مهاجرت کاری پزشکان

مهاجرت کاری پزشکان

مهاجرت کاری پزشکان متخصص

مهاجرت کاری پزشکان در صورتی امکان پذیر است که تمامی پزشکان فارغ‌التحصیل غیر از اتحادیه اروپا در سیستم پزشکی کشورهای آلمان،‌ کانادا،‌ سوئد، هلند و انگلستان به کار مشغول شوند ولی برای استخدام در این کشورها می‌بایست ابتدا در یک امتحان ارزش مساویی شرکت نمایند که اجرا و برگزاری آزمون توسط ایالت مربوطه مدیریت می‌شود. قبولی در این آزمون بیانگر این می‌باشد که متقاضی معادل یک پزشک تحصیل‌کرده در کشور مقصد تخصص کافی را برای انجام کار پزشکی دارد.

برای ادامه تحصیل و کسب تخصص و یا دریافت اجازه طبابت و کار رسمی به‌عنوان یک پزشک، گذراندن این امتحان الزامی است. در طی سال‌های اخیر به دلیل کمبود پزشکان متخصص در کشورهای آلمان،‌ کانادا،‌ سوئد، هلند و انگلستان، این کشورها یک برنامه درازمدت را برای ورود پزشکان عمومی از کشورهای غیراروپایی درزمینه دریافت تخصص در دستور کار خود قرار داده‌اند. به همین دلیل همه‌ ساله تعداد زیادی متخصص جذب بیمارستان‌های این کشورها می‌شود.
درآمد پزشک متخصص در برخی کشورها
درآمد بالای پزشکان متخصص در خارج از ایران از مقدار معادل آن در ایران بسیار بیشتر است و همین مسئله منجر به افزایش مهاجرت کاری پزشکان متخصص شده است. بیشترین میزان درآمد برای رشته‌های تخصصی پزشکی مربوط به انگلیس و آمریکا است.

متوسط درآمد یک پزشک متخصص در آمریکا در سال ۲۰۱۹ مبلغی معادل ۲۹۴.۰۰۰ دلار در سال و متوسط درآمد در انگلیس برای پزشکان متخصص مبلغی در حدود ۲۷۵.۰۰۰ یورو در سال می‌باشد.

Migration

مهاجرت کاری پزشکان

چرا مهاجرت پزشکان به خارج از کشور؟

در امر مهاجرت پزشکان ایرانی ها موارد زیادی دخیل می باشند. یکی از مهم ترین این موارد بیکاری، تورم، نامساعد بودن اوضاع و شرایط جامعه، برخورداری از امکانات بهتر زندگی، کسب درآمد بالاتر و تحصیل و فرصت های شغلی بهتر می باشد. عدم ثبات اقتصادی، نوسانات قیمت و بازار و تورم و بیکاری از جمله مهم ترین دلایل پزشکان برای مهاجرت به کشورهای دیگر می باشد. یک پزشک با طی کردن مراحل سخت و دشوار دانشجویی و فارغ تحصیلی انتظار اشتغال و طبابت با حقوق بالا و مزایای فراوان را دارد، اما متاسفانه در سال های اخیر بیکاری آینده شغلی و حرفه ای پزشکان را نیز تحت تاثیر قرار داده است و بنا به شرایط نامناسب و نامساعد حرفه ای پزشکان به محض فارغ تحصیلی در جست و جوی کشور مناسب برای مهاجرت می باشند. در واقع این روزها مهاجرت تنها راه یافتن شغل با حقوق مکفی و زندگی در آرامش و امنیت برای قشر تحصیل کرده پزشکان می باشد.
ما بهترین کشور جهان برای مهاجرت پزشکان ایرانی ها و موارد مهم در اشتغال و کار و طبابت در کشورهای برتر جهان را مورد بررسی قرار داده ایم. اگر پزشک هستید و قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

شرایط کار پزشکان ایرانی در خارج

پزشکان ایرانی که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر جهان را دارند، باید دارای مدرک مورد تائید و معتبر از نظر کشور مقصد باشند. برخی از کشورها مانند کانادا و آمریکا مدرک پزشکان متخصص ایرانی را برای کار در آن کشورها مورد پذیرش قرار نمی دهند. پزشکان متخصص برای اشتغال و طبابت در این دو کشور باید یا با مدرک پزشکی عمومی خود مشغول به کار شوند و یا این که دوباره در رشته تخصصی پزشکی تحصیل کنند. برخی از کشورها شرایط معادل سازی را برای پذیرش مدرک پزشکان ایرانی ارائه می دهند. پزشکان در این کشورها زمانی می توانند به طبابت و کار بپردازند که مدارک آن ها معادل سازی شده باشد. به طور کلی کشورهای اروپایی برای مهاجرت پزشکان ایرانی بهترین گزینه می باشند.

مهاجرت کاری پزشکان

مراحل و الزام معادلسازی مدرک پزشکی

به طور کلی برای کار به عنوان پزشک در هر کشوری نیاز به مدرکی که مورد تایید آن کشور می باشد وجود دارد از این رو پزشکان پروسه معادل سازی مدرک خود را در کشور مورد نظرشان را پیش رو دارند. این پروسه به زبان اصلی آن کشور صورت می گیرد و فرد باید سطح بالایی از سطح زبان رایج آن کشور را داشته باشند زیرا پزشکان بایستی با مردم ارتباط بگیرند. برای معادل سازی هر کدام از کشور ها قوانین خاص خود را دارند و معمولا به این گونه می باشد که در ابتدا بایستی مدارک خود را ارزشیابی نمایند و با دریافت تاییدیه برای سفارت اقدام کنند و ویزای آن کشور را دریافت نمایند و در طی مدتی که در آن کشور اقامت دارند پروسه معادل سازی مدرک خود را انجام دهند. در ادامه به بررسی شرایط راحت ترین کشور برای مهاجرت پزشک می پردازیم.

معادل سازی در کشورهای مختلف

همانطور که خاطر نشان کردیم متقاضیان مهاجرت کاری پزشکی بایستی برای پروسه معادل سازی مدرک خود وارد کشور مورد نظر شوند و پس از معادل کردن مدرک پزشکی مشغول به کار شوند. برای برخی از کشورها این مسیر وجود دارد که افراد از طریق رشته پزشکی بتوانند اقدام نمایند. کشور دانمارک یکی از راحت ترین کشور برای مهاجرت پزشک ها، پرستاران و دندانپزشکان می باشد.

کشور دانمارک به عنوان بهترین کشور برای مهاجرت کاری پزشکان ایرانی شناخته می شود .  متقاضیان می توانند با دریافت ویزای خود به مدت 3 سال را در این کشور اقامت داشته باشند و طی این مدت زبان دانمارکی را بیاموزند و پروسه معادل سازی را انجام دهند. لازم به ذکر است در این روش فرد می تواند به صورت همزمان برای همسر و فرزند زیر 18 سال خود اقامت دانمارک را اخذ نماید. همسر متقاضی اصلی نیز می تواند مشغول به کار شود. تحصیل فرزندان نیز رایگان خواهد بود. کشور دانمارک جز لیست پر درآمد ترین کشورها برای پزشکان نیز به شمار می آید.

کشور سوئد نیز به عنوان بهترین کشور برای پزشکان ایرانی تلقی می گردد. متقاضیانی که قصد طبابت در سوئد را داشته باشند بایستی طی فرصت یک ساله ای که در این کشور اقامت دارند بتوانند زبان سوئدی را در سطح بالا بیاموزند .  پس از آن دوره های تئوری و عملی مربوط به رشته پزشکی را بگذرانند و پس از طی نمودن دوره های کاروزی کارت طبابت خود را دریافت نمایند و در بیمارستان ها و کلینک های مختلف مشغول به کار شوند. لازم به ذکر است متقاضیانی که قصد مهاجرت به سوئد را داشته باشند می توانند برای همسر و فرزندان خود نیز اقامت این کشور را اخذ نمایند. ویزای همراه سوئد نیز همانند دانمارک تقریباً همزمان می باشد.

یکی دیگر از کشورهایی که هموطنان عزیزمان تمایل زیادی برای کار در آن را دارند کشور عمان می باشد . این کشور به دلیل داشتن ارز با ارزش و نزدیک بودن به ایران متقاضیان زیادی دارد .  برای کار در این کشور لازم است که افراد در آزمون پرومتریک شرکت نمایند و با قبولی در آن و ارزیابی مدارک خود از طرف کارفرمایی در بیمارستان های مختلف یا کلینیک ها پیشنهاد شغلی دریافت نمایند و مشغول به کار گردند. حقوق پزشک در عمان نسبت به ایران بسیار بالاتر است.موسسه ملک پور با داشتن تجربه مهاجرت پزشکان به عمان و سایر کشورها آماده ارائه خدمات به پزشکان عزیز می باشد.

سوالات متداول در مورد بهترین کشور برای مهاجرت متخصصان پزشکی ایرانی

1- شرایط کار پزشکان ایرانی در کانادا و آمریکا چیست؟
پزشکان متخصص برای اشتغال و طبابت در این دو کشور باید یا با مدرک پزشکی عمومی خود مشغول به کار شوند و یا این که دوباره در رشته تخصصی پزشکی تحصیل کنند.

2- مهم ترین معیار کشور مناسب برای مهاجرت پزشکان ایرانی چیست؟
معادل سازی. معادل سازی شامل شرکت در آزمون ها و دوره های تخصصی و ارزیابی مدرک تحصیلی می باشد.

3- معیارهای کشور مناسب برای مهاجرت پزشکان ایرانی کدامند؟
کشور مقصد نیازمند تخصص پزشکی پزشکان مهاجر باشد.شرایط ادامه تحصیل پزشکان مهاجر در آن کشور فراهم باشد شرایط کار و اشتغال و طبابت پزشکان مهاجر در آن کشور امکان پذیر باشد.

4- میزان درآمد پزشکان در انگلستان چقدر است؟
میزان حقوق و درآمد پزشکان متخصص در انگلستان سالانه در حدود ۱۵۰.۰۰۰ دلار و درآمد پزشکان عمومی در انگلستان سالانه در حدود ۱۱۸.۰۰۰ دلار می باشد.

5- دلایل محبوبیت هلند در مهاجرت پزشکان چیست؟
بالا بودن درآمد پزشکان و کم بودن ساعت های کاری برای پزشکان، برخورداری از امکانات پیشرفته پزشکی، شرایط کاری مناسب و به دور از استرس پزشکان

6- مهم ترین مورد در مهاجرت پزشکان به اتریش چیست؟
پزشکان ایرانی که در رشته های تخصصی پزشکی در دانشگاه های اتریش تحصیل می کنند، می توانند برای ادامه تحصیل به کشورهای آمریکا، انگلستان و آلمان منتقل شوند.

7- میزان درآمد پزشکان در آمریکا چقدر است؟
میزان حقوق و درآمد پزشکان عمومی در آمریکا سالانه در حدود ۱۶۰.۰۰۰ دلار و درآمد پزشکان متخصص در آمریکا سالانه در حدود ۲۲۰.۰۰۰ دلار می باشد.

8- آیا کانادا مدرک پزشکی پزشکان ایرانی را پذیرش می کند؟
کانادا مدرک پزشکی پزشکان ایرانی را پذیرش نمی کند و پزشکان مهاجر ایرانی پس از معادل سازی و چند سال تحصیل در این کشور می توانند به کار و طبابت بپردازند.

9- شرایط کشور سوئد برای کار پزشکان ایرانی چیست؟
پزشکان ایرانی برای مهاجرت به سوئد باید مدارک پزشکی خود را معادل سازی کنند و در آزمون زبان سوئدی نمره لازم را کسب کنند تا بتوانند مجوز کار و طبابت در این کشور را دریافت کنند.

10- شرایط کار پزشکان ایرانی در امارات متحده عربی چیست؟
پزشکان ایرانی می توانند پس از معادل سازی مدارک مجوز فعالیت و طبابت را در این کشور اخذ کرده و مشغول کار شوند.

11- میزان درآمد و حقوق پزشکان در دانمارک چقدر است؟
میزان حقوق و درآمد پزشکان عمومی در دانمارک سالانه در حدود ۹۵.۰۰۰ دلار و درآمد پزشکان متخصص در دانمارک سالانه در حدود ۱۱۰.۰۰۰ دلار می باشد.

ارسال دیدگاه