نگارش مقالات علمی در کمترین زمان

نگارش مقالات علمی

نگارش مقالات علمی

نگارش مقالات علمی فرآیند زمان بری است و برای نوشتن هر بخش به طور اصولی باید زمان صرف شود. مقالات علمی برای به اشتراک گذاشتن کارهای تحقیقاتی شما با سایر دانشمندان یا بررسی تحقیقات انجام شده توسط دیگران است. به همین ترتیب، آنها برای تکامل علم مدرن، حیاتی هستند. در این مطلب ما شما را با روش ها و ترفندهای نگارش سریع مقالات آشنا خواهیم کرد.

مقالات علمی معمولاً دو مخاطب دارند: اول داوران ، كه به سردبیر مجله كمک می كنند در مورد مناسب بودن مقاله برای چاپ تصمیم بگیرد. و دوم ، خود خوانندگان مجله ، که ممکن است کم و بیش در مورد موضوعی که در مقاله عنوان شده آگاهی داشته باشند. مقالات برای پذیرش توسط داوران و استناد به آنها باید مخاطبان خود را متقاعد کنند که تحقیق ارائه شده مهم و معتبر است. برای این منظور ، آنها باید هم بر انگیزه کار و هم بر نتیجه آن تأکید کنند و باید فقط شواهد کافی را برای اثبات اعتبار این نتیجه درج کنند. اما این کارها در مدت زمان کم امکان پذیر است؟ در اینجا به این موضوع می پردازیم.

قالب کلی نگارش مقاله

مقالات علمی روشی برای ارتباط با سایر دانشمندان است که در آن نتایج تحقیقات خود را ارائه می دهند. برای این مقالات از یک قالب استاندارد استفاده می شود که در آن نویسنده تحقیق را به روشی منظم و منطقی ارائه می دهد. ترتیب نگارش مقالات علمی عینا مانند نمونه پایین نیست اما این یک قالب کلی برای نحوه نگارش مقاله است. این قالب شامل عنوان ، نویسندگان ، مقدمه ، مواد و روشها ، نتایج (با جدول و شکل) ، بحث و تقدیرنامه هاست.

  • عنوان تاثیرگذار بنویسید: عنوان خود را به اندازه کافی مشخص کنید تا محتوای مقاله را توصیف کنید ، اما نه آنقدر فنی که فقط متخصصان بتوانند آن را درک کنند. عنوان مقاله علمی پژوهشی باید متناسب با مخاطبان مورد نظر باشد.این عنوان معمولاً موضوع مقاله را توصیف می کند
  • نویسندگان را ذکر کنید: فردی که کار را انجام داده و مقاله را نوشته است به طور کلی به عنوان اولین نویسنده مقاله تحقیق ذکر می شود.
  • چکیده، چشم انداز محتوای مقاله: یک چکیده ، یا خلاصه ، همراه با یک مقاله تحقیقاتی منتشر می شود ، و “پیش نمایش” از آنچه در آینده خواهد بود را به خواننده ارائه می دهد.
  • مقدمه: جای برطرف شدن چرایی مسئله استدر آزمایش خود چه سالی پرسیدید؟ چرا جالب است؟ مقدمه خلاصه ادبیات مربوطه را می دهد تا خواننده بفهمد چرا به سوالی که به ان پرداختید علاقه مند شده اید.
  • مواد و روش های حل مسئله را بازگو کنید
  • نتایج مطالعات: این جایی است که شما نتایج بدست آمده را ارائه می دهید. در صورت لازم از نمودارها و جداول استفاده کنید ، اما یافته های اصلی خود را نیز در متن خلاصه کنید.
  • جداول و نمودارها: برای توضیح بهتر نتایجاگر داده های خود را در جدول یا نمودار ارائه می کنید ، عنوان حاوی آنچه در جدول است را ذکر کنید
  • بحث: در مورد یک نتیجه مهم از تحقیقات مهمترین نتایج را برجسته کنید ، اما فقط آنچه را که در بخش نتایج نوشته اید تکرار نکنید
  • قدردانی: این بخش اختیاری است می توانید از کسانی که یا در این آزمایشات کمک کرده اند یا سهم مهم دیگری مانند بحث درمورد پروتکل ، اظهارنظر درباره نسخه خطی به شما کمک کرده اند ، تشکر کنید.
  • منابع (ادبیات نقل شده)

نگارش مقاله علمی

چگونه نگارش مقالات علمی را در کمترین زمان انجام دهیم ؟

برای نوشتن مقالات علمی در کمترین زمان، موضوع را خوب درک کنید، با دیگر همکاران خود درباره ی آن بحث کنید و بی رحمانه تحقیق کنید. برای نوشتن مقاله علمی پژوهشی به تمرکز بالا احتیاج دارد، استفاده از یک محیط مناسب برای نوشتن به تسریع زمان نگارش مقاله کمک می کند. می توانید از فضاهای کاری اشتراکی استفاده کنید. دانشجویان ارشد و دکتری زمان زیادی برای نگارش مقاله خود دارند، از این جهت کار نوشتن را عقب می اندازند. برای نوشتن مقاله در سریعترین زمان ممکن، بهتر است یک برنامه و طرح کلی بنویسید. شما باید بدانید که هر فصل یا بخش از مقاله در چه ماهی قرار است به پایان برسد. برای تسریع نوشتن، از کیفیت پایان نامه کم نکنید و بیشتر روی محتوای آن تمرکز کنید تا سرعت در نگارش. راه دیگری که برای کاهش زمان نوشتن مقاله دارید این است که به فصل نتیجه گیری فکر نکنید، با بهترین کیفیت آزمایشات را انجام دهید. قطعا نتایج خوبی رقم خواهد خورد.

نکاتی که در چاپ فوری مقاله حائز اهمیت هستند.

مولفین باید این مسئله را در نظر داشته باشند که ۱۰۰ درصد افرادی که اقدام به نگارش مقاله نموده اند دوست دارند تا مقاله خود را در عرض دو یا ۳ روز به چاپ برسانند! اما هیچگاه فراموش نکنید که فرآیند چاپ مقاله یک فرآیند رقابتی است و مانند یک مسابقه ورزشی هرکس خود را بهتر مهیای مسابقه کرده باشد پیروز میدان خواهد بود. در این مطلب به ذکر نکاتی چند در باب چاپ مقاله بپردازیم و راهکاری شفاف برای سوال چگونه مقاله خود را سریع چاپ کنیم؟ در زیر اصولی برای مهیا کردن مولفان برای ورود به رقابت چاپ مقاله را که از نظر وب سایت American Journal Experts بسیار مهم و اساسی قلمداد شده اند می پردازیم.

شروع به نوشتن کنید.

حتی زمانیکه نتایج آزمایش ها و یافته های شما مشخص نشده است می توانید بخش هایی از مقاله را بنویسید. مثلاً بخش مواد و روشها در یک مقاله را می توانید حتی قبل از اقدام به انجام آزمایشات خود بنویسید.

مقاله تان را شفاف و بدون پیچیدگی نگارشی بنویسید.

متاسفانه یک مقاله بسیار قوی اگر با نگارش ضعیف همراه باشد تاثیرات خود را به طور کامل از دست خواهد داد. مخصوصاً مقالاتی که باید ترجمه گردد بسیار حساس هستند. مقاله نویسی یک کار حرفه ای و رقابتی در سطح بسیار بالاست. رعایت اخلاق در پژوهش، انجم دقیق آزمایشات، رفرنس دهی فوق العاده، رعایت تمامی اصول پژوهشی زمانی معنا پیدا می کند که داور و ادیتور مجله بتواند مقاله شما را بخواند! بنابراین این هشدار را بسیار جدی بگیرید و به دنبال یک مترجم و ادیتور خوب باشید (البته اگر تخصص زبان انگلیسی ندارید).

هنگام نگارش مقاله از نرم افزار رفرنس نویسی استفاده کنید.

استفاده از یک نرم افزار رفرنس نویسی مانند نرم افزار End Note می تواند در آرشیو کردن مقالات مورد استفاده شما و فرمت بندی خودکار رفرنس های شما بسیار ایده آل باشد. پس مقاومت نکنید، حتما از یک نرم افزار رفرنس نویسی استفاده کنید تا فواید آن را در کوتاه مدت ببینید.

بدانید که چه زمانی باید مقاله خود را سابمیت کنید.

بسیاری از کارهای پژوهشی می توانند به دو یا سه مقاله و یا بیشتر تفکیک شوند. اگر فکر می کنید برخی از نتایجی که تاکنون بدست آورده اید ارزش چاپ شدن در یک مجله را دارند تا اماده شدن باقی نتایج مقاله آن را به یک مجله ارسال نمایید. سپس با بدست آمدن سایر نتایج، به فکر مقاله دوم باشید.

متن مقاله پس از مدتی بازخوانی شود

بعد از اتمام مقاله یکی از بهترین روشها برای پیدا شدن معایب جزیی و کلی مقاله بهتر است بعد از گذشت مدتی آن را مطالعه نمایید و یا از فرد متخصص دیگری بخواهید تا آن را خوانده و نکات و مشکلات احتمالی را مطرح نماید. وب سایت هایی مانند https://www.peerageofscience.org/ نیز کار داوری مقاله را در مدت کوتاهی انجام می دهند و می تواند نظرات و پیشنهادات آنها نیز مفید باشد.

کاورلتر مناسبی بنویسید.

در مطالب قبل نیز گفته شده که نگارش یک کاورلتر قوی می تواند شانس پذیرش و چاپ مقاله را بسیار بالاتر ببرد. و حتما باید ان را در پروسه نگارش مقالات علمی درنظر بگیرید .

ارسال دیدگاه