جی سی ار jcr چیست؟

جی سی ار

جی سی ار jcr چیست ؟

jcr نام معتبرترین دسته از مجلات علمی بین المللی میباشد که انتشار مقاله در این مجلات تضمینی نمی‌باشد و برای انتشار مقاله در این مجلات باید نویسنده دقت عمل بسیار زیادی داشته باشد.

پایگاه اطلاعاتی تامسون رویترز

تامسون رویترز یکی از بزرگ ترین پایگاه های مورد اعتماد در دنیا برای یافتن پاسخ انواع سوالات است. این شرکت به افراد متخصص کمک می کند تا تصمیمات قابل اطمینان تری را اتخاذ کنند و کسب و کارهای بهتری را راه اندازی کنند. بخشی از این شرکت به عنوان موسسه اطلاعات علمی تعریف شده است که اغلب از آن با عنوان آی اس آی یاد می شود. موسسه آی اس آی یا همان Institute for Scientific Information، موسسه ای برای سنجش مقالات و سایر مطالب علمی است که با معرفی مجلات مورد تایید خود به محققان و نویسندگان مقالات در رابطه با اعتبار سنجی مجلات کمک می کند. این موسسه در سال 1992 توسط موسسه تامسون خریداری شده است و امروزه با نام Thompson Scientific معروف است. این شرکت سالانه لیست مجلات تامسون رویترز را مورد ویرایش قرار می دهد و در اختیار مخاطبان می گذارد.

معرفی مجلات موسسه تامسون رویترز

موسسه رسمی و معتبر تامسون رویترز مجلات علمی خود را در دو دسته منتشر می کند که دسته ای مجلات تحت تاثیر فاکتوری به نامک ضریب تاثیر می باشد و اصطلاحا این مجلات ایمپکت دار شناخته می شوند و با عنوان JCR معروف هستند و اما دسته دیگر از مجلات که جز مهم ترین دسته می باشند و طرفداران بسیار زیادی دارند مجلات ISI می باشند که این مجلات تحت تاثیر ضریب تاثیر نمی باشند و بدون ایمپکت هستند. هر دو مجلات منتشر شده از طرف تامسون رویترز دارای اعتبار علمی بسیار بالایی می باشند و طرفداران بسیار زیادی دارند که نویسندگان می توانند در صورت تمایل به انتشار مقاله در مجلات فوق تخصصی معتبر مجلات موسسه تامسون رویترز را انتخاب کنند.

ایمپکت فکتور چیست؟

مجلات JCR دارای شاخصی به نام ایمپکت فکتور یا ضریب تاثیر می باشند اگر به ساده ترین صورت بخواهیم ایمپکت فکتور را معرفی کنیم گفتنی است که این ضریب تاثیر تعداد استنادات به یک مقاله علمی را در یک بازه زمانی مشخص معرفی می کند.شاخص ایمپکت فاکتور برای یک ژورنال و در یک سال مشخص،از تقسیم تعداد مقالات ارجاع کننده،به مقالات منتشر شده آن ژورنال در دو سال قبل از آن،بر همه مقالات منتشر شده است که در آن ژورنال در دوره دو ساله محاسبه می شود.در ترجمه مقاله و ترجمه مقاله ISI باید تخصص و مهارت لازم را به کار گرفت.شاخص ایمپکت فاکتور کل ارجاعات به یک نشریه را محاسبه می کند و برای یک مقاله یا نویسنده تعیین نمی شود.برای آگاهی از ایمپکت فاکتور یک ژورنال از سایت های معتبر استفاده کنید تا از انتشار شاخص اشتباه و ایمپکت فاکتور دست کاری شده جلوگیری گردد.

در زیر به چند سایت معتبر برای ارزیابی ایمپکت فکتور اشاره می نماییم:

تفاوت مجلات موسسه تامسون رویترز

مجلات ISI و JCR هر دو توسط موسسه تامسون رویترز انتشار میابد اما تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند که این تفاوت ها به ترتیب عبارتند از:

 • انتشار مقاله در مجلات علمی ISI به صورت تضمینی می باشد اما انتشار مقاله در مجلات JCR تضمینی نیست.
 • برای انتشار مقاله در مجلات ISI باید هزینه داوری پرداخت نمایید اما برای انتشار مقاله در JCR نیازی به واریز هزینه نمی باشد.
 • انتشار مقاله در مجلات ISI به صورت تضمینی می باشد اما انتشار مقاله در مجلات JCR تضمینی نیست.
 • امتیاز علمی انتشار مقاله در JCR به مراتب بیشتر از ISI می باشد.
 • زمان داوری و پذیرش مقاله در ISI کمتر از JCR می باشد.

مزایای چاپ مقاله JCR

چاپ مقاله در جی سی ار مزایای بسیار زیادی برای اساتید و دانشجویان و محققین دارد افزایش اعتبار پژوهشی کمک می کند تا همه پژوهشگران بتوانند از مزایای چاپ مقاله در این مجلات بهره لازم را ببرند از جمله مزایایی که چاپ مقاله در مجلات JCR دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر دانشجوی دوره کارشناسی ارشد هستید با چاپ مقاله در JCR می توانید حدود 1.2 تا 2 امتیاز را کسب نمایید.
 • برای دانشجویان دوره دکتری می توان به کسب مزیت در مصاحبه ورودی آزمون دکتری اشاره کرد.
 • برای شاغلین ارتقای رتبه شغلی و در پی آن افزایش حقوق و مزایا را می توان نام برد.
 • برای جویندگان شغل های دولتی و خصوصی می توان کسب امتیاز در مصاحبه های شغلی را نام برد.

افرادی که موفق به چاپ مقاله در JCR شوند به عنوان یک نخبه و پژوهشگر علمی شناخته می شوند که می توانند پروژه های بزرگ با هزینه زیاد را اخذ نمایند و بسیاری از مزایای پژوهشی دیگر که هر قشر می تواند برحسب نیاز خود از این مزایا استفاده کند.

قابل ذکر است که چنانچه محققی قصد تحصیل در خارج از کشور و اخذ بورسیه شغلی و تحصیلی داشته باشد نیز می تواند با استفاده از مزایای چاپ مقاله در JCR اقدام کند.

مراحل چاپ مقاله جی سی آر

چاپ مقاله در جی سی ار نیز همانند سایر مجلات خارجی باید قبل از هر چیز به صورت کاملا تخصصی ترجمه شود ترجمه تخصصی مقالات با بهترین کیفیت و به صورت تضمینی باید انجام شود.

نکته: کیفیت ترجمه تخصصی مقالات بیانگر کیفیت مفهوم متون می باشد بنابر این تا جایی که می توانید کیفیت ترجمه را حفظ کنید تا مقاله حتما پذیرفته شود.

انتخاب ژورنال مناسب و معتبر برای مقاله در زمینه نگارشی مرتبط و متناسب با مقاله که از لحاظ سطح اعتبار علمی نیز باید در یک سطح قرار بگیرند.

فرمت بندی و ویرایش مقاله برای سابمیت به ژورنال مورد نظر

و آخرین مرحله که سابمیت مقاله می باشد و باید مقاله را بعد از تغییر فرمت و اعمال بررسی های لازم به مجله مورد نظر سابمیت کنید تا به بخش داوری ارسال شود.

مشخص شدن نتیجه داوری در مجلات JCR تضمینی ندارد و فقط وابسته به کیفیت مقاله می باشد.چاپ مقاله در این ژورنال ها کاملا به صورت رایگان می باشد و هزینه ای از نویسنده اخذ نمی شود اما دسترسی به ژورنالهای این پایگاه رایگان نمی باشد و استناد کنندگان به این مقالات می بایست هزینه آنرا ابتدا پرداخت نمایند و سپس از مقالات آن استفاده کنند.

محتوای جی سی ار چیست و چه ژورنال هایی را شامل می شود؟

محتوای جی سی ار در دو بخش زیر قابل دسترسی است:

 • انتشارات علمی شامل بیس از ۸۰۰۰ ژورنال با ۱۷۱ دسته بندی موضوعی
 • انتشارات علمی اجتماعی شامل بیش از ۲۹۰۰ ژورنال در ۵۵ دسته بندی موضوعی
 • جی. سی. ار اطلاعات بیش از ۱۰.۵۰۰ ژورنال مختلف از ۲۵۰۰ ناشر ۸۰ کشور مختلف و حدود ۲۳۰ موضوع مختلف را در بر می گیرد. این گزارش به صورت سالانه منتشر می شود و ویرایش هر سال، شامل اطلاعات انتشارات سال گذشته نیز می شود.

اطلاعات استنادات در جی سی ار منحصر به فرد هستند؛ به این دلیل که فقط Thomson Scientific منابع استناد شده ی مقاله هایی را که نمایه کرده است، شامل می شود.

جی سی ار با گردآوری این منابع استناد شده که توسط خود نویسنده ها مشخص شده است، به اندازه گیری تاثیر تحقیق کمک می کند و رابطه بین استناد و مقاله های استناد شده را نمایان می سازد.

مخاطبان محتوای جی سی ار چه کسانی هستند؟

جی سی ار در انتشار گزارشات سالانه خود و تولید محتوای این گزارشات گروه های زیر را هدف گرفته است:

 • کتابدار ها: کتابدارها به منظور انتخاب یا حذف ژورنال ها از کلکسیون خود و همچنین آگاهی از اینکه چگونه محققان با آن ژورنال ها مشارکت داشته اند، به اطلاعات این گزارش های سالانه نیاز دارند.
 • ناشران و ویرایش گران: این گروه به منظور تشخیص تاثیر مجلات در مخاطبان و برای تنظیم استراتژی انتشارات خود به اطلاعات سالانه جی سی ار نیازمندند.
 • محققان: محققان و نویسندگان مقاله برای شناخت کافی ژورنال ها به منظور چاپ مقاله و همچنین میزان مشارکت مقاله خود به گزارشات سالانه جی سی ار نیاز دارند.
 • مدیران تحقیقات و آنالیزگران اطلاعات: نیاز این گروه به گزارشات مذکور به جهت دنبال کردن اطلاعات کتاب شناختی و الگوهای استناد می باشد.
 • اغلب مخاطبان جی سی ار را محققان و کتابدارها تشکیل می دهند.

جایگاه ایمپکت فاکتور در گزارشات سالانه جی سی ار چیست و جی سی ار تا چه حد از آن برای معرفی بهترین مجلات استفاده می کند؟

آنالیزگران Clarivate به هیچ عنوان از ایمپکت فاکتور به عنوان تنها فاکتور برای اندازه گیری میزان تاثیر یک مجله استفاده نمی کنند. در واقع هیچ گاه نباید از ایمپکت فاکتور مجلات بدون توجه کافی به سایر فاکتورها (از جمله میانگین تعداد منابعی که به آنها استناد شده است)، به عنوان معیار سنجش استفاده کنیم در زمینه ارزیابی آکادمیک گاهی اوقات استفاده از میزان تاثیرگذاری مقاله ی بیس به منظور تخمین تعداد مقالات چاپ شده اخیر نادرست است. در زمینه مقالات شخصی تکرر استنادات اندکی متفاوت است ولی در این مورد نیز باید از ایمپکت فاکتور مجلات با بررسی های دقیق و آگاهانه استفاده کنیم.

ارسال دیدگاه