌­سرعت قابل انجام است و چنانچه بر اصول مقاله­‌نویسی مسلط باشید، زمان زیادی نیاز ندارد.
انتخاب مجلات معتبر: برای پذیرش و چاپ مقاله ISI سراغ مجلاتی بروید که اعتبار بالاتری دارند و در عین حال، داوری و اعلام نتیجه را سریع‌­تر و در مدت کوتاه­‌تر انجام می‌­دهند تا بتوانید پیش از روز مصاحبه نامه پذیرش مقاله‌­تان را دریافت کنید. همچنین بررسی کنید که مجله مد نظرتان مورد تایید وزارتخانه یا سازمان­‌های مربوطه باشد.

خدمات موسسه MRG

با توجه به موارد تاثیرگذار گوناگون و گسترده در تقویت رزومه برای شرکت در آزمون مصاحبه دکتری ممکن است در برخی موارد پرسش­هایی برای دانشجویان مطرح شود یا مشکلاتی به وجود آید، اما اصلا نگران نباشید، زیرا موسسه MRG با تخصص و تجربه بی نظیر، آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمات است.

برای مثال، در استخراج مقاله از پایان­‌نامه‌­تان، انتخاب مجلات معتبر و قوی داخلی و خارجی، معرفی کتاب­های تازه منتشرشده لاتین مرتبط با رشته تحصیلی شما برای ترجمه و رزومه­‌نویسی استاندارد و سایر موارد بهترین و کاربردی­ترین مشاوره را به شما ارائه می­دهد و تا رسیدن به نتیجه مطلوب همراه شما باقی می­ماند. موسسه MRG حتی پس از مرحله پذیرش در آزمون مصاحبه دکتری نیز خدمات جامعی دارد . در مهمترین آن، یعنی مشاوره انتخاب موضوع، مشاوره پیشبرد پایان نامه و در نهایت نگارش و چاپ مقاله حاصل از رساله دکتری، یکی از موسسات قوی با کادری مجرب است. بنابراین، با خیال آسوده از همراهی استادان بنام و خبره موسسه MRG در مسیر تحصیلات تکمیلی خود استفاده کنید و به ما اعتماد داشته باشید.

ارسال دیدگاه