کاور لتر چیست و چه کاربردی دارد؟

cover letter

کاور لتر چیست ؟

کاور لتر (cover letter) یا همان نامه حمایتی که شما به همراه مقاله خود برای یک مجله ارسال می‌کنید، به عنوان شانسی برای سخن گفتن در رابطه با مقاله و افزایش شانس پذیرش نوشته علمی شما به شمار می‌رود.
محققان و دانشجویان پس از نوشتن مقاله یا هر نوشته علمی دیگری آن را برای چاپ در یکی از مجلات معتبر و ترجیحاً با ایمپکت فاکتور بالا ارسال می‌کنند. این نوشته‌ها معمولاً با یک نامه همراه هستند که کاور لتر نام دارد.

cover letter

cover letter

تفاوت رزومه با کاورلتر چیست؟

افرادی که دنبال اشتغال هستند، با این سوال روبرو می‌شوند که تفاوت رزومه با کاورلتر چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که رزومه (Resume) متنی بین یک تا چند صفحه است و به بیان تمامی اطلاعات و توانایی‌های یک فرد می‌پردازد. اما نامه پوششی (Cover Letter) یک صفحه با چند پاراگراف کوتاه است که به توانمندی‌های یک فرد برای یک شغل خاص اشاره دارد.

کاور لتر را قوی شروع کنید

بسیاری از افراد معمولا کاورلتر خود را به این شکل می‌نویسند، من برای شغل ایکس (X) درخواست می‌دهم که در تبلیغات وای (Y) آن را دیده‌ام. لیس می‌گوید چنین متنی وقت تلف کردن است. در عوض، ابتدا توجه کنید  کاور لتر چیست و نحوه نوشتن کاورلتر شغلی چگونه است؛ شما باید کاور لتراتان را با جملات قوی شروع کنید.

کلیکمن  می‌گوید کاور لتر را با سطرهای جذابی که دلیل هیجان داشتن این شغل و مناسب بودن آن را توضیح دهد، آغاز کنید. برای مثال ممکن است شما این طور بنویسید «من به صورت حرفه ای با تجربه ۱۵ ساله در زمینه جمع آوری کمک مالی به محیط زیست فعالیت می‌کنم و بسیار علاقه‌مند هستم تا تخصص و انگیزه خود را با تیم در حال توسعه و رشد شما تسهیم کنم.»

احتمال این وجود دارد که مدیر جذب یا استخدام قطعه‌ای از متن کاور لتر را بخواند، در نتیجه شما می‌توانید توجه او را جلب کنید. اما سعی نکنید که بیش از حد لوس شود. جان لیس می‌گوید، شوخی در متن ممکن است باعث کنار گذاشته شدن شما شده و یا این حس برداشت شود که خودتان را بیش از حد تحویل می‌گیرید. از شعارهای کلیشه‌ای بپرهیزید. مستقیم و به‌صورت پویا به سراغ اصل مطلب بروید، مانند «قبل از این که بیشتر در مورد من بخوانید، اجازه بدهید توجه شما را به دلایلی که ممکن است شما من را برای جذب در نظر بگیرید، اشاره کنم….»

اگر شما ارتباط شخصی با شرکت و یا فردی که در آنجا مشغول به فعالیت است دارید، حین نوشتن کاور لتر در جمله‌های اول و یا دوم به آن اشاره کنید. همچنین همیشه در جمله به شخص مورد نظر به‌طور مستقیم اشاره کنید. کلیکمن می‌گوید، با وجود شبکه‌های اجتماعی دیگر بهانه‌ای برای پیدا کردن نام مدیر نمی‌ماند.

کاور لتر شامل چه مواردی است؟

با اینکه کاور لتر در مقایسه با رزومه‌ها، ساختار منعطف‌تری دارد؛ اما به هرحال باید چند مورد خاص را حتما در کاور لتر خود درج کنید. در ادامه، چند بخش مهم و ضروری را با هم مرور می‌کنیم که باید در کاور لتر وجود داشته باشند:

 • جزئیاتی از اطلاعات شخصی خود هم‌چون نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن؛
 • نام و نام خانوادگی مدیر استخدام در صورت امکان؛
 • نحوه اطلاع یافتن از وجود موقعیت شغلی مد نظر؛
 • دلایل اصلی تناسب شما برای آن موقعیت شغلی؛
 • مزیت حضور شما در آن مجموعه و سازمان؛
 • اختتامیه کاور لتر شامل تشکر و قدردانی از مدیران استخدام.

دلیل اهمیت کاور لتر

اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه مهم‌ترین دلیل اهمیت کاور لتر را بگوییم، باید به این موضوع اشاره کنیم که کاور لتر ساده‌ترین و موثرترین روش برای ایجاد یک تمایز واقعی میان شما و سایر متقاضیان است.

کاور لتر جزئیات بیشتری از شما ارائه می‌دهد و با استفاده از آن، مدیران استخدام به شناخت بهتری از رفتارها و شخصیت شما رسیده و متوجه می‌شوند که هدف اصلی شما از انتخاب این شغل چیست و چرا برای این شغل خاص، تقاضای همکاری ارسال کرده‌اید. نکته مهم دیگر این است که رزومه شما باید مختصر و کوتاه باشد و کاور لتر یک روش ایده‌آل برای شرح سایر دست‌آوردها و موفقیت‌های شما خواهد بود.

cover letter on paper

اندازه کاور لتر چقدر است؟

اندازه کاور لتر ترجیحا نصف یک برگه A4 و در بیشترین حالت یک برگه کامل است. کاور لتر باید جزئیات بیشتری از شما به مدیران استخدام ارائه دهد و به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم به‌صورت مختصر و مفید، مهم‌ترین توانایی‌ها و دست‌آوردهای خود را در آن بنویسید. با این وجود فراموش نکنید که مدیران استخدام زمان زیادی را برای هر کاور لتر صرف نمی‌کنند و البته نمی‌خواهند از تمام داستان زندگی شما مطلع شوند.

چند نکته برای بهتر شدن کاورلتر

 1. قبل از ثبت کاورلتر، در مورد دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، حسابی تحقیق کنید. می توانید این کار را با سایت خود دانشگاه شروع کنید. سپس می توانید از آنچه متوجه شده اید، هنرمندانه برای ساختن یک کاورلتر بی عیب و نقص بهره ببرید.
  بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده اید، این نکته را برجسته کنید که چقدر مناسب این دانشگاه هستید. برای نمونه، شاید شعار دانشگاه یا هدفی که برای خودش تعریف کرده، با باورهای شما همراستا است یا شاید رشته ای که دوست دارید، در این اواخر پیشرفت ها و تغییراتی داشته که با اهداف شغلی شما یکی است.
 1. کاورلتر را موجز و مفید نگه دارید، سراغ اصل مطلب بروید، حاشیه پردازی نکنید و کار را حداکثر در یک صفحه جمع کنید. اگر برای کم کردن حجم کاورلتر به مشکل خوردید، دنبال اطلاعاتی بگردید که شاید در جاهای دیگر کاورلتر یا اپلیکیشن آورده اید و آن ها را حذف کنید.
 2. واضح و دقیق حرف بزنید. موقع نوشتن کاورلتر برای گرفتن پذیرش در دانشگاه، از این اطمینان حاصل کنید که دلیل محکمی در جواب این سوال می آورید: چرا دانشگاه ما را انتخاب کردی، نه بقیه دانشگاه ها را؟
  باید یک دلیل خاص و روشن بیاورید که چرا این دانشگاه را برگزیدید. به این ترتیب، متوجه واقعی بودن علاقه شما برای تحصیل در آنجا می شوند.
 1. روی توانایی ها و مهارت های خاص و یگانه خودتان تاکید کنید تا در بین بقیه متقاضیان به چشم بیایید و یک سر و گردن بالاتر بایستید. حواس تان باشد که خودتان هم به توانایی های تان ایمان داشته باشید و اعتماد به نفس تان معلوم باشد.
 2. قبل از ثبت نهایی کاورلتر، یک بار دیگر آن را بخوانید و اشتباهات املایی، گرامری و نشانه گذاری آن را اصلاح کنید تا نامه تان بدون غلط به دست مسوول پذیرش برسد. این مساله نشان می دهد که چقدر به جزییات توجه دارید و خوانا بودن کاورلتر شما را تضمین می کند.

سخن پایانی

برای اینکه بتوانیم توجه کارفرمایان را به توانایی‌ها و مهارت‌های خود برای تصاحب یک موقعیت شغلی جلب کنیم، نیاز است تا یک رزومه و کاور لتر برای کارفرما ارسال شود. درک درست از تفاوت رزومه با کاورلتر به کارجو کمک می‌کند تا اطلاعات درستی را به کارفرما منتقل کند. یک کارورلتر حرفه‌ای باید هدفمند، کوتاه، دارای نگارش درست، و عمیق‌تر از رزومه باشد تا بتواند تاثیرگذاری لازم را ایجاد کند. نوشتن کاور لتر خود را با تضمین افزایش درصد قبولی به کارشناسان و محققین MRG بسپارید .

ارسال دیدگاه